Geçen yıldan bu zamana %400 zam uygulanan şekere yeniden zam gelmesi bekleniyor

Şeker fiyatları geçen yıldan bu yana yüzde 400, geçen aydan bu yana ise yüzde 100 arttı. Piyasalarda kilo başına 6,5 liradan satılan şekerin fiyatı bir yılın sonunda 24 liraya ulaştı. 220 liradan satılan bir çuval şeker ise 100 bin liraya dayandırıldı. Hem vatandaşlar hem de tatlı sektöründe çalışan üreticiler fiyat artışına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması!

Yeni zam yaklaşıyor. Vatandaşlar ve tatlı sektörü şeker fiyatları konusunda endişeli. Tatlıların en çok kullanılan hammaddelerinden biri olan şekerin fiyatı yeniden yükseldi. Toz şekerin piyasalardaki ağırlığı nisan ayında 12-15 lira arasında iken, mayıs ayında ortalama 24 liraya yükseldi. 5 kiloluk şeker fiyatları da iki katına çıktı.

YÜZDE 40 ARTIŞ BEKLENTİSİ

Üretici firmalar 50 kilogramlık çuvallarda şeker satın alıyor. Geçen yıl 220-250 pound bandında bir çuval şeker vardı. Geçen ay 550-600 liraya kadar çıktı. Mayıs ayında ise 100 bin lira olarak gerçekleşti. Hem müşteriler hem de üreticiler şekerdeki yüzde 100 fiyat artışına tepki gösteriyor. Şeker artışını ürünlerine yansıtamayan ve zarar ettiklerini söyleyen fırın esnafı, baklavadan kurabiye, kekten çöreğe kadar tüm tatlılarda fiyat artışının kapıda olduğunu söyledi. Zammın yüzde 40 civarında olması bekleniyor.