Yeniden Refah Partisi Uzungöl’de yaşanan sorunların sebeplerini anlattı.

Çaykara Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı ve Uzungöl Birlik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akyüz, Uzungöl’ün sorunlarını dile getiren bir açıklamada bulundu. Uzungöl'de yıllardan beridir süren çözümsüzlük ve kısır döngünün, Uzungöl'e ve bölge turizmine telafisi zor zararlar verdiğini söyleyen Akyüz, “AK Parti Hükümeti, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Çaykara Belediyesi Uzungöl'ün bu sorunlar yumağına dönüşmesindeki en büyük sorumlularıdır” dedi.

“BÖLGE İNSANININ İHTİYAÇLARINA SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜM ÜRETİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Akyüz, Uzungöl’deki kültürel yapının korunması gerektiğini, turizm talebinin ve bölge insanının ihtiyaçlarına sürdürülebilir çözüm üretilmesi gerektiğini söyleyerek “Uzungöl ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Bunun yanında Uzungöl yerel halkının da 12 ay barındığı ve de yaşam sürdüğü bir yerdir. Burada yapılacak olan tüm planlamaların, hem turizm gerekliliklerinin karşılanması, hem de yerel halkın sosyo-ekonomik ve kültürel yapısının korunması gerekmektedir. Uzungöl, Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Alanı, Sit Alanı, Kültür Koruma Alanı ve Milli Parklar dahilinde olmasından ötürü bu alanın kültürel, sosyal ve topoğrafik yapısının korunmasının yanında, turizm talebinin ve bölge insanının ihtiyaçlarına sürdürülebilir çözüm üretilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda özellikle bölgede yapılmaya çalışılan sosyolojik sorunların ve travmaların yaşanmasına sebep olacaktır. Özellikle afet alanlarının islahı, alt yapı ve üst yapıların işlevsel hale getirilmesi, araç ve insan trafiğinin çözüme kavuşturulması, çevre kirliliğinin önlenmesi, burada bir geçmişin olduğu ve yerleşik yaşamın devam ettiğini dikkate alarak planlamaların bu kapsamda değerlendirilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanında, yerinde uygulanabilir, paylaşımcı, katılımcı, eşit, öngörülebilir, kamu ve yerel halkın asgari müştereklerde mutabık kalacağı bir planın ivedilikle hayata geçmesi önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

UZUNGÖL BİR DÜNYA MARKASIDIR

Gözden kaçırmayın

Atilla Taş bu kez haddini aştı! Karadenizlilere ağız dolusu hakaret Atilla Taş bu kez haddini aştı! Karadenizlilere ağız dolusu hakaret

Uzungöl’de yaşanan sorunların temelinde Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti hükümeti olduğunu söyleyen Akyüz,Uzungöl'de yıllardan beridir süren bu çözümsüzlük ve kısır döngü, Uzungöl'e ve bölge turizmine telafisi zor zararlar vermektedir. Uzungöl, maalesef bugün bu zamana kadar bu paylaşımı yapmayan hükümetler ve yöneticilerin bir sorun eseri olarak gözler önündedir. Aynı hataları tekrar ederek paylaşımdan uzak bir anlayış bugün de aynı şekilde devam etmektedir. Bu keşmekeşlik hem ülke ekonomimize, hem yerel halka hem de bölgede ciddi bir ekonomik çarkı yıllardan beri başarı ile sürdüren esnafımıza ağır maliyetler yüklemektedir. Tüm bu sorunlar yumağında radikal kararlar ile birlikte çözüm üretilmesi acil ihtiyaçtır. Uzungöl bir dünya markasıdır. AK Parti Hükümeti, Trabzon Büyük Şehir Belediyesi ve Çaykara Belediyesi Uzungöl'ün bu sorunlar yumağına dönüşmesindeki en büyük sorumlularıdır. Geçmişte yapılan hataları halen devam ettirmeye çalışan yöneticilerimizin bu düşünceden bir an önce vazgeçip Uzungöl'ün sorunları ile yüzleşmesi ve bölgede yüz yıllardır yaşayan Uzungöllüler ile bu sorunu asgari müşterekte birleşerek çözmesi gerekmektedir” dedi.  

Fatoş YETİMHELLAÇ