Nurullah Cabri- 2019 yılından itibaren başlayan covid-19 salgınıyla Karadeniz Bölgesi’nde turizm konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmıştı. Birçok işletmeci işyerlerini kapatmak zorunda kalmıştı. Bunun yarı sıra Cemal Kaşıkçı cinayeti ardından Suudi Arabistan ile gerilen ilişkiler de sektöre ciddi zararlar vermişti. Geçen hafta ise Suudi Arabistan ile sıcak gelişmeler yaşandı. Prens Selman gelmeden önce ziyaret yasağının kaldırıldığı, Suudi Arabistan tarafından açıklandı. Bunun üzerine de bölgede ciddi bir rezervasyon artışı oldu.

Bu durum özellikle Uzungöl esnafını çok mutlu etti. Konuyla alakalı Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği Başkanı Metin İnan açıklamalarda bulundu. İnan, otellerin ilk kez boş kaldığı günlerin artık geçtiğinden bahsederek, “ Uzun zamandır süren pandemi sorunu dünyayla beraber her alanda olduğu gibi turizmi de etkiledi. Bizler 40 yıldır ilk kez Uzungöl’de böyle sakinlik gördük yazın oteller boş restoranlar kapalıydı. Ama bugün şükürler olsun ki o günleri geride bıraktık ve  pandemiyi atlattık. Yazın gelmesi ile  kaldığımız yerden devam etmek için de  bütün turizmciler hazırlıklarını yaptı.  Yaz sezonuna çok umutlu girdik. Ortadoğulu misafirlerin büyük bir kısmı mart ayı itibari ile rezervasyon yapmaya başladı. Bu hareketlilik bizleri çok memnun etti. Bir de geçenlerde gelen güzel haberle beraber umudumuz uzun zamandır olmadığı kadar güçlü.

DOLULUK %90’A ÇIKTI

Suudi Arabistan Türkiye'ye vatandaşlarını göndermeme konusundaki yasağı geri çekti. Uzun zamandır Suudi Arabistan'da telefonla görüştüğümüz acenteler ve misafirlerimiz de çok mutlu oldu. Onlar da bir an önce Uzungöl’e gelmek istiyorlar ve yasağın kalkmasıyla taleplerin gelmeye başlaması turizmci arkadaşlarımızı çok memnun etti. Şu andaki doluluk oranları %90 a çıkmış durumda. Ortadoğulu misafirlerin Türkiye’nin ekonomik şartlarında daha rahat ve ekonomik bir tatil yapacak olmaları bu talebin artmasını sağladı. Suudilerin Trabzon’a gelmesiyle beraber ülkemizde bir döviz girişi de olacak. Bölge olarak Türkiye ekonomisine döviz girişi ile destek vereceğimizi düşünüyoruz.

Üniversiteli öğrenciler Başkan Genç’i ziyaret etti! Üniversiteli öğrenciler Başkan Genç’i ziyaret etti!

KALİTELİ HİZMET İÇİN ÖNLEMLER ALINMALI

Bu konuda turizmcilerin çok iyi organize olması ve özelikle hizmet alanında daha kaliteli olabilmesi için önlemler alması gerektiğini düşünüyorum. Bölgemiz için çok önemli bir değer olan Ortadoğulu misafirlerimiz Trabzon, Giresun, Rize, Artvin gibi kısaca Karadeniz’de son yılların en güzel turizm rüzgarı esecek bir atmosfer içindeyiz.” ifadelerini kullandı.