Trabzon'da fuhuş operasyonu! 2 şahıs ve... Trabzon'da fuhuş operasyonu! 2 şahıs ve...

Yerel Karadeniz Gazetesinde “Böyle adalet olmaz” başlığı altında ve “çok satan gazetelere ceza, az satan gazetelere ödül” üst başlığıyla bir haber yapılmış. Haberde alt başlık olarak da son derece aymaz ifadeler kullanılmış. “Çok satan gazetelere ceza, az satan gazetelere ödül” üst başlığıyla bir haber yapılmış. Haberde alt başlık olarak da son derece aymaz ifadeler kullanılmış. “Tesisi olmayan ve az satan gazetelere bol bol ilan veren Basın İlan Kurumunun en çok satan gazetelerle az satan gazeteleri aynı kefeye koyması bardağı taşırdı” deniyor. 


Bu yaklaşımı kabullenmiyoruz. Haberde basın İlan Kurumu hedef alınarak basın ahlak ilkelerine uyup uymadığı tartışılıyor. Ardından da “Karadeniz Gazetesinin sahip olduğu tiraj ve tesisler dikkate alınmayıp aynı koşullara sahip olmayan gazetelerle aynı kefeye konulması basın ahlak ilkesine ne kadar uyuyor?” deniyor. Haberin son bölümünde ise hazırlanan basın yasası sanki Basın İlan Kurumu tarafından hazırlanıyormuş gibi BİK hedef yapılıyor. 
Yerel Karadeniz Gazetesinin bu yaklaşımını kabullenmek mümkün değil. İçinde bulunduğu durumu bilmiyoruz. Ancak kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi önemsiyoruz. 
Birincisi; bir gazetenin tesisi olup olmaması onun fazla ilan almasını gerektirmez. Yani yasalara göre Karadeniz Gazetesinin matbaasının olması kendilerine fazla ilan verilmesini gerektirmez. 
İkincisi; tirajda derecelendirmeler vardır. Trabzon’daki yerel basın 500-1000 ve 2500 baremlerinden resmi ilan almaktadır. Karadeniz Gazetesi hangi satmayan gazetenin sahte tiraj üreterek resmi ilan aldığını yazmalıdır. Bu arada sadece bir bayide bin gazete satılıp satılmadığını da açıklamalıdır. İsim vermeden şehirdeki gazetelerin hepsini töhmet altında bırakmadan önce kendini sorgulamalıdır.
Üçüncüsü; Resmi ilanda üçüncü kriter kadrodur. Yani gazetedeki çalışan sayısıdır. Trabzon’da Karadeniz Gazetesinin dışındaki diğer 4 gazetenin kadro sayıları bellidir. Karadeniz Gazetesi hangi gazetenin sahte kadro barındırdığını açık açık yazmalıdır. Bunu yazmadan önce de kendine bakmalıdır. Gazetenin nasıl bir yasal sorunla karşı karşıya olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak karşı karşıya bulunduğu durumu diğer gazeteleri hedef yapıp haksız kazanç elde ediyorlarmış gibi toplum önüne atmaktadır. Hele hele BİK’İ böyle bir töhmet altında bırakmamalıdır.