Yatırım Adası Projesi sürekli takip ettiğimiz projelerin başında geliyor. Konuyla ilgili bazı sorunlar duyduk. Önce Ticaret Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile konuştuk. Zira Yatırım Adası konusunda sürecin pürüzsüz işlemediğini hissettik. Üretilen yeni sorunlar dışa yansımıştı. Başkan Hacısalihoğlu, son yapılan iki toplantıdan bahsetti. Birine katılmış, diğerine rahatsızlığı nedeniyle katılamamıştı. Milletvekillerinden birisi ve onu destekleyen AK Parti İl Başkanı’nın projede eksiklik iddia ettiklerini ve yeniden değerlendirme istediklerini söyledi. Suat Başkan, projenin her şeye rağmen Ekim ayı sonuna kadar tamamlanıp 2022 yatırım programına alınması için bakanlığa sunulacağını söyledi.

                                                                        ***

İşte bu bilgiler ışığında önceki günkü AK Parti toplantısına iştirak ettik. İl Başkanı Dr. Sezgin Mumcu’ya Yatırım Adası ile ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda olumsuz bir tablo çizdiklerini hatırlatıp nedenini sorduk. Mumcu mühendis değil. Ancak bir mühendis edasıyla projenin yanlış olduğunu… Orada ada olamayacağını… Kıyıya bitişik olması gerektiğini… Derelerin nereye döküleceğinin tartışıldığını söyledi. Gayet tabi projenin çok önemli bir proje olduğunu hatırlatarak!.

                                                                        ***

Sürmene Çamburnu’nda kurulmasına ramak kala 2012 yılında Lojistik Merkez Projesi Trabzon’dan alınarak Rize’ye kaydırılmıştı. Dönemin bakanı Erdoğan Bayraktar’ın irade koyamaması nedeniyle İyidere’ye kaydırılan bu projenin ardından Trabzon büyük tepki koydu. Bunun üzerine Trabzon’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projesi TTSO ve DOKA tarafından hazırlanan Yatırım Adası projesine onay verdi. Bu proje üzerine TTSO tam 8 yıldır çalışıyor. Proje Ekim sonu tamamlanıyor. Eksikleri veya hataları varsa süreç içinde düzeltilebilir. Ancak proje eksik diyerek ertelemek asla kabul edilemez.

Yatırım Adası Projesi bir anlamda Trabzon’un geleceği demektir. Projede yürünecek yol haritası da bellidir. Bizzat Sayın Cumhurbaşkanının sahibi olduğu bu projede bir milletvekili ile İl Başkanı’nın eksik/yanlış/ yeniden düzenlensin gibi yaklaşımları yersiz ve gereksizdir. TTSO, Kasım ayı başında tamamlanacak olan projeyi Trabzon’lu bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın önüne götürecektir. Rize Lojistik Merkezi hiçbir ciddi altyapı projesi hazırlanmadan ‘istim arkadan gelsin’ hesabı yol almakta ve yapılmaktadır. Trabzon Yatırım Adası’nın hala proje tartışmalarına takılması şehre  ve bölgeye yapılacak büyük bir haksızlıktır.

                                                                  ***

Dün birincisi yayımlanan “Trabzon’un 4 bakanı var!..” yazımıza bugün bu gelişmeler üzerinden devam ediyoruz. Yatırım Adası Kalkınma Eski Bakanı Faruk Özlü tarafından ülke ve bölge adına çok büyük değer verilerek yürütülen bir proje… Şimdiki bakanımız Sayın Varank’ın ise pek sıcak bakmadığını biliyoruz. Trabzon için tarihin en önemli projesi olmasına rağmen.

Proje mutlaka 2022 Yatırım Programına alınmalıdır. Yatırım programına alacak olan da Sayın Bakan Mustafa Varank’tır. Ancak Sayın Bakanın tasarruf genelgesini göstererek projenin programa alınmasından taraf olabileceğini düşünmüyoruz. İyidere Lojistik Merkezi tasarruf genelgesine takılmazken Trabzon Yatırım adasının da takılmasını istemiyoruz. Geriye bir tek yol kalıyor. Projenin sahibine ulaşarak yatırım programına aldırmak. Yani Sayın Cumhurbaşkanına ulaşarak “8 yıldır üzerinde çalıştığımız projeniz hazır. Yatırım programına alınması için emirlerinizi bekliyoruz” denmesi gerekiyor. Bunu için de iş milletvekilleri ve İl Başkanına düşüyor. Dememiz o ki milletvekilleri projedeki eksikleri ve çarpıkları (varsa) ilgilisine (TTSO) bırakıp projeyi ihale aşamasına taşımalıdırlar. Önce Bakan Sayın Mustafa Varank’a… Gerekirse Sayın Cumhurbaşkanına… Proje ertelenirse bilinsin ki akamete uğrayacaktır. Yani rafa kalkacaktır. Yatırım Adası Projesine sahip çıkacağız. Olaya günebakış’ın kuruluş ilkeleri çerçevesinde bakacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.