Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM heyetleri, tahıl koridoru görüşmeleri kapsamında Kalender Kasrı'nda bir araya geldi. Heyetler arası görüşme, yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş, dünyada tahıl kıtlığına yol açtı. Türkiye, sorunu çözmek için diplomatik çabaların ön saflarında yer alıyor. Kesintisiz diplomatik temaslar sonucunda tahıl stoklarında yaşanan sorunların çözüm masası İstanbul'da kuruldu. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler'den yetkililer Kalender Köşkü'nde bir araya geldi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla emniyetle sevkine ilişkin Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasındaki dörtlü toplantı, Kalender Kasrı’nda başlamıştır."

Zirve, 17.30 sıralarında sona erdi. Görüşme yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Kremlin’den zirve değerlendirmesi

Öte yandan, Kremlin tahıl müzakereleri hakkında bir değerlendirme yayınladı. Gazetecilerle bir araya gelen Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, tahıl sorunuyla ilgili çalışmaların Rusya Genelkurmay Başkanlığı aracılığıyla yürütüldüğünü, gizli görüşmelerden sonra gerekirse orada bilgi verileceğini söyledi.

Kocasının spermini içmesi öneriliyordu! Hamile kalmak için her şeyi deniyor Kocasının spermini içmesi öneriliyordu! Hamile kalmak için her şeyi deniyor

Görüşmelerle ilgili açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Kiev'in Moskova ile Ukrayna topraklarından tahıl ihracatı konusunda anlaşmaya çok yakın olduğunu söyledi.