Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa  Asan, “Bir ilçe belediyesi bize ruhsatlı belediye tesisi olmadığını bildirdi. Elimizdeki verileri incelediğimizde ise 2 tane tesis olduğunu saptadık. Sadece binin üzerinde Uzungöl’de kaçak tesis var. Trabzon, Büyükşehir olduktan sonra, imar planlarında değişikliğe gidildi ve birçok tesis kaçak tesis konumuna düştü. Yomra’da belediye belgeli 6 tesis var. Sadece yol üstündeki tesislere baksak onlarca tesis var. Bizim amacımız belediyelerin bize verdiği tesis bilgileri üzerinden veri hazırlamak.” dedi.

BELEDİYE RUHSATLI TESİSLER TİS’E KAYDOLUYOR

ASAN, kayıt dışılığın önüne geçebilmek ve sağlıklı veriler oluşturmak için yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Belediye ruhsatlı işletmeleri Turizm İstatistik Sistemine (TİS) dahil ettiklerini ve basit işletme belgesi vermek için yıl boyu çalışma gerçekleştireceklerini açıklayan Müdür Asan, “Bakanlığımızla bütün tesisleri denetliyoruz. 235 tesise belge vermek için komisyon oluşturduk. Başvuran tesislerden 21’i belgelerini aldı.” dedi.  n HABERi 6’DA

Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Mustafa Asan, kentte turizmin röntgenini daha sağlıklı bir şekilde çekmek için Turizm İstatistik Sistemine (TİS) kayıtlı tesis sayısını 124’ten 235’e çıkardıklarını açıkladı. Belediye ruhsatlı işletmeleri TİS sistemine dahil ettiklerini ifade eden Müdür Asan, bu 235 tesise basit işletme belgesi vermek için komisyon kurduklarını ve çalışmaların yıl boyu süreceğini dile getirdi.

Müdür Asan, “Biz belediye ruhsatlı işletmeleri de sisteme kattık, yeni bir istatistik oluşturacağız. Turizm Bakanlığının bir Turizm İstatistik Sistemi (TİS) var. Buraya 124 tesis kayıtlıydı. 45 tanesi belediye belgeli, geri kalan işletme belgeliydi. Bakanlığımız bu veriler üzerinden istatistik açıklıyordu. Biz buraya belediye belgelileri de, sisteme dahil olmayanları da ekliyorduk. Bu şekilde verileri hazırlıyorduk. Ama maalesef bunu birtakım arkadaşlarımız yoğun bir şekilde eleştirdi. Bu sektörden arkadaşlarımız eleştirdi. Bakanlığımızla yaptığımız çalışmayla bütün tesisleri denetliyoruz.

Bir sene boyunca da denetimlerimiz devam edecek. Turizm İstatistik Sistemine (TİS) kayıtlı tesis sayısını 124’ten 235’e çıkardık.  235 tesise belge vermek için komisyon oluşturduk. Komisyon üyesi arkadaşlarımız denetime çıkıyorlar. Şartları taşıyan arkadaşlara basit işletme belgesi vereceğiz. 21 tesis basit işletme belgelerini aldı. Belge talep eden işletmelere yönelik denetimlerimiz bir sene boyunca devam edecek. Bir kurul oluşturduk. Arkadaşlarımız işletmeleri yerine gidip denetliyor ve belgeler de hızlı bir şekilde hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.

AMACIMIZ GÜNCEL VERİ HAZIRLAMAK

Yeni istatistik sistemiyle sağlıklı verileri açıklayabilmek için belediyelerin ve Emniyetin bilgi paylaşımının da önemli olduğunu dile getiren Müdür Asan, “Belediyelerin ruhsatlı konaklama tesislerini bize bildirmesi gerekiyor. Bunun için ilçe belediyelerine yazılar yazdık. Emniyetten de kendilerine konaklama tesislerinden yapılan bildirimleri bizimle paylaşmalarını istedik. Bir ilçe belediyesi bize ruhsatlı belediye tesisi olmadığını bildirdi. Elimizdeki geçmişe dayalı verileri incelediğimizde ise 2 tane tesis olduğunu saptadık. Sadece binin üzerinde Uzungöl’de kaçak tesis var. Belediye oldukları zaman tesislerin hemen hemen hepsinin ruhsatı vardı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra, imar planlarında değişikliğe gidildi ve birçok tesis kaçak tesis konumuna düştü. İmar durumundan dolayı ruhsatlar yenilenemedi. Ancak imar planı tamamlandıktan sonra belgelendirip sisteme dahil edebileceğiz. Örnek veriyorum; Yomra’da belediye belgeli 6 tesis var.