Türkiye'nin bu sezon turizmi ile ilgili açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önemli veriler paylaştı.

Türkiye, farklı illerde birçok turistik yeri ile turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen Tokat Gastronomi Şenliği kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla Küçükbağlar köyünde Bereket Hasadı Programı düzenlendi.

Trabzon’a gelen Arap turistler en çok yaylaları tercih ediyor. 3 (2)

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da programa katıldı. Ersoy, burada Türkiye'nin turizm rakamları hakkında önemli bilgiler verdi. Turizm alanındaki çalışmalarının son üç yılda meyvelerini verdiğini vurgulayan Ersoy, "Öncelikle geçen hafta açıklanan müjdeyi sizlerle paylaşacağım. 7 ayda ülkemizi ziyaret eden kişi sayısı 26 milyona ulaştı. Çok şükür çabalarımızın sonuçlarını alıyoruz ama bu noktaya kolay kolay ulaşılamadığını ifade etmek isterim.

ŞAHİN, RUS TURİSTLERİN GİTTİĞİ GİBİ ARAP’LARDA GİTMESİN DEDİ (1)

Bu başarının arkasında devletin ve sektörün yakın işbirliği, büyük çaba, gayret ve gayret yatmaktadır. Yılın başında bu yıl için hedeflerimizi 42 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir olarak belirledik ancak gelişmelere baktığımızda bu rakamları güncellemeye karar verdik. Bu yıl ülkemizde 47 milyon ziyaretçiyi ağırlamayı ve 37 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyoruz. Turizmin çeşitlendirilmesi de bu başarının arkasında önemli bir rol oynuyor" dedi. Ersoy, dünyadaki gezginlerin yüzde 80'inin destinasyon seçerken yeme-içme fırsatlarını ve çeşitliliğini mutlaka dikkate aldığını, bunu da göz önünde bulundurarak gastroturizmi stratejik bir alan olarak belirlediklerini vurguladı.

VALİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TURİSTLERLE KONUŞTU

Bakan Soylu Duyurdu! Mehmetçik o yere sancağı dikti Bakan Soylu Duyurdu! Mehmetçik o yere sancağı dikti

"Türk mutfağının markalaşmasını sağlamak, bizim için büyük, önemli bir hedef"

Türkiye'nin, dünyanın en zengin ve nitelikli mutfak kültürüne sahip ilk üç ülkesinden biri olduğunu belirten Ersoy, şunları kaydetti: "Bu kıymetli mirasımızı etkili biçimde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını sağlamak, bizim için büyük, önemli bir hedef. Gastronomi turizmi, aynı zamanda nitelikli turisti de çekerek turizm gelirlerini önemli ölçüde artırıyor. Tokat da gastronomi olarak baktığımızda şanslı bir şehrimiz. Tarladan sofraya lezzet yolculuğu için her şey bu bölgede bulunuyor. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri de hem Türk mutfağının tanıtılması hem de ata tohumunun yaygınlaştırılması için yoğun çaba gösteriyor. 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türk Mutfağı Haftası'nın açılışını da Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile Balıkesir'de gerçekleştirmiştik. Türk mutfağının tanıtılması konusundaki çabaları nedeniyle bakanlığım, ata tohumunun yaygınlaştırılması yönündeki çabaları nedeniyle de gelecek nesiller adına kendisine teşekkür ettiğimi dile getirmek isterim."