Uzungöl Platformu, Trabzon basınıyla bir araya gelerek kronik hale gelen sorunlarını haykırdı

Uzungöl Platformu, Royal Uzungöl’de basın toplantısı gerçekleştirdi. Taleplerini ve yaşadıkları sorunları dile getiren platform üyeleri, basının sorularını da yanıtladı. 


Toplantının açılış konuşmasını yapan Mehmet Öztürk, “1974 yılından itibaren 48 yıldır turizme hizmet ediyoruz. Uzungöl 20 bin 11 yatak kapasitesine sahip. 2022 yılında milyonlarca misafire ev sahipliği yapmaya hazır. En önemli sorun imar planı sorunudur. Uzungöl halkını çözüm sürecine katarak uygulanacak bir imar planı hayata geçirilmeli. Uzungöl Platromu olarak yazın çim kaynağı, kışın normal kayak yapılmasını yakından takip etmekteyiz. Karastel Yaylasına teleferik yapılması da yakından takip edilmektektedir. Uzungöl’ün doğal gaza ihtiyacı bulunmaktadır. Uzungöl doğal gazı hak etmiştir. Taşımalı olarak Uzungöl’e doğal gaz tesisi için adım atıldığını duymaktayız.” dedi.


BÜYÜKŞEHİRDEN OTOBÜS İSTENDİ AMA


Vatandaşların doğayı korumaya özen gösterdiğini de kaydeden Öztürk, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Uzungöl’e otobüs seferleri düzenlenmesi için birçok girişimde bulunduk. Çözüm için herhangi bir yol alamadık. Altyapı sorunları kısmi olarak çözüme kavuşturulsa da belli sorunlar hala bulunmaktadır. Her turizm sezonu başlangıcında basınımızda Uzungöl’le ilgili olumsuz haberler görmekten bizleri üzmektedir. Uzungöl yayla değildir, bir yerleşim yeridir. Vatandaşlar doğayı korumaya özen göstererek evlerini ya da tesislerini yapmıştır. Bu konuya özellikle dikkat edilmeli. Uzungöl’de doğa katliamı yok. Vatandaşlar korumak için aşırı önem gösteriyor.” şeklinde konuştu. 


2021 YILINDA BİRLİKTELİK SAĞLANDI


Hilmi Kanık, “Uzungöl’de bulunan STK’larla, Uzungöl muhtarımızın bir araya gelmesi ile bu platform oluştu. 2021 yılı itibariyle derneklerin tamamını birleştirerek bütün haline getirdik. Amacımız daha kaliteli hizmet vermekti. Böyle bir oluşum gerçekleştirdik. Bu oluşumu oluşturan herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 


UZUNGÖL TURİZM BELDESİ OLMA STATÜSÜNDEN ÇIKARILDI


Uzungöl Turizm Dernek Başkanı Mehmet Keleş, “Uzungöl, çok bilinmeyen bir yerden dünyanın ön gözde turizm destinasyonlarından biri olmuştur. Yüksek bir turizm potansiyeli olmasına rağmen Uzungöl’de ilk yatırımı Dursun Ali İnan yapmıştır. 1990 yılı 2 bin 700 kişilik belde sahip olduğu tesisleriyle bu yıl 11 bini aşkın yerleşik nüfus ve yıllık 3.5 milyon turist ağırlama kapasiteyle bölgenin en önemli turizm tesisi olmuştur. Uzungöl turizm beldesi olma statüsünden çıkarılmıştır. Uzungöl bölgemizin en önemli turizmde destinasyonlarından biri olmasına rağmen bugün turizm merkezi olarak gözükmemektedir. Turizm merkezi ve Turizm Bakanlığı tarafından yönetilmesini istiyoruz. İlk plan serüveni 2014 yılında yapılmıştı ama uygulanabilirliği olmadığından iptal edilmişti. Bölgenin ve insanımızın beklentisini karşılamayan planlar hazırlanmadan mahkemeler tarafından iptal edilmiştir.” şeklinde konuştu.


