Asgari ücret artışını Trabzon’daki en büyük işverenlerden Gündoğdu Mobilya’ya sorduk.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapıldığını ve net asgari ücretin 5 bin 500 lira olduğunu açıkladı. Yapılan bu zammın ara zam olduğunu ve esas zammın Aralık ayında kararlaştırılacağını belirten Erdoğan, asgari ücretteki artışla birlikte memurlara da gelir vergisinden dolayı 300 lira artış olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni asgari ücretin tüm çalışanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Asıl asgari ücret artışı yılbaşında gerçekleşecek.” dedi.

Yeni asgari ücreti (3)

SİGORTA DESTEK PRİMİ ALINMAMALI

Trabzon'da sağladığı istihdamla dikkat çeken Gündoğdu Mobilyanın sahibi Aydın Gündoğdu da, açıklanan asgari ücretin makul olduğunu kaydetti. Ülkedeki mevcut ekonomik şartlarda asgari ücrete bu zammın yapılmasının gerekli olduğunu kaydeden Gündoğdu, “İşçinin geçinebileceği bir rakamın verilmesi işveren açısından da olumlu ancak devlet en azından yılbaşına kadar sigorta destek primi almamalıydı. Sigorta destek priminin sadece 100 lirasının alınmayacağı açıklandı.” ifadelerini kullandı.

Yeni asgari ücreti (4)

Yılbaşında yapılan yüzde 50'lik asgari ücret zammı hayat pahalılığı sebebiyle eriyip gitti. Vatandaşların geçim sıkıntısı yaşaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ek zam yapıldığını kaydetti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücrete zam yapılması talimatı sonrası iki kez toplanan komisyon nihai kararını verdi. Milyonların merakla beklediği kararı açıklamak için Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücreti açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artış yapıyoruz. Buna göre net asgari ücret 5 bin 500 TL olacaktır. İşçi başına devletimiz işverene 100 lira destek verecektir. Bu bir ara artıştır. Asıl tespit yıl başında yeniden gerçekleştirilecek. Yıl başında devreye aldığımız asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulaması sebebiyle kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 TL olarak yansıyacaktır." ifadelerini kullandı.

Yeni asgari ücreti (2)

İŞVERENDEN SİGORTA DESTEK PRİMİ ALINMAMALI

Trabzon’da sağladığı istihdamla dikkat çeken Gündoğdu Mobilyanın sahibi Aydın Gündoğdu da, açıklanan asgari ücretin makul olduğunu kaydetti. Ülkedeki mevcut ekonomik şartlarda asgari ücrete bu zammın yapılmasının gerekli olduğunu kaydeden Gündoğdu, “Çalışanların motivasyonu düşmüş, verimliliği azalmıştı. Açıklanan bu rakamla birlikte işçiler bir nebze de olsa rahatlar. İşlerine yeniden sarılır. İnsanlar ciddi bir geçim problemi yaşıyordu. İşçinin geçinebileceği bir rakamın verilmesi işveren açısından da olumlu ancak devlet en azından yılbaşına kadar sigorta destek primi almamalıydı. Sigorta destek priminin sadece 100 lirasının alınmayacağı açıklandı. İşverenden de en azından yılbaşına kadar sigorta destek primi alınmamalı.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2022-07-01 at 17.09.16

İŞLERİ İYİ OLAN İŞÇİ ÇIKARMAZ

CHP’li Zorlu, Büyükşehir’in yol ve beton ihalelerini araştırıyor CHP’li Zorlu, Büyükşehir’in yol ve beton ihalelerini araştırıyor

Asgari ücret artışının işçilerin işten çıkarılmasına yol açıp açmayacağına dair soru üzerine Gündoğdu, “İşleri iyi olan kimse işçi çıkarmaz. İnsanlar bu noktada rahat olsun. Ülkedeki bu ekonomik şartlarda bu rakamdan daha az rakama kimse işçi çalıştıramaz.” değerlendirmelerinde bulundu.