Volkan Konak, sosyal medyadan hakaret edenlerden şikayetçi olmuştu

Çözüm süreci devam ederken, 2013 yılında BDP'li milletvekillerinin çıktığı Karadeniz turunun ilk ayağı olan Sinop'ta gerginlik yaşanmıştı. O dönem bir televizyon kanalında konuşan sanatçı Volkan Konak, "Şiddet yanlış. Siyasi ikbal bekleyenlerin toplumu germeleri böyle sonuçlar doğruyor. Yine yanlış, şiddet yanlış. O insanlar Sinop'a da gitmeli Artvin'e de gitmeli Trabzon'a da gitmeli Maçka'da benim evimde de kalmalı" demişti. Konak'ın o gün söylediği sözlerin, Maçka'daki terör saldırısının ardından 'PKK'lılar gelip evimde kalabilir' şeklinde yayılmasının ardından ünlü sanatçı o mesajlara isyan etmişti.

Dört şehrimizde 1481 riskli yapı var Dört şehrimizde 1481 riskli yapı var

volkan konak (3)

TRABZONLU SANIĞA CEZA VERİLDİ ANCAK

Sanatçı Konak, sosyal medyadan paylaşılan mesajlara isyan etmekle kalmamış aynı zamanda hakaret içerikli mesajları yargıya da taşımıştı. İstanbul Anadolu 28. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan sanıklardan biri de Trabzonlu Y.D. oldu. Mahkeme heyeti zanlıya 87 günlük adli para cezası vererek, bin 740 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına ve 10 taksitle ödemesine hükmetti. Y.D.’nin daha önceden kasıtlı bir suçtan mahkum olmamasını da göz önünde bulunduran mahkeme heyeti hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına ve 5 yıl denetimli serbestliğe tabi olmasına karar verdi.

Türkiye’de çözüm süreci devam ederken, 2013 yılında BDP'li milletvekillerinin çıktığı Karadeniz turunun ilk ayağı olan Sinop'ta gerginlik yaşanmıştı. O dönem bir televizyon kanalında konuşan sanatçı Volkan Konak, "Şiddet yanlış. Siyasi ikbal bekleyenlerin toplumu germeleri böyle sonuçlar doğruyor. Yine yanlış, şiddet yanlış. O insanlar Sinop'a da gitmeli Artvin'e de gitmeli Trabzon'a da gitmeli Maçka'da benim evimde de kalmalı" demişti. Konak'ın o gün söylediği sözlerin, 2017 yılında Maçka'daki terör saldırısının ardından 'PKK'lılar gelip evimde kalabilir' şeklinde yayılmasının ardından ünlü sanatçı o mesajlara isyan etmişti.

volkan konak (2)-1

GELEN TEPKİLERE İSYAN ETMİŞTİ

Sanatçı Konak ise, “Doğduğum kasabada yaşanan bu alçak terör saldırısına benden fazla mı üzüldüler. Evladımızın aile bireyleriyle benim gibi aynı lisede mi okudular. Bu güzel yaylalarımızda bizim gibi inek mi beslediler, çobanlık mı yaptılar. Bir hafta sonra herkes yoluna gidecek ama biz orada ailece mezarlıklarımızda acımızı yaşamaya devam edeceğiz. Ayrıca, 40 yıldır insan kanıyla beslenen bu terör örgütünün sosyal medyayı kullanmadığını ve bu alanda hünerli olmadığını mı düşünüyorlar. İşin bu yönünü hiç düşündüler mi acaba? Terör örgütünün bir amacı da toplumsal huzuru bozup kargaşa yaratmak değil midir? Ve bunu her alanda kullandıklarını anlamıyorlar mı? Bu internetten kötü yorum yapanlar, aynen hain terör örgütü gibi kayanın arkasına saklanıp, insanlara arkadan ateş eden, korkak sanal alem teröristleridir. Yani benim için terör örgütüyle, insanların ölmüş annesiyle, kundaktaki bebeğine kadar küfür eden insanların farkı yoktur.” açıklamalarında bulup hakaret suçunu işleyenler hakkında yargıya başvurmuştu.

volkan konak (1)-1

MAHKEMEDE AÇIKLAMALARINI SAVUNDU

İstanbul Anadolu 28. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan sanıklardan biri de Trabzonlu Y.D. oldu. Sosyal medya hesabından “Sen ş……… Volkan Konak. Nu itlere, bu köpeklere en küçük bir yardımın dokunduysa sende onlar gibi, köpek gibi ölürsün inşallah.” paylaşımı yapan Y.D., mahkemede kendisini, “Ben Volkan Kanak’a bu PKK’lı hainlere karşı yardımda bulundu ise sonunun onlar gibi olmasını istediğimi yazdım. Amacım Volkan Konak’a hakaret etmek değildi. Milli duygularla hainlere karşı destek olunmaması gerektiğini söyledim.” açıklamalarıyla savundu.

volkan konak (1)

MAHKEME HEYETİ CEZAYI KESTİ AMA…

Mahkeme heyeti sanığa 87 günlük adli para cezası vererek, bin 740  TL adli para cezası ile cezalandırılmasına ve 10 taksitle ödemesine hükmetti. Y.D.’nin daha önceden kasıtlı bir suçtan mahkum olmamasını da göz önünde bulunduran mahkeme heyeti hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına ve 5 yıl denetimli serbestliğe tabi olmasına karar verdi.

Songül MAZLUM