Trabzon Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği, Uzungöl'ün İmar Planı sorunundan ve Teleferik Projesi hakkında açıklamalarda bulundu

İmar Planı konusunda ve Teleferik Projesi hakkında Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği bazı değerlendirmelerde bulundu. Dernek şu açıklamaları yaptı: “ İmar Planı konusu Uzungöl’ün kanayan yarasıdır ve geçmişten günümüze kadar geçen süre içerisinde hiçbir zaman tam anlamda çözüme kavuşturulamamıştır. Uzungöl Belediyesi üzülerek ifade etmek isteriz ki Belediye Teşkilatının kuruluşundan günümüze 60 sene geçmiş olmasına rağmen ne yazık ki İmar Planı konusunu çözüme kavuşturamamıştır. Hazırlanan her İmar Planı Uzungöl gerçeklerinden aykırı olarak Ankara’da masa başında hazırlanan İmar Planları oldu. Uzungöl’ü tanımadan, Uzungöl gerçeklerini bilmeden hazırlanan İmar Planları. Afet alanında Turizm Meslek Lisesi yapmaktan tutun da bir karış toprağı olan Uzungöl’de vatandaşın evine 3 taraftan sekizer metre yol yapmaya kadar bir sürü örnekler var bu planlarda. Yani sizin anlayacağınız Ankara’da masa başında hazırlanan ve Uzungöl’e giydirilmeye çalışılan bu gömlek Uzungöl gerçekleri ile örtüşmediği için Uzungöl’e dar geldiği için vatandaşlar tarafından mahkemeye itiraz edilmiş ve mahkeme bu imar planlarını iptal etmiştir.”

“Doğa bizim ekmeğimizdir”

Uzungöl Halkı İmar Planının çıkmasını herkesten çok istediğini vurgulayan Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği, “ Uzungöl’de uygulanabilir plan, turizm anlamında geleceğe yönelik olmalı ve halkın barınma hakini saklı tutarak bölge ve Karadeniz bölgesinin yapısına uygun, çevre şartları dikkate alınarak ve de çözüm sürecinde Uzungöl insanının da fikirlerine başvurularak bir İmar Planının hazırlanması ve uygulanması gerekir.2000 Yılından Günümüze kadar geçen süre içerisinde Uzungöl insanı İmar Planı olmadığı için hem konut ihtiyacını karşılayabilmek hem de artan yoğun turizm taleplerine cevap verebilmek anlamında babasından kalma tapulu toprağı üzerinde Kamu arazisine en küçük bir ihlal dahi yapmadan ve ormandan tek bir dal dahi koparmayacak bir şekilde Doğaya en mükemmel bir şekilde saygı göstererek evini ya da tesisini yapmaya çalıştı. Çünkü Uzungöl insanı şunu çok iyi biliyor. Doğanın kesinlikle korunması gerekir. Doğa bizim ekmeğimizdir. İmar planı Uzungöl’de neden düzene oturtulamadı. Her seferinde çalışmalar yapıldı ama maalesef yapılan çalışmanın özeti bir önceki imar planın üzerinde aynı şekilde çalışarak ve aynı hatalar yapılarak ayni imar planı Uzungöl halkına dayatıldı. Hazırlanan İmar Planları Uzungöl gerçekleri ile örtüşmediği halde her seferinde ilgili Kurumlar tarafından dayatma yapılarak Uzungöl insanının önüne konulmuş, Uzungöl insanı ise yasaların kendisine vermiş olduğu hakkı kullanarak Mahkemeye vererek İmar Planı’nı İptal ettirmiştir.” İfadeleri kullanıldı.

Efsane Başkanlardan Ahmet Celal Ataman İle Trabzon'u Konuştuk Efsane Başkanlardan Ahmet Celal Ataman İle Trabzon'u Konuştuk

Teleferik projesini daha çok talep görmeli

Teleferik Projesi hakkında ise Dernek şu bilgilendirmeyi yaptı: “ Teleferik Projesi Uzungöl için çok büyük bir önem taşıyan hayati bir projedir. Çünkü teleferik projesi sayesinde Uzungöl’ün Turizm Merkezlerinden Karester Yaylası, Şekersu Yaylası ve bu yaylara bağlı olan diğer yaylalar Karadeniz ve ülke turizminin hizmetine açılacak ve de Uzungöl Karadeniz bölgesinin Uludağ’ı, Palandöken’i olacaktır. Bu anlamda Uzungöl Halkı olarak Teleferik projesini her zamankinden çok daha fazla istediğimizi yüksek bir sesle haykırmak istiyoruz. Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği olarak Teleferik ayrı bir şey İmar Planı ayrı. Ve bu iki kavramın bir arada çözüme kavuşturulması yerine ayrı ayrı konular olarak ele alınması ve çözüme kavuşturulması kanaatini taşıyoruz. Teleferik Projesinin ihale süreci Çaykara Belediyesi tarafından tamamlanmış olup Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği olarak en kısa süre içerisinde bu projenin hayata geçirilmesi ve Uzungöl’ün teleferik ile buluşturulmasını istiyoruz. 2.525 metre uzunluğunda 12 dakika yolculuk suresi olup 68 tane 8 kişilik monokle kabin ile saate 2000 kişiyi taşıya bilecek toplam 14 ayaktan oluşan ve ayak yükseklikleri 25-35 metre arası olup ortalama eğimi %45’dir Uzungöl’ün içinden başlayacak olan yolculuk Uzungöl’ün tepesindeki Karester bölgesinde seyir terasında son bulacak. Özelikle kış aylarında kar yağışının bölgemizde çok olması ile teleferiğe talebinde yoğun olacağını düşünüyoruz. Bu projenin bir başka aşaması olan kayak merkezlerinin bağlantılarını da görmek umarım bizlere nasip olur.”