Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 yeni varyantlarla birlikte yayılmayı sürdürüyor. Türkiye’de eskiye dönmeye başlayan vaka sayıları Trabzon’da da etkili oldu. Trabzon’da günlük vakaların 400’e yaklaşması korkuturken ölüm oranları da hızla artmaya başladı. Ayda 100’e yakın kişi kovidden hayatını kaybediyor.

 OMİCRON VARMIŞ GİBİ HAREKET ETMELİYİZ

Trabzon İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, kayıtlara geçen omicron varyantının olmadığını ancak varmış gibi hareket edilmesi gerektiğini belirterek “Omicron çok hızlı yayılan bir varyant. Dolayısıyla biz sayıların artmasında onun da olma ihtimalini düşünerek daha sıkı tedbir alma konusunda vatandaşlarımıza telkinlerde bulunuyoruz. Vakaları delta varyantı olarak kabul ediyoruz. Omciron olup olmadığını bilmiyoruz. Bakanlık da bu konuda bize bilgi vermiyor.” dedi.

Virüsün artışı durdurulamıyor (1)

 AŞILAR YENİ VARYANTLARDA DA ETKİLİ

Aşıların varyant üzerinde etkili olup olmadığı konusunda Usta, “Şuan için bir sorun yok. Yapılan uygulamalar aşıların da etkili olduğu yönünde. Tedbirleri aynı devam ettirmek zorundayız. Virüsün yaşayacağı vücut olduğu sürece bu virüsten kurtulma şansı olmuyor. Ne kadar azaltıp ne kadar dip yaptırırsak o kadar rahat ederiz. Hem aşımızı yaptıracağız. Hem de maske mesafe kurallarıyla kendimizi ve çevremizi koruyacağız.” diye konuştu.

Virüsün artışı durdurulamıyor (3)

 TRABZON’DA SOSYAL İLİŞKİLER ÇOK YÜKSEK

Türkiye’de vakaların artmaya başlamasıyla Trabzon’da çok çabuk etkisi gösterip en riskli iller arasına girmesini değerlendiren Usta, “Trabzon sosyal ilişkileri yüksek olan bir şehir. Karadeniz Bölgesi bu şekilde. Diğer illerde olan vatandaş sayımız çok fazla. Yurt içi ve yurt dışıyla sürekli iletişim halinde olan bir şehiriz. Bu da git gellerle birlikte temaslar oluşturuyor. Bunların sonucunda da böyle bir sıkıntımız oluşuyor.” şeklinde açıkladı. Usta, vakaların arttığı sürecin yaşandığını kaydederek “Önce vakalar artıyor. Sonra hastanede yatan hastalar artmaya başlıyor. Yoğun bakım ve entübe olanlardan sonra daha çok vakalar başlıyor. Zincirleme bu şekilde devam ediyor. Biz şuan da vakaların arttığı süreçteyiz.” dedi.

Virüsün artışı durdurulamıyor (2)

 VAKALARIN EN YOĞUN OF İLÇESİNDE

Trabzon’da en çok hangi ilçelerde vakaların görüldüğüne ilişkin Usta, “Doğu ve Of bölgesinde daha çok görülüyor. Bu değişebiliyor. Örneğin Şalpazarı gibi batı ilçelerinde bir vakadan 10-20 kişi de çıkabiliyor.” İfadelerini kullandı.

 5.DOZ AŞILAR TANIMLANDI

Usta, 5. Doz aşıların da tanımlanmış olduğunu söyleyerek, “4. Dozundan sonra 3 ay geçmiş olan vatandaşların 5. Dozu aşıları da tanımlandı. Bunların çoğu sağlıkçılar olmak üzere. Hatırlatma dozu olarak Turkovac, sinovac yapılabilir. Turkovac henüz şehrimize gelmedi. Şehir Hastanelerinde uygulanıyor. Belki önümüzdeki hafta şehrimizde başlayabilir.” şeklinde aktardı.