Önceki gün Van seferlerine başlayan ilk uçak Trabzon havalimanına indi. 70 yolcuyla gelen Van uçağını Trabzon’dan kimse karşılamadı. Kimse karşılamadı derken Van-Trabzon uçağı Trabzon’da hiçbir heyecan yaratmadı. Daha önceki Diyarbakır-Trabzon ilk uçak seferi de sessiz sedasız yapıldı. Halbuki dün akşam Trabzon’a ilk seferini yapacak olan… Ancak sis nedeniyle seferi iptal edilen Gaziantep uçağı için karşılama yapılacaktı. Gaziantep-Trabzon seferlerini yapacak olan ilk uçak için program yapıldı da Van-Trabzon ilk uçak seferi için neden program yapılmadı? Hiç şüphesiz her şey karşılıklı. Gaziantep yediden yetmişe Trabzon’a uçak seferleri konmasını istedi. Belediye Başkanından, Valisine… Ticaret Odası Başkanından TÜRSAB Başkanına… Şehrin gelişimi ve açılımı olarak değerlendirdiler. Gaziantep’in gelişimini buradan da okuyabilirsiniz. Van ise burun kıvırdı. Burun kıvırmasının ötesinde bu büyük adıma savaş açtı. İranlı turistlerin Trabzon üzerinden Karadeniz’e kaçacaklarını düşünüp yanlışa saplandı. Halbuki Van’a gelen İranlı turistlerin 10 katı Arap turist Trabzon’a geliyor. Mesele turist çalma veya kaybetme meselesi olsa, Trabzon kaybederdi!..

Konuyu Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ile konuştuk. Vali Ustaoğlu atılan bu adımları çok önemsediklerini belirtti. Gaziantep, Diyarbakır, Van hattına uçak seferleri konmasının yalnız ticari karşılığı olmadığını… Kültürel ve manevi olarak da bölgeler arasında ciddi yakınlaşmalar yaratacağını söyledi. Van şehrinde tezahür eden ve dışa yansıyan bakış açısından da rahatsız olduğunu belirten Vali Ustaoğlu bir süre sonra heyet olarak Van iline gidip konuyu geniş çerçevede ele alacaklarını ifade etti. Öyle de olması gerekirdi.

***

Vali Ustaoğlu ile konuşurken Gaziantep uçak seferleri konusunun altyapısına değindi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in 1 yıl önce gerçekleştirdiği Trabzon ziyaretinde konuyu gündeme getirdiğini kaydetti. Bu konuda bir ayrıntı da bizde vardı. Yaklaşık 7-8 ay önce KDK Başkanı ve Türkiye Ombudsmanı Av. Şeref Malkoç’la Trabzon’da birlikte kahvaltı ederken yine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin hanımefendi aramış ve Malkoç’tan bu yönde destek istemişti. Bir diğer ifade ile Gaziantep-Trabzon uçak seferleri Antep cephesinde hazırlanan bir proje. Trabzon hiçbir emek sarf etmeden ve hiçbir şey fark etmeden yalnızca marka olmanın karşılığını topluyor. Olaya bu boyuttan baktığımızda Trabzon şehrinin ne kadar sahipsiz olduğunu görüyoruz. Diyarbakır-Trabzon seferleri başladığında şehrin kılı kıpırdamadı. Van seferleri gerçekleştiğinde şehir yine oralı olmadı. Antep seferlerinde ise karşı taraf ayakta olunca bizimkiler de mecburen karşılama programı hazırladı.

***

Geçtiğimiz günlerde DKİB Başkan Vekili A. Hamdi Gürdoğan şehrin bu sessizliğine sitem ederek ‘Trabzon sahipsiz’ diye dert yandı. TEKSTİLKENT konusunda hiçbir adım atılmamasını ve atılamamasını eleştirdi. Gerçekten haklıydı. Bugün buradan bakıyor ve hayretle izliyoruz ki şehir her alanda sahipsiz kaldı. Yatırım Adası konusu yavaş yavaş sümenaltına doğru gidiyor. Diyelim ki ‘Yatırım Adası para istiyor. Ekonomik kriz var. Dolayısıyla para olmadığı için yatırım programına alınmıyor” İyi de TEKSTİLKENT olayı para istemiyor. Yalnızca bir mevzuat değişikliğine ihtiyaç var. Belki 3-5 bin Trabzon insanı iş bulacak. Yatırımcısı bile hazır bir olay sadece mevzuatını bekliyor. Buna ne diyeceksiniz? Van uçağını, Diyarbakır uçağını karşılamak da parayla değil. Bütün mesele şehir hassasiyeti ile alakalı. Şehre sahip çıkmakla alakalı.

Ne hazin bir tablo… Şehir sessizliğe bürünmüş ve sanki sahiplenecek bir öncü bekliyor. Bakan Süleyman Soylu’dan sonra gittikçe daha derin sahipsizliğe gömülüyor. Sanki Türkiye’deki pahalılık, işsizlik Trabzon’u etkilememiş. Kimse elini kolunu kıpırdatmak istemiyor. Bu şehir bu denli sahipsizliği hiç yaşamadı. Uçak seferleri bize bunları hatırlattı.

ucak-1