2022 YILINDAYIZ BİZİM HALA EVİMİZ YOK


Abdullah Özen, “İmar konusu bizim için çok önemli bir faktördür. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan her plan mahkeme tarafından iptal edilmiştir. 2017 yılında çıkarılan imar affı ile kaçak yapıların hepsi resmiyet kazanmış oldu. ‘2018 yılında kardeşim yapmış komşum yapmış’  denilerek 118 yapı yapıldı. Yapılan yapılar ne hazine arazisi ne de kamu arazisi üzerindeydi. Maalesef medya ve bürokrasinin anlayışı algısı bunun tersi yönündeydi. 118 vatandaşımızın yapıları hakkında yaptırım alınarak yıkım kararı kendilerine ulaştı. Buradaki temsilciler Ankara’ya Bakanlığa kadar gitti. ‘Madem imar planı çıkarılacak imar planı beklensin imara aykırı olanlar yıkılsın.’  dedi. ‘İmar planına aykırıysa evi ona göre yıkalım.’ denildi. Bakan Bey buna olumlu bakmıştı. Ankara dönüşünden gelirken yıkım ekibi Çaykara’ya girmişti. 500’e yakın askerle bölge abluka altına alındı. Bunun en kadar doğru olduğunu herkesin vicdanına bırakıyoruz. Çıkarılan imar planına vatandaş 800’e yakın itirazda bulundu. Bir tane itiraz bile dikkate alınmadı. 18 uygulaması yapılmaya çalışıldı. Buna yapılan itirazlar da değerlendirilmeyince vatandaşlarımız doğal olarak mahkemeye gidiyor. 56 davadan 6’sının ara kararının çıkmasıyla birlikte durdurma kararı çıkıyor. Bakanlıkla görüşerek konuyu tekrar görüşmek istedik. 2018 yılında yapılan plan sahaya hiçbir mühendisin çıkarılmadığı bir plandı. Ankara’da plan uydu görüntüsünden esinlenerek çıkarılmıştı. Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü ile iletişime geçerek teknik personel rica ettik. Mehmet Ali Kahraman Bey buna çok sıcak baktı. Teknik ekip bölgeye geldi. Köy köy gezdirdik rapor çalışması yaptık. Raporu Bakanlığa sunacaktık ki Bakan Bey’in Trabzon’a geleceğini öğrendik. Hazırladığımız raporu kendisine verdik. Daha sonrasında da Ankara’ya davet ettik. Teleferik haricinde toplantı bitiminde hayırlı olsun yüzde 80’ini aldınız dediler. Ankara’dan döndükten sonra 3 hafta sonra Tabiat Varlıkları Bölge Müdürü görevden alındı. Yarım kalındı. Yeni müdür geldi. ‘Yarım kaldığını söyledik. Çalışıyoruz. Haberimiz var.’ dedi. ‘Sizden önce yüzde 80 anlaştık ne oldu da yüzde 10’a indik’ dedi. Çaykara Belediyesi kendilerine sahip çıkmamış. Plan üzerinde çalışılmamış.’ denildi.  Yüzde 10’luk plan askıya çıksa bile yine itiraz edeceğiz. 2.5 aydır Çevre Bakanlığımızdan randevu alamadık. Milletvekili Bahar Ayvazoğlu Hanımefendi ile görüştük. Randevu sağlamasını istedik. Uzungöllülerin imar planında masada olması gerekiyor. Uzungöl 9 adet Koruma Kurulu tarafından korunan bir bölge. Onların da masada olması gerekiyor. İtiraz edebilecek tüm kurumların masada olması gerekiyor. 2022 yılındayız. Teknolojinin zirve yaptığı bir yıldayken bizim hala evimiz yok. Anayasanın 1. Maddesi yaşam hakkı ile ilgilidir. Bizim bir evimiz yok.” diye konuştu.

Ak Partili Selahaddin Çebi: "Bakan Soylu kırmızı çizgimizdir" Ak Partili Selahaddin Çebi: "Bakan Soylu kırmızı çizgimizdir"


UZUNGÖLLÜLERİN TALEPLERİ DE SIRALANDI


İdris Akyüz, “18 madde uygulamasının burada yapılmamasını talep ettik. Koruma alanı içinde olan bir yer 18 madde uygulamasının kesinlikle burada olmamasını talep ettik. Spor ve Kültür merkezilerinin plana işlenmesini talep ettik. Park ve otopark alanlarının öngörülen nüfusa göre planlanmasını istedik. Afet alanlarının ıslah edilmesi ve plana dahil edilmesini istedik. Altyapı ve üstyapı sorunlarının çözülmesini talep ettik. Turizm ile ilgili iştigali olmayan mahallelerin plan dışında olmasını talep ettik. Teleferik alanında yapılaşma olması mümkün değildir. Teleferikten oluşacak görsel kirliliğin önüne geçilmesi gerektiğini ifade ettik. Tescilli yapıların parselleri ile birlikte korunması gerekiyordu. Buna da riayet edilmedi.” açıklamalarında bulundu.