Trabzon Belediyesi eski Başkanı Hasan Melek : HİÇBİR ZAMAN BİTMEYECEK GİBİ

Trabzon’da plansız yürütülen altyapı çalışmaları aylardır çile çektiriyor. Altyapısı biten yerler kapatıldıktan sonra vatandaşlar tam “Rahat bir nefes aldık” derken aynı noktaların tekrar kazılması söz konusu oluyor. Uzunsokak’ta ve Kunduracılar’da altyapı çalışmaları biten noktalar yeniden kazıldı. Vatandaşlar ise plansızlığa şu sözlerle tepki gösterdi: “Altyapı çalışması olması gereken bir şey ancak bunun hiçbir zaman bitmeyecek şekilde yapılması sorun. 1 ay önce yapılmıştı, şimdi tekrar yapılıyor.”

trabzon büyükşehir belediyesi altyapı çalışmaları

Trabzon Belediyesi eski Başkanı Hasan Melek : BOZARAK ALTYAPI OLMAZ!...

Trabzon Belediyesi eski Başkanı Hasan Melek ise pansuman tedbirlerle sorunun çözülmeye çalıştığını söyleyerek, “Batı bir yer altı şehri kurar, bir sorun olduğunda gider arızayı yapar. Bizde böyle değil. Bizde alt yapı hizmeti olmadığı için daima söker yaparız. Kunduracılar’da taşları döşerken beton örmüşler mağazanın kablosunu kestiler. Şimdi bir bankanın suyunu da kesmişler. Gelecekler yeri kazıyacaklar, bu böyle devam edecek. Bozarak alt yapı olmaz kendimizi kandırmayalım.  Trabzon’a yazık.” dedi.

trabzon bitmeyen altyapı çalışmaları

Trabzon’da plansız yürütülen altyapı çalışmaları aylardır çile çektiriyor. Altyapısı biten yerler kapatıldıktan sonra vatandaşlar tam “Rahat bir nefes aldık” derken aynı noktaların tekrar kazılması söz konusu oluyor. Uzunsokak’ta ve Kunduracılar’da altyapı çalışmaları biten noktalar yeniden kazıldı. Vatandaşlar ise plansızlığa tepki gösterdi. Çalışmaların plansız ilerlediğine dikkat çeken kimi vatandaşl, “Altyapı çalışmaları olması gereken bir şey. Yıllardır ertelenmiş, yapılması gereken bir çalışma ancak birazcık düzensiz programsız gittiğine inanıyorum. Kaldırım taşları değişmiş, eski hali böyle değildi. Araçlar insanlarla karşı karşıya geliyor. Yapılıp oraların kontrol altına alınması gerekiyor. Yapılan işlere bakılınca amatörce.” eleştirisinde bulunurken, kimi de çalışmanın çok uzun sürmesinden dert yandı. Belediyeyi eleştiren vatandaş, “Çok uzun sürdü.

Trabzon’da altyapı çalışması diye bir şey yok.” ifadelerini kullandı. Bir başka kent sakini de, “Trabzon’da altyapı çalışmasının yapılması olumlu bir şey olması gereken bir şey ancak bunun hiçbir zaman bitmeyecek şekilde yapılması sorun. 1 ay önce yapılmıştı, şimdi tekrar yapılıyor. 1 ay önce yapılıyor, bir kez daha yıkılıp yapılıyor. Tekrar aynı şeyler! Bizim köylerimizin yolu yok. Yani burada savurganlık var.” eleştirilerinde bulundu.

“HİÇBİR ZAMAN SORUNLARI ÇÖZEMİYORUZ”

Trabzonlular yapılan çalışmaların plansızlığından duyduğu rahatsızlığı dile getirirken, Trabzon Belediyesi eski Başkanı Hasan Melek de vatandaşların haklı eleştirilerde bulunduğuna dikkat çekti. Altyapı çalışmaları için çağrıda bulunan Trabzon Belediyesi eski Başkanı Melek, “Hayatta hangi işi yaparsan yap, doğrusunu yap, bir defa yap. Dünyada bir defa altyapı yapılıyor. Bir yeraltı şehri de toprağın altında kuruluyor. Şehirler 1800 küsur yıllarında kurulurken altyapıyla beraber kuruldu. Ama bizim gibi geri kalmış ülkelerde sök yap sök yap.

trabzon belediyesi

Altyapıyı Batı’nın yaptığı gibi yaparsak çok ucuza gelir. Maliyet masrafı bizi korkutuyor. Sorunları çözmeye çalışıyoruz, hiçbir zaman da sorunları çözemiyoruz. Bize çok yükseğe mal oluyor. ‘Trabzon’da altyapı çalışması başlattım’ Batı’daki gibi altyapı çalışması değil. Biraz önce de söylediğim gibi Batı’nın yaptığı gibi yaparsak maliyeti düşük olur. İlk başta fazla olsa da sonradan o para geri gelir. Fakat biz bunun hesabını yapamadığımız için ilk maliyet masrafları bizi korkutuyor. Alternatif yöntemlerle sorunları çözmeye çalışıyoruz. Hiçbir zaman da sorunları çözemiyoruz. Maliyeti bize çok yükseğe mal oluyor.” ifadelerine yer verdi.

“ALT YAPI HİZMETİ OLMADIĞI İÇİN DAİMA SÖKER YAPARIZ”

Verilen vergilerin çarçur edildiğini dile getiren Trabzon Belediyesi eski Başkanı Melek, “Batı bütün altyapıyı bir kanala alır, bir yer altı şehri kurar. Yarın bir sorun olduğunda kapağı kaldırır hatta bugün ki teknoloji ile arızanın kaç metre olduğunu da gösterir. Gider arızayı yapar işi biter dışarı çıkar. Kimseyi de rahatsız etmez ama bizde bu böyle değil. Bizde alt yapı hizmeti olmadığı için daima söker yaparız. Şimdi taşları döşerken beton örmüşler, mağazanın kablosunu kestiler. Bu sokaklara dozer girdi kamyon girdi mağazaların elektriği kesildi. İlgililere haber verdik. Kabloyu içerden kesmişler. Ne olacak? Yan taraftan bir köşeden bizim elektriği verdiler. Bu sadece benim başıma gelen bir şey değil. Şimdi bir bankanın suyunu da kesmişler. Gelecekler yeri kazıyacaklar.

trabzon belediyesi altyapı

Bu böyle devam edecek. Uzunsokak’ta köşedeki parkın bir kısmı sökülmüş. Tekrar ediyorum altyapıyı sağlam yapmadıktan sonra hiçbir konuda sağlıklı iş bitmez. Bütün Trabzon bu sıkıntıyı çekecek. Birkaç gün sonra unutulup gidecek ama sorun çözülmüyor. Bana sorunu çözecek lider lazım. Batı’daki liderler gibi… Batı nasıl çözmüşse bana da o şekilde sorunu çözecek lider lazım. Böyle bozarak altyapı olmaz, kendimizi kandırmayalım. Ne oluyorsa Trabzon’a oluyor yazık! Bu Trabzon’a yazık! İnsanlara yazık günah! Ödediğimiz vergiler çarçur ediliyor.” diye konuştu.

trabzon altyapı haber