Türk Hava Yolları’nın markası Anadolu Jet, 4 Ocak 2022’den itibaren Van-Trabzon uçuşlarına başlayacak, uçuşlar haftanın 2 günü açılışa özel olarak 110 TL’den gerçekleşecekti. Van kamuoyu uçak seferlerinin İranlı turistleri Van’dan Trabzon’a çekmek için yapıldığını ileri sürüp tezlerine uçak bileti fiyatlarını dayanak gösterince uçuşlar henüz başlamadan fiyat 110 TL’den 330 TL’ye yükseltildi. THY’nin spekülasyonları dayanak alıp bilet fiyatlarında değişikliğe gitmesi şaşkınlık yarattı.

Trabzon Havalimanı’ndan Van’a 4 Ocak 2022 itibarıyla direkt uçuşların başlatılması Vanlıların tepkisine yol açmıştı. Van’ın tepkileri Trabzon kamuoyunun sessiz kalması sonucu karşılık buldu ve açılışa özel olarak 110 TL’den başlayacak olan uçak seferlerinde fiyat 330 TL’yi buldu. Türk Hava Yolları’nın markası Anadolu Jet, 4 Ocak 2022 yılından itibaren Van-Trabzon uçuşlarına başlayacak. Uçuşlar, haftanın 2 günü (Salı ve Perşembe günleri) yapılacak. Van Ferit Melen Havalimanı'ndan saat 09.55'te, Trabzon Havalimanı'ndan ise saat 11.45'te düzenlenecek seferlerde yolcular, 31 Aralık 2021 tarihine kadar satın alacakları biletlerde 31 Mayıs 2022 tarihine kadar değişiklik yapma hakkına sahip olacak. Açılışa özel olarak 110 TL olan uçak seferlerinin fiyatı ise Van kamuoyunun tepkisi üzerine 330 TL’ye yükseldi.

VANLILAR BU SÖZLERLE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, “Önceliğimiz Van-Trabzon seferleri değildir. Önceliğimiz Van-Tebriz, Van-Urumiye, Van-Erbil seferlerinin başlatılmasıdır. Biz bunu Van’ın potansiyelinden pay alma girişimi olarak görüyoruz.” dedi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe de direkt uçuşların başlatılmasına tepki gösterdi.  TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe,  “Bu hamle Van’a yapılan bir iyilik değil. Türk vatandaşların yolculuk yapması için değil aksine Van’a gelen İranlı turistleri Karadeniz’e nasıl çekeriz hamlesidir. Buradan Trabzon’a 99 TL gibi çok düşük bir fiyatla yolcu götürmek bunun kanıtıdır ve bu kabul edilir bir fiyat yaklaşımı değil. Karayoluyla Van-Trabzon biletleri 200 TL iken uçakla 99 TL’ye yolcu taşınması İran’dan gelen misafirlerimizi Karadeniz’e nasıl çekeriz hamlesidir.

Türk Hava Yolları bunu yapacağına İstanbul ve Ankara sefer sayılarımızı arttırsın. İstanbul ve Ankara bilet fiyatları uçuyor. Onlara müdahale etsin. Şu an kış olmasına rağmen Ankara ve İstanbul uçaklarında1 haftaya kadar yer bulamıyoruz. Yazın da 1 aya kadar uçaklarda yer bulamıyorduk.” dedi. Bu durumun Van esnafına olumsuz yansıyacağını vurgulayan otel işletmecisi Reşat Yeşilağaç, “Tek bir amaçları var, o da Van'a gelen birkaç İranlıyı Trabzon'a götürmek. Amaçları karayolundan Trabzon'a 7-8 saatte İranlıları götürmektense uçakla taşıyıp turistimizi elimizden almak. Bu doğru değil. Sizler Van’a gelen İranlı turistleri Karadeniz’e götürürseniz Van esnafının fakirleşmesine sebep olursunuz. Van’a yazık etmeyin efendiler. Herkes Karadeniz’e çalışmak zorunda mı? Van'ı o kadar düşünüyorlarsa Van-İstanbul, Van-Ankara, Van-İzmir, Van-Antalya seferlerini 99 TL’ye düşürsünler.” diye konuştu.

DEĞİŞİKLİK ŞAŞKINLIK YARATTI

Van kamuoyunun uçak biletlerine tepki gösterirken, Trabzon kamuoyunda yaşanan sessizlik bilet fiyatlarına 3 kat artış olarak yansıdı. 110 TL’lik bilet fiyatları 330 TL’yi bulurken, THY’nin varsayımlar üzerinden hayata geçirdiği değişiklik şaşkınlık yarattı.

Songül MAZLUM

Thy uçak bileti : Thy VAN uçak bileti tarifeleri şöyle:

Anadolu jetten yapılan açıklamada : 4 Ocak 2022 itibarıyla başlayacak olan Van-Trabzon uçuşları için tek yönde 99 TL’den başlayan fiyatlar olarak belirlendi.