Türkiye'nin milli aracı TOGG'un seri üretime geçmesi sonrası, TOGG ile ilgili detaylar belli oldu. Bizde Trabzonlu vatandaşlara TOGG aracını sorduk. Detaylar haberimizde...

TOGG’un üretileceği Gemlik Fabrikası Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile 29 Ekim’de gerçekleşti ve 2020 yılında gündeme gelen Türkiye’nin milli ve yerli otomobili TOGG, 29 Ekim’de banttan indirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleşen açılışta araç fiyatının Şubat 2023’te açıklanacağı ve satışlarında aynı tarihte başlayacağını açıkladı.

Başkan Çebi’den TOGG’u eleştirenlere cevap

Bu konu hem Türkiye’de hem de dünya gündemine oturdu.  günebakış Gazetesi ve 61medya olarak Trabzon halkına TOGG hakkında neler düşündüğünü sorduk. Birçok kişi aracın üretilmesinden gurur duyduğu ifade etti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Bazı vatandaşlar ise durumu eleştirdi ve

TOGG’un yerli olmadığını ifade etti. İşte o röportajlar:

Hüseyin Şen TOGG hakkında “Yapanlardan Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımızı Allah başımızdan eksik etmesin. Çok güzel hizmetleri olmuş. Keşke 60 yıl öncede aynı şekilde devam etseydi. Cumhurbaşkanımıza nasip oldu. Ben gururluyum mutluyum Allah utandırmasın. Sonuna kadarda Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayız, Allah’ın izniyle. TOGG’un her konuda katkısı olur en azından dışarıyla bağımızı da kısıtlarız. İnşallah daha yenileri de organize edilir. Bu bir başlangıç. Gelecekte daha hayırlı olur diye düşünüyorum. Yabancıların arabalarına 3-5 milyon veriyorlar. TOGG’a da verseler ne olur? Bir şey olur mu? Olmaz” dedi.

2Hüseyin Hacıoğlu

HACIOĞLU: ”90 YIL BORÇLANIRSAM TOGG SATIN ALIRIM”

Pandemi döneminde aracını şuan ki değerinin çok altında satmak zorunda kaldığını dile getiren Hüseyin Hacıoğlu: “Ben 3 yıl önce 2015 model aracımı sattım 70 bin liraya. Daha sonra bir araç alamadım. Pandemi dolayısıyla patlama oldu şuanda arabam yok. Benim sattığım aracın değeri şuan 350, 400 bin lira oldu. TOGG iyi ki çıktı ben şimdi elimde olan 150 bin lirayı vereceğim, 90 yıl borçlanacağım TOGG’un sahibi olacağım inşallah. Çünkü 1 Milyon liraya satılması düşünülüyor. Sayın Cumhurbaşkanı televizyonda ‘Bu araç herkesin kesesine uygun olacak’ dedi. Baktığında 1 milyondan aşağı değil bu araç. Elimdeki 200 bin lirayı vereceğim, 90 yıl borçlanacağım, 90 yıl kredi kullanacağım. Yaşım 60, 150 yaşına gelince ödemesini bitireceğim. Cumhurbaşkanı 300 bin, 400 bin lira olacak dedi ama maalesef  1 milyon lira üzerinden satışa çıkacak gibi görünüyor. Çıkarılması güzel bir şey ama bunu alacak olanlar siyasiler, belediye başkanları, iş insanları…

Bence  TOGG çıkarıldığı zaman aracı olmayanlara satılmalı. Adamın 5 tane aracı varsa TOGG’u neden satın alsın? Fiyatı daha aşağı düşürülüp, devletin yardımı ile aracı olmayanlar alsın. Mesela benim ailemde hiç araba yok ben aracımı sattım, daha yerine koyamadım. Benim gibi emekli insanlara, 4 bin, 5 bin maaş alan insanlara böyle bir güzellik yapılması lazım. Ama maalesef bu da bizi aştı. Siyasiler hep bıyık altından gülüyorlar ‘ben yazıldım, kırmızı aldım, yok al rengini aldım’ yok bilmem ne. Ama biz alamıyoruz. Biz uzaktan izleriz…”

3Nesimi Aksu

“EKONOMİYE KATKISI OLACAK”

“Gurur duyuyoruz. İnşallah bunun devamı gelir” diyen Nesimi Aksu sözlerini şöyle sürdürdü: Ekonomiye katkısı olur. Gelirinden, işçisinden, çalışanına katkısı olur, tüm gelişmeler bunun devamını getirir.  Ekonomi şuan yükseklerde ama Türkiye halkı inşallah bir şeyler yapar alırız. Hiç alamasak da kurumlarımız alsa da bize yeter. Tabii bu birden bire olacak şey değil zaman alır. Hem yerli halkın alması hem dış ticarete açılmamız zaman alır ama güzel gelişmeler olur inşallah.

“TRABZON HALKI BUNU ÜRETEN HERKESE TEŞEKKÜR ETMİŞTİR”

Trabzon halkının milliyetçi olduğunu söyleyen Mustafa Dural TOGG’u üreten ve gündeme getiren herkese teşekkür ettiğini dile getirirken “Trabzon halkı milliyetçidir. Milliyetçi olduğu için yerli ve milli otomobili benimsemiştir. Bunu üreten, gündeme getiren, herkese teşekkür etmiştir. Bizde teşekkür ediyoruz. İnşallah ilerde Türkiye’nin ekonomilerine çok büyük katkıları olacak. Türkiye’yi dünya çapında tanıtacak, markamızla beraber tanıtacak. Ben hayırlı uğurlu olsun diyorum. Şuanda Türkiye alım gücünde ben sıkıntı görmüyorum çünkü diğer markaların yeni otomobilleri vitrine koyulmadan kapış kapış alınıyor, satılıyor. Dolayısıyla bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ben, herkes ulaşabilir, alabilir. En azından ülkemizin dünya çapında reklamını yapmış olur, Türkiye’nin dünya çapında bir marka olduğunu gösterir. Söylendiği miktarda üretilirse her yıl ekonomik olarak çok büyük katkıları olur. En azından yabancı markaların peşinde koşmayız kendi yerli ve milli otomobilimizi alıp kullanırız” ifadelerini kullandı.

