Diyanet takvimine göre, 3 ayların başlangıç tarihi açıklandı.

Üç aylar ne zaman başlıyor 2022?

3 ayların başlangıcına bir aydan kısa bir süre kaldı. Diyanet takvimine göre, 3 ayların başlangıç tarihi açıklandı. Üç aylar, 2022 yılında Receb ayının ilk günü olan 2 Şubat günü başlayacak.

Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi gibi özel gecelerin idrak edildiği üç aylar, 2 Şubat günü başlıyor. Müslümanlara üç aylarda oruç tutma, Kur'an-ı Kerim okuma ve sadaka verme gibi ibadetlere daha çok yönelmeleri tavsiye ediliyor.

kalandar -2

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR 2022?

2022 yılının ilk haftalarında dini günler takvimi araştırma konusu oldu. Dini vazifelerini yerine getirmek isteyen Müslümanlar üç aylar ne zaman başlıyor merak ediyor. Hicri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç aylar başlangıç tarihi 2 Şubat 2022. Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile 3 Şubat Perşembe gerçekleşecek. Miraç Kandili 27 Şubat’ta, Berat Kandili ise 17 Mart’ta idrak edilecek.

REGAİP KANDİLİNDE NELER YAPILMALI?

Regaip Kandilinde okunacak dualar ve yapılması gereken ibadetler vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Regaip kandilinde yapılacak ibadetler nelerdir? Recep ayının ilk Cuma gecesine denk gelen Regaip Kandilinin öncesinde yani Perşembe günü oruç tutulması tavsiye ediliyor. Bu oruç Perşembe ve Cuma olmak üzere 2 gün tutulacağı gibi sadece Cuma günü tutulmasını uygun görenler de vardır. Kandilde en mühim hususlardan biri de kılınacak namazlardır. Hak dostları bu gecede namaz borcu olanların kaza namazı kılmalarını tavsiye etmiştir. Leyle-i Regâib’den evvelki perşembe günü oruç tutulup akşam birkaç lokma iftar edip akşam namazını edadan sonra iki rek’atta bir selâm vermek üzere oniki rek’at nafile namaz kılınacaktır. Her rek’atta Fâtiha’dan sonra üç kere “Kadir” suresi ve oniki kere “İhlâs” sûresi okunacaktır. Veyahud bir kere “Kadir” sûresi ve üç kere “İhlâs” sûresi okunur. Bu gece için Kuran-ı kerim okumak da tavsiye edilmektedir.  İbni Mes’ûd radıyallahu anh‘den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lâm mîm bir harftir demiyorum; bilâkis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir.” (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 16) Tevbe istiğfar etmek, duâ etmek ve salavat getirmek de yine bu gece için tavsiye edilen ibadetlerdir.

3 aylar ne zaman

2022 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan ayı ise 2 Nisan'da başlayacak. Ramazan Bayramı ise 2 Mayıs pazartesi günü başlayıp, 4 Mayıs Çarşamba günü son bulacak.

2022 KURBAN BAYRAMİ NE ZAMAN?

2022 yılında Kurban Bayramı tatili, 9 Temmuz Cumartesi günü başlayıp 12 Temmuz Salı günü sona eriyor. Müslümanların Hac ibadetleri için bu yıl Suudi Arabistan’a gidip gidemeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Binlerce hacı adayı Suudi Arabistan’dan gelecek resmi açıklamayı bekliyor.

Songül MAZLUM