Rabia MOLLAOĞLU-Trabzon’un önemli yatırımlarından Armada Kongre ve Fuar Merkezi’nin inşaatı belirsizliğini koruyor. 5 yıllık ruhsat süresi daha önce biten ve 3 ay önce mühürlenen yapının ruhsat yenilemesi için her hangi başvuru yapılmadı. Hem ruhsatını yenilemeyen hem de kira borcunu ödemeyen firmanın elektrik faturalarına kadar hiçbir ödeme yapmadığı ortaya çıktı.

YATIRIMCI FİRMA ELEKTRİK FATURALARINA KADAR HİÇBİR ÖDEME YAPMADI

TTSO Meclis Üyesi Muzaffer Yıldız, “Burası Arap yatırımcıya aylık 200 bin dolar karşılığında kiraya verildi. O zaman ki maliyetlerle de 80-90 milyona yapılacaktı. 2016 yılında başlayıp 2019 yılında bitirilecekti. Yüzde 40 yapılıp, yüzde 60’ı yapılmadı. Bu gidişle para akışı sağlansa bile en az 3 yıl inşa süreci var. Gelinen noktada bırakın binayı yapmayı aylık kiraları ödemedi. 4-5 iş yapan firmanın ödemeleri yapılmadı. Yapı denetimin paralarını ödemedi. Elektrik faturaları bile ödenmedi. Ruhsatı iptal olup bina mühürlendi. Zamanında mimar ve mühendislerin parası da ödenmedi. Hiçbir ödeme yapmadı. Bunları ödeyip ruhsatı da aldıktan sonra binaya devam etme şansı var. Firma oyalama taktiği uyguluyor.

3 BİN KİŞİNİN İSTİHDAMI ENGELLENİYOR

Şuanda bazı söylentiler var. Firma araziyi satın almayı düşünüyormuş. Doğru mu bilmiyoruz. Gerçek olan bir şey varsa o da DTM yapılamadığı için Trabzon’un 3 bin kişinin istihdamı engelleniyor.

Trabzon'da tarım için önemli haber! Oy birliği ile kabul edildi Trabzon'da tarım için önemli haber! Oy birliği ile kabul edildi

2019’DAN 2021’E KADAR ÇİVİ ÇAKMADI

Eğer yatırımcı burayı yapmak isteseydi 2016’dan 2019’a kadar bitirmesi gerekiyordu. İlave sözleşme yapıldı. 2021’de en geç bitirmesi gerekiyordu. 2021’e kadar bir çivi dahi çakmadı. Bir bina görüyorsunuz ama içi boş. Yatırımcının burayı bitirme hedefi bana göre yok. 2021’in başında sözleşmesi bitti. İlave sözleşmesi de bitti.” Şeklinde konuştu.

KURUMLAR NE KADAR PAY SAHİBİ?

Kongre merkezinin yapıldığı alanda ise TTSO, TTB, Yomra Belediyesinin yüzde 1 hak sahibi olduğu yüzde 43 Büyükşehir Belediyesinin, yüzde 55 ise yüzde 55 seviyede ise İstanbul Dünya Ticaret Merkezinin pay sahibi olduğu ifade edildi. Yıldız, “Böyle bir yapı içerisinde herkes topu birbirine atıyor. Sözleşmede TTSO Başkanı ile Büyükşehir Belediye Başkanının imzası var. Yönetimde ağırlık İstanbul değil Trabzon’da.” ifadelerini kullandı.

NASIL BU TARİHTE BİTİRİLECEK DERSİNİZ?

Yıldız, “TTSO Başkanı 2023’ün sonunda bitirmeye çalışacaklarını söylüyor. Sen nasıl bu tarihte bitirilecek dersin ruhsatı yok. Mühürlenmiş binadan bahsediyoruz. Bugün para olsa bitmez.” dedi.

RUHSAT YENİLEME TALEBİNDE BULUNULMADI

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, “Ruhsatlarının yasal süresi doldu. 5 yıllık yasal süresi vardı. Bu yasal sürede bitiremedikleri için ruhsat süresi doldu. Biz kendilerine ruhsatlarını yenileme talebinde bulunduk. Bu süre içerisinde ruhsatı yenileyemedikleri için orada yaşanabilecek her hangi bir olumsuzluğa karşı tedbir amaçlı inşaatı geçici olarak dondurduk. Şuana kadar ruhsatı yenileme talebinde bulunulmadı. Eğer ruhsat yenileme talebinde bulunulursa zaten yenileriz.

DTM’YE 6 MİLYONLUK KİRA BORCU

Mühürleyeli yaklaşık 3 ay kadar oldu. Başvuru yapılmadığı, ruhsat yenilenmediği sürece inşaatta çivi çakma şansına sahil değildir. Kaçak bir yapı durumuna düşmüş olur. 6 milyonluk kira konusu DTM yönetimini ilgilendiren bir durum. DTM’ye bir miktar kira borçları olduğunu, borçlarını ödemediklerini ve inşaatı yasal sürecinde bitirmedikleri görünüyor.

SANKİ ÇADIR DEVLETİNDE ÇADIR KURUYORLAR

Bu firmanın Dubai’de, Türkiye’de yatırımları olduğu söyleniyor. Düzgün bir firma olsa, dünyanın çeşitli yerlerinde ciddi yatırımları olsa bu kadar amatör çalışma içerisinde bulunulmaz. Trabzon’un en değerli arazisinde inşaat yapıyorsunuz. Turizm yatırımı yapıyorsunuz. Ne belediyeye karşı yükümlülüklerinizi yerine getiriyorsunuz. Ne DTM’ye karşı yükümlülüklerinizi yerine getiriyorsunuz. Bu kadar amatör çalışma 3. dünya ülkelerinde bile olmaz! Sanki çadır devletinde çadır kuruyorlar.

KAŞÜSTÜ’NÜN EN DEĞERLİ ARAZİSİ

Kaşüstü’nün en değerli arazisine 100 milyonlarca değerinde inşaatı yapmak için yola girmiş firmanın 6-7 milyon TL kira borcunu ödememiş olması, bitirme süresi vermiyor olmasını garipsiyorum. Biz bu inşaatın bitmesi için çok mücadeleler verdik. Amaç bu turizm merkezinin Trabzon’a kazandırılması. Aynı zamanda 200-300 kişilik istihdama katkı sağlamaktı. DTM, devletin malını korumaya yönelik duruş sergiliyor.” ifadelerine yer verdi.

İNŞAATIN YÜZDE 40’I TAMAMLANDI

İnşaatın 2023 yılı sonlarında bitirilmesinin mümkün olmadığına işaret eden Bıyık, “İnşaatın yüzde 40’ı yapıldı. Sadece yılbaşına kadar ruhsatının yenilenmesi gibi yasal prosedürlerinin yerine getirilmesi sürer.

2-3 YIL İÇERİSİNDE BİTMEZ

Yapının önünde 4 yıldızlı, arkasında 5 yıldızlı bir otel var. Ortaya disiplin koyulursa en azından oteller bitirilebilir. Ancak yapının 2-3 yılda bitirilme ihtimali yoktur.” dedi.