Yeni Doğum Yapan Anne, KTÜ Farabi Hastanesi’nde Uygulanan ERCP ile Hayata Döndü

Otuz iki yaşında H.K., doğumdan 2 ay sonra karın ağrısı, vücutta sararma şikâyeti ile KTÜ Farabi Hastanesi Acil Servisi’ne sevk edildi. Yapılan incelemeler sonucunda, hastanın safra kesesi içinde taşlar olduğu, buna bağlı olarak safra kesesinde iltihap geliştiği ayrıca safra kesesinin bağırsağa açıldığı yolda da taş ve buna bağlı tıkanıklık oluştuğu tespit edildi. Safra yoluna düşen taşların çıkarılması ve enfeksiyon tedavisi için hasta, Farabi Hastanesi Gastroenteroloji Servisi’ne yatırıldı. Daha sonra hastaya, ERCP işlemi uygulanarak hastanın safra yolundaki taşlar çıkartıldı. Bu tedavi sayesinde hasta, kısa sürede hem şifaya kavuştu hem de çocuğunu tekrar emzirebilecek hale geldi.

KTÜ Farabi Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Arif Mansur COŞAR, ”Hamilelik, şeker hastalığı, obezite (şişmanlık) gibi durumlar, safra kesesi taşı oluşması için birer risk faktörüdür.” diyerek uyarıda bulundu.
Dr. Arif Mansur COŞAR sözlerine, “Safra kesesi taş ve iltihabının tedavisinde, öncelikle antibiyotik ve cerrahi önerilirken safra yolu taşlarının cerrahisi, görece daha riskli ve zor olduğu için öncelikle ameliyat dışı yöntemler tercih edilmektedir. Bu amaçla Gastroenteroloji alanındaki uzmanlar tarafından Endoskop (Duodenoskop) denen bir cihaz ile ağızdan girilerek yemek borusu ve mide geçildikten sonra safra yolunun (koledok/ortak safra kanalı) on iki parmak bağırsağına açıldığı yer olan ve papilla denilen yapı bulunarak uygun cihazlar yardımı ile bir kesi oluşturulmaktadır. Bundan sonra balon ya da basket katater denen cihazlarla safra yolu içindeki taş çıkarılabilmektedir. Bu işlem kısaca ERCP yani Endoskopik Retrograt Kolanjiyo Pankreatografi olarak adlandırılmaktadır.” şeklinde devam etti.

Hamileliğin ilk haftası belirtileri için tıklayınız.

Sağlık Sayfamız için tıklayınız

Dr. COŞAR, “Bölgede bu işlemin yapılabildiği en önemli merkez konumundaki Farabi Hastanesi’nde, uzun zamandır rutin ERCP işlemi yapılmaktadır. Bu işlem için hastanemize sadece ülke içinden değil yurtdışından da başvuru yapan hastalara da hizmet vermekteyiz. ERCP işlemleri, Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi; Prof. Dr. Mehmet ASLAN, Dr. Arif Mansur COŞAR ve Doç. Dr. Sami FİDAN tarafından hasta, anestezi eşliğinde uyutularak gerçekleştirilmektedir. Bu sayede, ameliyat olmadan yani hastanın karnında herhangi bir kesi oluşturulmadan safra yoluna düşen taşlar endoskopik olarak çıkarılabilmektedir.” diyerek sözlerini noktaladı.