5Seyit Kara

TOGG YERLİ VE ELEKTRİKLİ

Vatandaş Seyit Kara TOGG’un yerli ve elektrikli olmasının altını çizerken “Özellikleri bakımından çoğu arabadan bayağı iyi. Fiyatı olsun, hele hele elektrikli olsun… Diğer ülkelerden petrolü kestiler. Petrol arabalarını bırakmaya başladılar. Biz ülke dışından alıp kullanıyoruz. Bizim de yerli elektrikli bir arabamızın olması güzel bir şey. Sonuçta bizim petrol kaynağımız yok” dedi.

“SADECE ARAÇ ÜRETMEDİK…”

Türkiye’nin TOGG ile sadece araç üretmediğini aynı zamanda teknoloji, yazılım ve robot üretmek olduğu tespitinde bulunan Abdurrahim Aksu “Uzun vadede Türkiye’ye vizyon kazandırabilecek bir şey bence. Sadece araç üretmek değil bu. Bunun yanında teknoloji ve yazılım üretmek, robot üretmek, bunun hakkında türevler üretmek demek aslında. Sadece araba üretmek değil bu, arkasında bir sürü şeyi barındıran bir şey. Bence memlekete çok şey katacak.  Çünkü biz mühendislik gibi sahada pratiğe dökülecek işlerden bayağı uzağız. Bunun için katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ama Türkiye’de ki insanlar alabilir mi, bilmiyorum. Türkiye’nin ortalamasının bayağı üstünde çoğu insan alamayacak ama olsun onlara da bir katkı sonuçta bu da. TOGG diğer büyük firmaların araçlarını uzun vaade de etkileyebilir. Biz onlara göre bayağı bir gömlek altında başlarız diye düşünüyorum ama uzun vaade de belki etkileyebilir” değerlendirmelerinde bulundu.

7Osman Karali

“YERLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM KEŞKE OLSA”

Gemlik’te fabrikası kurulan ve üretimine başlanan TOGG’un yerli olduğuna inanmadığını söyleyen Osman Karali üretilen TOGG hakkında eleştirilerde bulundu. TOGG’un masrafı kadar reklamına para harcandığı kanısına varan Karali “Ben onun yerli olduğuna inanmıyorum sebebi de şu, bir çeşit haber kaynaklarında okuduklarımıza göre bunun bilgisayar sistemi, programı, farklı parselde. Metali belki bize ait olabilir. İkinci bir husus hiçbir Avrupa ülkesinde üretilen bir arabanın reklamı bu kadar şaşaalı bir gösterime tabi tutulmaz. Belki de TOGG’un masrafı kadar masraf harcandı onun tanıtımına. Türkiye bugün ekonomik, siyasi ve ahlaki anlamda zor günlerden geçiyor. Bu kadar büyük sorunlarımız varken toplumun dikkatini başka bir yere çekmeye çalışması olarak görüyorum ben. Keşke 81 Milyon vatan evladının gerçekten inanabileceği bir proje olabilse. Keşke onların anlattığı gibi olsa…

Trabzon'da bir ilk! Diyanet Gençlik Merkezi hizmete girdi Trabzon'da bir ilk! Diyanet Gençlik Merkezi hizmete girdi

Türkiye araba ürettiği zaman Türk olarak, bu memleketin bir evladı olarak niye gurur duymayalım. Ama ben gurur duyamıyorum niye çünkü bunun arkasında başka senaryolar çıkıyor. O yüzden ben TOGG konusunda samimi olduklarına inanmıyorum. TOFAŞ zamanın da egede montajı biz üretiyoruz ama sonra belli oldu ki TOFAŞ farklı bir milletin arabası çıktı… Eğer biz ürettiğimiz arabada herhangi bir aksanıyla metali hariç bir tarafa bağımlı kalacaksak bunun getirisi götürüsü fazla olur. Götürüsü daha fazla olur. Adam yarın diyecek ki ‘ben sana bunun bilgisayar sistemini vermiyorum’  veya ‘motor aksanını vermiyorum’… Bunu üretemedikten sonra hiçbir kıymeti kalmıyor. Keşke bunların hepsi bize ait olsa. Keşke biz yanılsak…” ifadelerinde bulundu.

8Tahsin Osmanoğlu

“ARACIMIZ OLMASI GURUR VERİCİ”

Yerli bir aracımızın üretilmesinin gurur verici olduğunu vurgulayan Tahsin Osmanoğlu, “Aracımızın olacak olması gurur verici bir şey. Recep Tayyip Erdoğan’la bu konuda gurur duyuyoruz. Araç kullanmak artık daha kolay olacak. Daha kolay olduğu için milletimiz rahatlayacak. Mazot ve benzin konusu ortadan kalkacaktır muhtemelen. O yüzden çok gurur verici. Ayrıca bunu bizim yapıyor olmamız, 60 yıldan sonra yapabilmemiz çok muhteşem bir şey. Çok gurur verici. Tüylerimizi diken diken ediyor. TOGG’a benzer araçların fiyat ortalaması 1 Milyon civarında zaten. O yüzden alım gücünün çok rahat olacağını düşünüyorum. Allah devletimize milletimize zeval vermesin inşallah her şey daha güzel olacak.” dedi.