ÇAYKUR'un 2021 Faaliyet Raporu’na göre kurum yıllardır süregeldiği gibi yine zarar etti. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, zararın ise 503 milyon 839 bin TL olduğunu kaydetti.

ÇAYKUR yine zarar etti

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TBMM'ye sundukları Çay Kanunu Teklifi'nin AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildiği gün ÇAYKUR'un yine zarar ettiğinin ortaya çıktığını kaydetti. ÇAYKUR’un Varlık Fonu’na devredilmesinden itibaren sürekli zarar açıklandığına dikkati çeken Bekaroğlu, "2019, 2020 ve 2021’de tasnifli kuru çayı özel sektörün imtiyazlı 4 şirketine maliyetinin altında eski fiyatla satan ÇAYKUR, beceriksiz yönetim nedeniyle zarar etmekte, bu zararı yüksek faizlerle borç alarak kapatmaya çalışmaktadır. Nitekim, bankalara olan kredi borcu giderek katlanan ÇAYKUR’un şu an 5 milyar 200 milyon TL borcu vardır. Bu durum, ÇAYKUR’un iflası anlamına gelir.” değerlendirmelerinde bulundu.

KURU ÇAY SATIŞINDA REKOR VAR ZARAR HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI

Çay üreticisinin sorunlarla boğuştuğuna işaret eden Bekaroğlu, "ÇAYKUR’un zararının temelinde işte kuralsızlık ve özel sektöre kıyak çekme anlayışı yatmaktadır. ÇAYKUR’un işleme kapasitesini artırmayıp, olanını da kullandırmayan, kota ve kontenjanla üreticiyi özel sektörün insafına terk eden siyasi irade, üreticiyi koruyan, bölgede refahı artırmaya odaklı bir Çay Kanunu çıkarmak yerine ÇAYKUR’u Varlık Fonuna devretmiştir. Dünyada kişi başı çay tüketiminin en fazla olduğu ülke Türkiye. Buna rağmen ÇAYKUR’un zarar etmesi ancak kötü yönetim ve beceriksizlikle açıklanabilir. 2000 yılında 12 bin işçisi olan ÇAYKUR’da bugün 5 bin işçi çalışmaktadır. İşçi sayısını azaltan, sosyal haklarını sınırlandıran ve ücretleri asgari ücret seviyelerine indiren ÇAYKUR’un düşük yaş çay alım fiyatı politikası ile zarar ediyor olması anlaşılır gibi değil! Üstelik kuru çay satışlarında rekor artış varken zarar etmek hayatın olağan akışına uygun değildir " diye konuştu.

çaykur

EŞ-DOST, AKRABA KURUMU

Nüfus Müdürlüğünde insanlık ölmemiş dedirten görüntü! Nüfus Müdürlüğünde insanlık ölmemiş dedirten görüntü!

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim’in ağabeyi Yusuf Ziya Alim’in kurumda Genel Müdür, AK Partili Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin ve AK Parti eski Milletvekili Hikmet Ayar ile bir AK Partili yöneticinin yakınının ÇAYKUR yönetim kurulu üyesi olduğunu kaydeden Bekaroğlu, "Geçtiğimiz yıl yönetim kurulu üyelerine 1 milyon 300 bin TL ödeme yapılmıştır. ÇAYKUR’u babalarının çiftliği gibi yönetmektedirler. Hesap sorulamayan, yönetimine partili yandaşların doldurulduğu ve bunlara milyonlarca lira ödenen ÇAYKUR’da bu yönetim anlayışı değişmek zorundadır." dedi.

ÇAY KANUNU ÇIKMALI

ÇAYKUR’un yeniden yapılandırılmasını isteyen Bekaroğlu açıklamalarını şöyle tamamladı: "Özel sektörün 3-5 tane fırsatçısına kıyak çekmeyi bırakıp, çay üreticilerinin menfaatini koruma adına ÇAYKUR yeniden yapılandırmalıdır. Çay Kanunu bir an evvel çıkmalı; ÇAYKUR yağmadan, çay üreticisi kota ve kontenjan zulmünden kurtarılmalıdır."