Amerikan medyası, Twitter Kurulu'nun hafta sonu Musk ile görüştüğünü yazdı. Görüşmede Musk'ın şirkete sunduğu 43 milyar dolarlık teklifin görüşüldüğü bildirildi.

Şirket başlangıçta Elon Musk'ın teklifini geri çevirdi. Ancak şimdi müzakerelerin son aşamada olduğu söyleniyor.

ABD'de piyasalar açılmadan önce Twitter hisselerinin değeri yüzde 5,1 artarak 51,57 dolara yükseldi. Musk, hisse başına 54.20 dolar teklif etti.

Musk, bu ayın başlarında 3 milyar dolarlık Twitter hissesi satın aldı. Hisselerinin yüzde 9'a yükselmesinin ardından Musk'a yönetim kurulu üyeliği teklif edildi. Ama Musk bunu yalanladı. Musk yönetim kuruluna katılsaydı daha fazla hisse alamazdı. Elon Musk, 14 Nisan'da şirket için 43 milyar dolarlık bir teklif sundu.

11 üyeli Twitter Kurulu, Musk'ın Perşembe günü teklifinin finansmanı hakkında düzenleyicilere ayrıntılı bilgi vermesinden sonra olası bir anlaşmayı ciddi şekilde değerlendirmeye başladı.

Dosyaya göre Musk, teklifi için 46.5 milyar dolarlık bir finansman paketine sahip olduğunu bildirdi.

Musk, teklifi kendi hisselerinin yanı sıra Morgan Stanley ve diğer şirketlerin desteğiyle finanse edeceğini belirtti.

Musk'ın girişiminin ardından bazı hissedarların yönetim kuruluyla temasa geçtiği ve olası bir anlaşma fırsatını kaçırmamalarını tavsiye ettiği söyleniyor.

'TWITTER THEADS OYUNLARI'

Dev teknoloji devlerinin dakikada kazandığı para belli oldu Dev teknoloji devlerinin dakikada kazandığı para belli oldu

Twitter Yönetim Kurulu, Elon Musk'ın şirketi düşmanca bir devralma girişimine karşı korumak için bir "zehir hapı" stratejisi uygulayacağına dair teklifini açıklamasından bir gün sonra duyurdu. Bu strateji, hiç kimsenin hisselerin yüzde 15'inden fazlasını satın almamasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu strateji çerçevesinde şirket, diğer yatırımcılara indirimli ek hisse satmaktadır.

Düşmanca devralma, bir kişi veya kurumun yönetimin iradesine karşı hedef şirketi devralma girişimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Yatırım şirketi Wedbush Securities'de uzman Dan Ives'e göre, Musk ile yönetim kurulu toplantısı birçok yatırımcı tarafından şirketin devralma sürecinin başlangıcı olarak görülecek.

Ives, "Dünyanın en zengin kişisi Elon Musk'ın şirketi düşmanca ele geçirme girişimi, Twitter Game of Thrones'un yönetim kurulunu köşeye sıkıştırabilirdi" diyor.