Hafta başında iki Trabzon milletvekilinin tartışmasına tanıklık ettik. AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın TBMM’de yaptığı açıklamaları eleştirdi. Eleştiriler siyasi eleştirilerdi. Akabinde Kaya, Ayvazoğlu’na cevap verdi. Cevabında yalnız milletvekili Ayvazoğlu’nu değil eşini de hedefine koydu. Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu’na haksızlık yaparak.

Ali Ayvazoğlu, Trabzon’un bugüne kadar ilk kez gördüğü ve belki de bir daha göremeyeceği yetkili turist rehberi  sıfatı olan bir Turizm İl Müdürüydü. Yani turizmin içinden gelen bir değer. İşinin ehli ve liyakatli... O nedenledir ki Trabzon’da çok güzel işler yaptı. Trabzon İl Müdürlüğü’ne atanırken kendisine haksızlık yapanlar, Ankara İl Müdürlüğüne atanırken de aynı haksızlığı sergilediler. Dileriz Ali Ayvazoğlu’nun Trabzon turizminde yükselttiği çıta aşağı çekilmez. Ayvazoğlu’nu siyaseten sokakta eleştirilmesini anlayabiliriz. Lakin kentin sorunlarına hassasiyeti ile bildiğimiz CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın açıklamalarını kasıtlı buluruz. Kaya Trabzon’da istediği turizmci ile konuşsun. Bu sözleriyle Ayvazoğlu’na haksızlık yaptığını söyleyeceklerdir.

Gelelim iki vekilin HDPKK tartışmasına…

AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, CHP- HDP işbirliğine işaret ederek Ahmet Kaya’ya bir çağrıda bulunuyor. Diyor ki; “Çok merak ediyorum. Sayın Kaya, ilimiz yerel medyasında PKK terör örgütü için söylediklerini niçin bir kez olsun meclis genel kurulunda terör örgütünün temsilcilerinin yüzüne söylemez? Var mı o yüreği?.. Yerel medyaya ayrı, mecliste apayrı bir ağız!.. Trabzon’da terör örgütünü lanetlemeyeni zaten döverler. Gel mecliste yüzlerine lanetlesene!.. Trabzon, Türkiye’ye şahitlik ediyor Sayın Kaya!..”

Bahar hanımın bu çağrısını okuyunca gerçekten şaşırdık. Hakikaten CHP Milletvekili Ahmet Kaya TBMM kürsüsünden PKK terör örgütünü ve bu örgütü destekleyenleri lanetleyemez mi?.. Sayın Kaya bize yaptığı açıklamaları TBMM kürsüsünden söyleyemez mi?

Ahmet Kaya bugün partisine yöneltilen HDP ile iş birliği suçlamalarına açılım süreci üzerinden cevap veriyor!.. Bugün HDP ile yürüttüğü gizli ittifak artık gizlenemeyen CHP, açılım sürecine karşıydı. Açılım süreci bize hep Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin ‘Hak şerleri hayreyler. Zannetme ki gayreyler’ sözlerini hatırlatır. Açılım süreci, Kürt vatandaşlarımızın PKK teröristlerini yakından tanımalarına ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında yer almalarına vesile olan bir süreçtir. Hendek olaylarında PKK’yı terkedip, Cumhuriyetin yanında yer alarak göstermişlerdir. Açılım süreci, bütün dünyaya terör örgütünün asla hak aramadığını… Terörle varlığını sürdüren bir maşa olduğunu göstermiştir. Oslo’da yapılan pazarlıklar da… Kurulan çadır mahkemeleri de değerli bir gayeye matuftu. Yani PKK terör örgütü silah bırakacaktı. Kürt vatandaşlarımız bugün PKK’nın arkasından gitmiyor… HDPKK’nın ayaklanma çağrılarına karşılık vermiyorsa bunun sebebi Açılım Sürecindeki PKK gerçeğini görmeleridir.

Peki ya şimdi… HDP ile ittifak yapanlar sadece iktidar arzusu dolayısıyla HDPKK’yı meşrulaştırıyorlar. HDP’ye terörü bile kınatamıyorlar. PKK’ya tek laf etmiyorlar. Açılım Sürecinde APO’ya bebek katili diyenler, bugün TBMM’de APO’nun ve Kandil’in belirlediği milletvekilleri ile ittifak içine girmişseler… Üstelik Açılım Sürecindeki ‘Silah bırakma’ bir yana… Hiçbir şart koşmadan PKK’nın siyasi uzantısıyla kol kola girmişseler… Geçmişteki tavırlarıyla övünemezler… Zira geçmiştekinin gayesi silah bıraktırmaktı. Şimdikinin gayesi ise iktidar olma uğruna meşrulaştırma...

Bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra sevgili Ahmet Kaya’ya, Bahar Hanım’ın çağrısını hatırlatıyoruz. Sayın Kaya… Bahar hanım doğru mu söylüyor? Trabzon’da bize karşı lanetlediğin PKK’yı TBMM kürsüsünden lanetleyemez misin? Trabzon yerel medyasına farklı bir ağızla mı konuşuyorsun? Burada söylediklerini TBMM’deki HDPKK’lıların önünde söyleyemez misin?

Mesela, Trabzon Basını üzerinden Bahar Hanım’a seslenerek… “Oslo’da PKK yöneticileriyle pazarlık yapanlar sizsiniz. Çadır mahkemelerinde teröristleri karşılayanlar sizsiniz. Teröristlere molalarda lahmacun ısmarlayanlar sizsiniz. İşte size lahmacun faturalarını gönderiyorum” diyorsunuz. Yine Bahar Hanım’a TBMM kürsüsünden seslenip…TBMM’de HDPKK’lı Milletvekillerinin de huzurunda aynı eleştirileri yapıp o lahmacun faturasını havada sallayamaz mısınız? ‘Lanet olsun bunları yapanlara’ diyemez misiniz? Millet İttifakının diğer ortağı İYİ Partili Milletvekilleri gibi HDP’nin PKK’nın siyasi uzantısı olduğunu TBMM kürsüsünden söyleyemez misiniz? Kürsüden söylemenizden vazgeçtik… Oturduğunuz yerden yeri geldiğinde “PKK terör örgütünü ve onu destekleyenlere lanet olsun!..” diyemez misiniz? Gerçekten bunu söyleyemez misiniz? Bekliyoruz Sayın Kaya… Yoksa gerçekten Trabzon yerel medyasını kandırdığınızı düşüneceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.