Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, önceki gün Trabzon’daydı. Trabzon’un bekleyen ve çok önemli sorunları vardı ve bu sorunların bir kısmı Sayın Varank’ın yetki alanındaydı. Bunlardan birisi Yatırım Adası, diğeri ise ‘Tekstilkentler’ kurabilmek için Trabzon’un bir iki ilçesinin 4’üncü bölgeden 5’inci bölgeye çıkarılmasıydı. Birinci ödenek için (para) söz konusu olsa bile diğerinde para talebi yoktu.

günebakış Gazetesi, Trabzon’da STK’ların cevap beklediği bu iki önemli konuyu Bakan Bey’in ziyaretinden bir gün önce haberleştirdi. Bir de makaleye döktü. günebakış Bakan Varank’a şöyle seslendi: “Sayın Bakanımız… Trabzon, tam 8 yıldır Yatırım Adası ile yatıp kalkmaktadır. Bu yıl, gelecek yıl derken projenin tamamlanması bu döneme kadar sarkmıştır. Nihayet önümüzdeki haftalarda proje tamamlanarak size sunulacaktır. Beklentimiz, projenin 2022 yılı yatırım programına alınması… Bir yandan bölge için sağlayacağı istihdam, diğer yandan ülke ekonomisine sağlayacağı katkı bakımından Trabzon’un göç sorununa çözüm araçlarından biri olacağına inanmaktayız. ‘Darada hafif, pahada ağır’ bir teknoloji hedefiyle bir kentin 8 yıldır umut bağladığı projeye Trabzonlu bir bakan olarak duyarlılık bekliyoruz.

Bugünkü Trabzon programınıza baktığımızda kentin beklentilerinin hayli altında bir keyfiyetle yüzleşiyoruz. Ortaokul öğrencileri TÜBİTAK proje yarışması ödül törenine katılacaksınız. Elbette önemli buluyoruz. Geleceğin en başarılı çocuklarına verdiğiniz değer gerçekten önemli. Şinik OSB’de fabrika açılışı yapmanız… Kuyumculuk Tasarım Merkezini ziyaretiniz ve DOKA 2021 yılı projeleri imza törenine katılmanız… Lakin biz sizin Trabzonlu bir bakan olarak bu kente daha kalıcı imza atmanızı bekliyoruz. Keşke bu programda ‘TTSO’da Yatırım Adası projesi görüşmesi’ ‘Yatırım Adası bölgesine ziyaret’ gibi bölümler de olsaydı. Fabrika açmak… Başarılı öğrencileri onurlandırmak… İmza törenlerine katılmak Trabzon’un beklentileri değil. Trabzon ekonomik olarak bir dönüşüme ve yeni ciddi yatırımlara muhtaç…

Trabzonlu bir bakan olarak sözün alanınızda olduğu için sizden beklenti bu yönde…”

                                                                           ***

Bakan Varank’ın Şinik OSB’de yaptığı fabrika açılışı sırasında TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu da aynı beklentiyi kürsüden iletti. Suat Başkan, bütçede sıkıntı olabileceğini ve tasarruf tedbirlerini de hatırlatarak, “Hiç olmazsa sembolik olarak da olsa bütçeye bir rakam konsa ve Trabzon’un umudu kırılmasa…” diye de adeta kürsüden yalvardı. Lakin Bakan Varank hiç duymadı… AK Parti’de basına kapalı toplantının ardından son programa yürüme geçildi. Meydan Parkı’ndan Hamamizade Kültür Merkezi’ne yürüme gidilirken bu kez günebakış muhabiri Rabia Mollaoğlu benzer bir soru yöneltti. Telefonunun ses kaydını açarak Bakan Varank’a “Yatırım Adası ile ilgili hiçbir şey demeyecek misini?” sorusunu yöneltti. Muhabirin elinden telefonunu çekip alan Bakan Varank, önce ses kaydını kapattı. Ardından soru sorma biçimine “Korsanca soru sorma” yakıştırması yaptı. Daha sonra günebakış’ın imtiyaz Ali Öztürk’e göndermede bulundu. “Kendisi gelmedi de muhabirini mi gönderdi” dedi. Halbuki muhabirimize böyle bir soru sorması yönünde hiçbir telkinimiz olmadı. Yalnız bu olayda değil. Herhangi bir etkinlikte veya haber takibinde bile hiçbir muhabirimize soru vermeyiz ve ‘şunu sor’ demeyiz. Bu olayda da demedik. Belli ki Sayın Bakan gazetemizin sür manşetinde yer alan haber ve köşemizdeki yoruma kızmış olmalı. Ancak bu öfkenin ve büyüklenme kibrinin partiyi ciddi bir zafiyete uğrattığı bilinmeli. Artık yaşamamızda eleştiri kabul etmeyen ve hatta soru sorulmasından bile rahatsızlık duyan AK Parti yetkilileri var. Ne hazindir ki güç kendilerini öylesine esir almış olmalı ki en küçük bir esintiye bile tahammülleri kalmadı. Ve partinin sürekli aşağıya çekilmesi umurlarında değil. Ya da fildişi kulelerinden göremez oldular.

Sayın Bakanımız… Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanının OSB konuşmasında ki talebine ‘bakıp ilgileneceğim’ diyebildirdiniz. Duymazdan gelmeniz hiç hoş olmadı bilesiniz. günebakış gazetesi imtiyaz sahibi için kullandığınız ‘kendisi gelmedi, muhabirini mi gönderdi’ göndermesi de şık olmadı. Basın toplantısı yapsaydınız inanınız orada olur, şehrin Yatırım Adası ve Tekstilkent beklentilerini sorardık. Gazetede yazdığımızı şifahen de sorardık.

Yatırım Adası ve kentin diğer sorunlarının gündeme gelmesinden partinizin de rahatsız olduğunu biliyoruz. Hatta bunun için bizim yaklaşımımıza fitne yorumunu  yaptıklarını da duyuyoruz. Lakin kent farklı düşünüyor. Ve biz kentin düşündüğünü önemsiyoruz. AK Parti’nin neden şehir gibi düşünmediğine ise sadece şaşırıyoruz.

Yatırım Adası ve Tekstilkent konularındaki ısrarlarımızı sürdüreceğiz. Yatırım Adası’nın ertelenmesine sessiz kalmayacağız. Ta ki projenin sahibi Sayın cumhurbaşkanımıza duyurana kadar… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyana kadar… Ondan sonrasını sandığa bırakacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.