Songül MAZLUM-TÜRSAB Başkanı Volkan Kantarcı, dün Trabzon’un bir yandan fethin 561. yılını kutlaması bir yandan da Sümela Manastırı’nda ayin düzenlenmesini değerlendirdi. Sümela Manastırı’nda düzenlenen ayinin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Kantarcı, “Sümela Manastırı’ndaki ayinde önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da belirli bir sayıdaki katılımcıya izin verildi. Bugün gayet, sıkıntısız, sakin ve huzurlu bir şekilde bu ayin gerçekleşti. Ayinin tamamlanmasının ardından da normal ziyaretçi akışı sağlanacak.” dedi.

Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik Geçmişten Günümüze Trabzon'da Habercilik

TRABZON’UN FETHİ AVRUPA’DA 26 EKİM’DE DUYULDU

Dün düzenlenen fetih programına ilişkin de Başkan Kantarcı, “Eskiden fetih 26 Ekim’de kutlanıyordu. Ancak ben bir vatandaş olarak, turizmci olarak, tarih araştırmacısı olarak bunun 26 Ekim olmadığını biliyordum.  Yakın Çevremde İsmail Köse gibi önemli hocalarımız var. Onlarla da konuştuğumuz zaman 26 Ekim tarihinin Avrupa’da fetih haberin duyulma tarihi olduğu ortaya çıkıyor. 26 Ekim’de de, ‘Osmanlı Trabzon ve o bölgeyi fethetti’ haberi Avrupa’ya gidiyor. Duyuruluyor.” diye konuştu.

İŞİN OLUMSUZ TARAFINDA BAKMAMAK GEREKİYOR

Trabzon’un fetih tarihinin 15 Ağustos olarak açıklanmasının ardından Sümela Manastırı’ndaki Ortodoks ayinin de 15 Ağustos’ta düzenlenmesinin art niyetli olduğuna dair yapılan açıklamaları sorduğumuz Başkan Kantarcı, “Fetih haberi Avrupa’da 26 Ekim’de duyuldu diye biz de fethi 26 Ekim’de kutluyorduk. 15 Ağustos olduğu açıklandı. Art niyet olup olmadığına bakacak olursak, buradaki olay dini bir olay. Fetih tarihi ise tarihi bir olay. Buna takılmamak gerekiyor. Biz hoşgörü dinine sahibiz. Bölge insanları olarak da gayet misafirperveriz. Bir sıkıntı olacağını değerlendirmiyorum. İlla da sıkıntı olsun diye bazı şeyleri gündeme getirerek ısrar etmek de bence anlamsız. Fetih tarihini Türk Tarih Kurumu ortaya koydu. Bence bir eksiklik yanlışlık varsa bunu tarihçiler değerlendirsin. Vatandaşlar olarak, siyasetçiler olarak herkes düşüncelerini ifade edebilir ama işin olumsuz tarafında bakmamak gerekiyor. Bölge halkı olarak, yöre halkı olarak biz yeterli bilince sahibiz. Neyin ne olduğunu biliyoruz.” açıklamalarında bulundu.