Trabzon Yatırım Adası’nın yatırım programına alınmamasının ardından özel sektör devreye sokuluyor.

Rabia MOLLAOĞLU - TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Yatırım Adasıyla ilgili rant dedikodularına cevap verdi.

 

Öte yandan kamu yatırımı olan yüksek teknoloji endüstri merkezinin yapımı hızlandırılması için B planı hazırlandı. Hacısalihoğlu, proje için B planı hazırlanarak özel sektör tarafından yapılmasıyla ilgili süreç başlatıldı.

RANT İDDİALARINA CEVAP VERDİ

Hacısalihoğlu, “Şehrimizde bazı konuşmalarla bu projenin TTSO’nun ticaretini yapacağı ve rant sağlayacağı proje şeklinde bazı yorumlar ve dedikodular yapılıyor. Burası Türkiye’nin orta ve yüksek teknoloji üretimiyle ilgili bir endüstri bölgesidir.

Biz o tarihlerde de şunu dedik. Trabzon hinterlandı olan Rusya Federasyonu, Kafkaslar, Türk Cumhuriyetleri, İran dahil olmak üzere en güvenilir yatırım yeridir. Burada da başka yatırım arazisi olmadığı için bu şekliyle yola girildi ve bu duruma gelindi.

ULUSLARARASI YATIRIM

Yatırım Adası endüstri bölgesinin Trabzon değil Türkiye’de uluslararası işadamlarına açtığı alan orta ve yüksek teknoloji yatırım yapacaklarının oraya gelip yatırım yapmaları konusunda hazırlanmış, bizlerin öncülük yaptığı fakat yatırım kamu yatırımı da olduğunu belirtmek istiyorum.

YATIRIM ADASI’NDA B PLANI DEVREDE

Ortahisar'da TEKNOFEST heyecanı! Yarışmada derece yapmıştılar Ortahisar'da TEKNOFEST heyecanı! Yarışmada derece yapmıştılar

Bunun yanında biz B planı olarak şunu da yaptık. Buranın özel sektör tarafından yapılmasıyla ilgili proje çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki günlerde de sizlere sunacağız.” dedi.

BAKANLIĞIN BELİRLEDİĞİ 5 SEKTÖR

5 sektörle çalışmaların devam edeceğini kaydeden Hacısalihoğlu, daha sonra bu sektörlerin değişebileceğine işaret ederken yüksek teknolojik üniversite kurulmasının adımlardan biri olduğunu söyledi. Hacısalihoğlu, “Bakanlığımızla belirlemiş olduğumuz 5 sektörle çalışmalarımızı devam ettireceğiz.   Aracımız şehrimizde 25 bin kişinin üzerinde istihdam sağlamak. 3,5 milyar dolar civarında ihracat sağlamak.

KİŞİLERİN DEĞİL ÜLKENİN RANTI SÖZ KONUSU

Proje ÇED raporu hazırlanıp ödenek ayrılması noktasına getirildi. Bu şirket Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi anonim şirket AŞ başkanlığını Valimizin yürüttüğünü, Başkan yardımcılığını Büyükşehir Belediye Başkanı, Ticaret Sanayi Odasının yürüttüğü bir proje. Buradaki rant ülkenin rantıdır. Kişilerin rantı olması söz konusu değildir.” diye konuştu.

YATIRIM ADASI ENDÜSTRİ BÖLGESİ NEDİR?

Arsin ilçesinde 2 milyon 464 bin 400 metrekare deniz dolgusu üzerinde 170 yatırım parselinin bulunacağı Yatırım Adası 25 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Özel sektör üst yapı tesis yatırımı tutarı ilk olarak öngörülen 2 milyar 373 milyon dolar, kamu altyapı yatırımı 173 milyon 913 bin dolar olarak açıklanmıştı.

Gıda teknolojisi, Biyoteknoloji, Nanoteknoloji ve sağlık teknolojisi, savunma sistemleri, güvenlik tekonolojisi, Uzay ve havacılık, bilişim teknolojisi, telekomünikasyon, elektronik ve otomasyon ve otomotiv teknolojileri alanında firmaların yer alacağı ifade edilmişti.