Yeniden Refah Partisi Trabzon İl Başkanlığında basın açıklaması gerçekleştirdi. Düzenlenen toplantıya Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Mehmet Aşıla, Genel Merkez Mahalli İdareler Başkanı Erkan İlyas Helvacı, Trabzon İl Başkanı Mustafa Durmuş ve çok sayıda parti üyesi katıldı. İl Başkanı Durmuş, Genel Merkezden gelen heyetin Trabzon’un 18 ilçesini dolaşarak vatandaşla buluşacağını söyledi.

TÜRKİYE’DE BÜYÜK BİR KAOS ORTAMI VAR

Düzenlenen toplantıda Türkiye gündemine ve muhalefete dair açıklamalarda bulunan Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Aşıla, “Anadolu Buluşmaları adı altında yapılan programların bugün Trabzon’a özel kısmını gerçekleştiriyoruz. Bunları ne için yapıyoruz? Çünkü şuanda büyük bir kaos ortamı var Türkiye’de. Her ne kadar iki-üç gündür sözde iyileşme gibi bir hamle yaptılarsa da ekonominin geldiği noktada insanlarımız fevkalade mağdur durumdalar. Bizim parti olarak ortaya koyduğumuz ilkelerden yönetimde adalet ve bölüşümde adalet ilkesinin bölüşümde adalet kısmında Türkiye’de fevkalade sıkıntılar yaşanıyor. Ülkedeki mevcut üretimin yüzde doksanı beş tane imtiyazlı insanlar götürürken geri kalan insanlarımıza maalesef yeterince kaynak sağlanamıyor. Dolayısıyla da insanlarımız ekonomik sıkıntı içindeler. Bundan 6 ay evvel dolar 6 lirada seyrederken ekonomistlerin dolar 13-14 bandına oturur ifadelerini vatan hainliği ile karşılayanlar bir anda doların 18 lira seviyelerine çıkıp bir anda ne olduysa yılsonunda gerçekleşmesi gereken 13-14 lira seviyelerine oturtulması operasyonunu gördük. Tabi bu operasyon daha önce 2018’de de denenmek istendi. Lakin görevden ayrılan Lütfü Elvan’ın tabirleri ile mahsurlu olduğunu bildiğimiz için bu uygulamayı programdan çıkardık diye açıklaması var. Dolayısıyla TL mevduatına Dolar bazlı garanti vermektir bu. Daha önce kömürlere dolar bazlı desteği duyduk, hastanelere duyduk, otoyollara duyduk ama TL’ye Dolar garantisini de yeni öğrendik. Bu yeni uygulamanın adı direk bu. Daha düne kadar Nas’tan bahsediyordu. Faizin haram olduğundan bahsediyordu. Ama yeni açıklanan modelde faizinde faizi geldi. TL’yi mevduat hesabına yatırdığında eğer dolar düşerse zararını karşılayacağız,ama dolar yükselirse aradaki kur farkını size biz hazine olarak vereceğiz garantisi verdiler. Hazineden verince bu kime yansıyacak? Bir yıl içinde ülkenin ödemesi gereken dış borç 193 milyar dolar. Cari açık 60milyar dolar kadar. Dolayısıyla bir yıl içerisinde 250 milyar dolar ülkenin dövize ihtiyacı var. Ülkenin dövize ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılamak için de yeniden borçlanması gerekiyor. Çünkü üretim yok. Üretime dair bir ekonomi modeli olsaydı bunları yaşamazdık. Bu kaçınılmaz bir sondu” ifadelerini kullandı.

HEPSİ BİRBİRİNİN AYNISI, TABELALARI FARKLI

Genel Merkez Mahalli İdareler Başkanı Helvacı ise ülkenin düştüğü durumda muhalefetin bulduğu çözümleri de eleştirerek, Yeni kurulan havası ve parası bol iki parti biz ayrıldıktan sonra iktidar bu hale geldi diyor. Hayır, siz ayrıldıktan sonra bu hale gelmedi. Bugünün meselesi değil bu olay. 50 yıldır aldığımız borçların ve ödediğimiz faizlerin gelinen neticesidir. Erbakan hocanın talebeleri geldi biraz rahat nefes alırız dedik 222 milyar dolarlık borcumuzu 900 milyar dolar çıkardı. Dolayısıyla bu kişiler ve şahıslarla alakalı değil. Bu havası ve parası bol muhalefet partisi diyor ki bunların dünya üzerindeki kredi limitleri bittiği için bu sıkıntılar yaşanıyor. Benim dünya üzerindeki kredi kuruluşlarında düşük faizli ve uzun vadeli kredi alabileceğim bağlantılarım var diyor. Ben onu alacağım ve sizleri rahata erdireceğim yani onlar öldürüyor ben süründüreceğim diyor. Beş sene sonra seçimi kaybedersen sen yoksun. Kim ödeyecek bunu? Dolayısıyla sistemin getirmiş olduğu arızaları şahıslara bağlamak doğru değildir.  İstanbul Belediye Başkanı demişti ki İstanbul’un bütçesi kendine yeter. Bu AK Partili Belediyeler Belediyeleri kredi ve borç faiziyle batağa çekiyorlar. Kendisi İstanbul Belediye Başkanı olunca kendisinin getirdiği ilk teklif yurtdışından kredi alma teklifi oldu. Erbakan hoca bunlar birbirinin aynısı sadece tabelaları farklı derdi. Bugün bu işi yapabilecek bir tek yol var o da mili görüş yolu ve onun temsilcisi olan Yeniden Refah Partisi” şeklinde konuştu.

HABER: Fatoş YETİMHELLAÇ