Turizmciler umutsuz

Turizmcilerin bu yılda pandemiden dolayı beklentisi düşük

19 Nisan 2021 Pazartesi 10:51
Turizmciler umutsuz

Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) Başkan Yardımcısı Ali Şahin, pandemi nedeniyle bu yıl turizm sezonunda beklentilerin umut verici olmadığını kaydetti. Geçtiğimiz yılla birlikte bu yıl da devam eden pandemi koşullarının turizmcileri yeni ve uzun vadeli planlar yapmaya sevk ettiğini söyledi.

ÖNÜMÜZDEKİ SEZON PARLAK DEĞİL

KATİD Başkan Yardımcısı Şahin, vaka sayılarında belirgin bir azalma olmazsa çok zor günlerin turizm sektörünü beklediğini söyledi. Önümüzdeki turizm sezonunun parlak görünmediğini belirterek “Şayet kendimiz bir şekilde bu konu hakkında bilinçlendirme yapmazsak ve vakaları aşağıya düşürmezsek, aşılama hızlı bir şekilde artmazsa çok kolay günler bizi beklemiyor. Önümüzdeki turizm sezonu çok parlak gözükmüyor. Bir nebze olsun sayıların düşmesi, aşılamanın yapılmasıyla bu durum çözülecek gibi görünüyor. Ama gidişat artık aşılmanın da hızlı bir şekilde yapılacağı durumda gibi değil zannediyorum. Onun için de bu yıl çok umutlu değiliz. Fakat yine de geçen yılın üzerine bir şey koyulacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

PANDEMİ BİZE ÇOK ŞEY ÖĞRETTİ

Şahin, pandeminin olumsuz yanlarının dışında turizmcilere tek bir bölgeye yoğunlaşmanın yanlış olduğunu gösterdiğini dile getirerek, “Karadeniz Bölgesi turizmde daha fazla yeşili ve doğası münasebetiyle önde olacak bir bölge olacak diye düşünüyorum. Pandemi bizi bu konular hakkında uzun düşüncelere sevk ediyor. Aslında bölgemizdeki yabancı turist, yerli turist ayrımından ziyade özellikle Trabzon için turist potansiyelini tek bölgeye yoğunlaştırmak gibi bir hatamız vardı. Bu durum sektörün veya şehrin talebi değildi. Turizmin geneli bu şekilde yoğunlaşmıştı. Fakat turizmi daha fazla çeşitlendirip iç turizmde, dış turizmde yalnızca Ortadoğu endeksli değil, genelde daha karma çalışabilmek bölgemizin çok büyük ihtiyacı. Bunun üzerinde çalışıp buna yoğunluk verilmesi gerekir. Bölge turizmini artık tek bölgeye bağlı kılmamak lazım. Bölgede tesis sayısı, yatak sayısı yeterli seviyenin çok fazla üzerinde, özellikle kayıt dışı daha fazla. Onun için bir şekilde kayıt dışılığı kayıt altına alıp önümüzdeki dönem için turizm planlamasını daha iyi yapmamız gerekir. 2019 yılında pandemiden önce nasıl olsa iş var mantığıyla çok önümüzü görüp büyük planlamalarla çalışamıyorduk. Ama pandemi bize hayatı da öğretti aslında. Aynı zamanda turizm çeşitliliğinin yaşanması gerektiğini gösterdi. Tüm dünyayı kapsayan bir problem olduğu için pandemi şu ülkeden turist getireceğiz, buradan getireceğiz diye bir çalışma yapıp bölgemize gelecek turistin potansiyelini öğrenip çalışma yapmak lazım. Ama iç turizmi de yadırgamamak lazım.” şeklinde konuştu.

TÜM TESİSLER ZARARDA

2019 yılının ardından yalnızca Trabzon’da değil tüm Türkiye’de turizm tesislerinin zararda olduğunu kaydederek, “Türkiye’deki tüm konaklama tesisleri bu durumdan olumsuz etkilendi. Zaten baktığımızda tüm ülkede kapalı otel sayısı had safhada. Onun için işletme sayısı vermek mümkün değil. Çünkü şuanda işletmelerin yüzde ellisi açık değil. İşletmelerin açık olanları da yüzde on kapasiteyle çalışıyor. Yüzde on kapasiteyle çalışan tüm işletmeler zarar ediyor. pandemi dünyanın her yerinde hizmet sektörüne büyük darbeler vurdu.  Biz pandemiyle yaşamayı da öğreneceğiz. Çok kısa vadede biz pandemiden kurtulup eski halimize geldik diyemeyeceğiz gibi düşünüyorum. Ama biz pandemiyle de tatil yapmayı, pandemiyle de yaşamayı öğreneceğiz. Çünkü önlemlere devam edeceğiz. Pandemi bitti diye bir sevinçle sokağa atlayacak halimiz yok. Bu pandemiyle yaşamayı, pandemiyle misafir yaşatmayı öğrenmek zorundayız. Çünkü gidişat bunu gösteriyor.  Özelikle güvenlik sertifikası olan işletmeler pandemi kurallarına oldukça dikkat ediyor. Dikkat etmek de zorundalar. Çünkü her ay belirli denetimleri var. Onun için güvenli turizm sertifikası olan yerlere gönül rahatlığıyla insanlar gidip yeme içme işlemlerini hem de konaklama ve tatil işlemlerini yapabilir.” sözleriyle sektörün yaşadığı zorlukları anlattı.

HABER: Fatoş BATMAN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.