Ünlü gazeteci, spor yazarı ve program sunucusu Şansal Büyüka, spor gündeminde yaşanan son gelişmeleri yorumladı. Birçok konuda yorum yapan Büyüka Trabzonspor'un genç yeteni Ahmetcan KAplan transferi hakkındada çarpıcı açıklamlarda bulundu.

Spor yazarı Şansal Büyüka Ajax'ın Ahmetcan Kaplan transferi hakkında köşesinde şu sözlere yer verdi:

"Ajax aptal mı?

Avrupa futbolunun “Gençlik kalesi” Ajax, Trabzonsporlu Ahmetcan’ı tam 9.5 milyon euro bonservis bedeli ödeyip transfer etti. Ayrıca ilk satışta bonservis bedeli kârından Trabzonspor’a yüzde 15 daha ücret ödeyecek. Trabzonspor’un oynatmadığı bir futbolcu için bu çok büyük bir para ve çok parlak bir satış... Ancak madalyonun diğer yüzü de var. Ajax’ı yönetenler aptal mı? Ya da çok mu paraları var? Hiçbiri değil... Ahmetcan’ın geleceğini biliyorlar. Alana kadar elli türlü analitik incelemeden geçirdiler ve parayı öyle saydılar. Ama Ajax’ın uğruna 9.5 milyon euro verdiği Ahmetcan, Trabzon’da forma şansı bulamadı. Trabzonspor gerektiğinde devşirme stoperler oynattı, geçen sezonun birkaç maçı dışında Ahmetcan’ı hiç oynatmadı. Genç futbolcuların “Baba”sı, onları bulan, yetiştiren, şans veren, Avrupa’ya ihraç eden Abdullah Avcı hocaya rağmen, Trabzonspor takımında hiç şans bulamadı.

Stefan Kuntz mağlubiyet sonrası konuştu! Stefan Kuntz mağlubiyet sonrası konuştu!

Bu örnek sadece Trabzonspor ile sınırlı değil... Fenerbahçe ’de kırk yılda bir Arda Güler diye süper bir gelecek çıktı, “oynatılsın” diye millet kıyameti kopartıyor. Galatasaray’da önceki hafta son beş dakikada Hamza Akman diye bir genç oyuna girdi, fırtına gibi esti. Son Ümraniye maçında burnunun ucunu bile göremedik. Beşiktaş’ta Valerien Ismael gene insaflı... Berkay’dı, Kartal’dı her maçta, her fırsatta genç oyunculara şans veriyor. Aslında böyle olmalı... Unutulmasın, Avrupa’da gençlere en az şans veren liglerin başında geliyoruz. TFF, yabancı sınırını özgür bırakabilir, hiç lafım yok. Ama aynı TFF, asli görevi olan futbolu geliştirme adına gençlerin önünü açacak, mutlaka oynamalarını, en azından şans bulmalarını sağlayacak yeni yöntemleri, kulüplere teslim olmadan hemen, şimdi, derhal devreye sokulmalı..."