Rize’de esnaf çok sıkıntılı

RİZE Esnaf Odalar Birliği Başkanı Muammer Atılgan, Rize esnafının yaşadığı sorunlar hakkında günebakış gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Esnafın en önemli sorununun finansal yetersizlik olduğunu kaydeden Atılgan “Kendi piyasası, ticari piyasasının kontrölü zemin olarak elinden kaymıştır.” dedi.

banner4
25 Nisan 2017 Salı 09:53
Rize’de esnaf çok sıkıntılı
banner38

Rize Esnaf Odalar Birliği Başkanı Muammer Atılgan, Rize esnafının yaşadığı sorunlar hakkında günebakış gazetesine değerlendirmelerde bulundu. Esnafın sıkıntısının hiçbir zaman eksik olmadığını belirten Atılgan, her zaman esnafın sıkıntı içinde olduğunu ifade etti. Esnafın sorunlarının asgari düzeye çekilmesinin mühim olduğunu belirten Atılgan, sorunlar için çözüm bulunmasının önemli olduğunu söyledi. Esnafa borç yapılandırması yapılsa da, esnafın bunu ödeyemediğini belirten Atılgan, borcun biriktikçe daha da ödenemez hale geldiğini ve esnafın her şartta sıkıntı yaşadığını belirtti.

PİYASA BÜYÜK MAĞAZALARIN KONTROLÜNDE

Sorunların her zaman yaşanacağını belirten Atılgan, önemli olanın sorunları asgari düzeye çekmek olduğunu belirtti.  Atılgan “Esnaf arkadaşlar gelip dert yanıyor dertlerini anlatıyorlar. Koşullara, şartlara göre değişse de sıkıntı her zaman olur, olmaz diye bir şey yok. Önemli olan var olan sıkıntıları asgari seviyeye çekmektir. Sorunları yok edemezsiniz, başka sorunlar oluşuyor çünkü şartlar, koşullar sürekli değişiyor. Esnafın temel sorunu kendi piyasası, ticari piyasası kontrolü elinden zemin olarak kaymıştır. Büyük mağazalar büyük alışveriş merkezleri marka mağazaların kontrolüne geçmiştir. Bu piyasa kendiliğinden böyle oluşmadı, tüketim kesimin talepleri doğrultusunda bu ortam oluştu.” dedi.

FİNANSAL YETERSİZLİK VAR

Esnafın en büyük talebinin finansal yetersizlik olduğunu belirten Atılgan, esnafın sorunlarını anlatmaya şöyle devam etti: “Esnafın günlük masrafını kurtarıp üstüne de yüzde 25 kar yapacak ki giderini karşılasın kendine de bir şey kalsın. Bu geliri esnaf elde edemediği için bankalardan kredi aramanın peşine düşüp, açığını kapatmaya çalışıyor. Asgari ücretin artırılmış olması, sosyal primlerin artması küçük esnafı fevkalade zor durumda bırakmıştır. İşçi çalıştıran işverenler de bunları ödeyemez hale gelmiştir. Küçük esnafın çoğu işçi çalıştıran kesim değil o yüzden devletin verdiği desteklerden faydalanma şansı yok.”

KÜÇÜK ESANAFA  HAKSIZLIK YAPILIYOR

Tüketim kesiminin büyük alışveriş merkezleri daha çok tercih ettiğini belirten Atılgan, AVM’lerden şikâyetçi olmadıklarını ama gelip küçük esnafın yanına kurulmalarını da tasvip etmediklerini belirtti. Atılgan “Tüketim kesimi belli ki bu tarz yani marka mağazaları tercih ediyor. Hal böyle olunca piyasa kendiliğinden AVM’lere büyük mağazalara kaydı. Biz AVM’lerin varlıklarından faaliyetlerinden şikâyetçi değiliz ama küçük esnafla haksız rekabet ortamı içerisinde bulunmuş olmasından rahatsız ve şikâyetçiyiz.” dedi. Şehrin merkezine AVM kurulmasını eleştiren Atılgan, bu durumun birçok esnafı etkisiz hale getirdiğini belirtti. Atılgan sözlerine şöyle devam etti: “ AVM’ler Avrupa ülkelerinde de var ama getirip küçük esnafın yanına kurulmuş bir AVM’ye çok rastlamazsınız. Bizde gelip şehrin merkezinde AVM kuruluyorlar. Bir AVM’nin açılması etrafındaki birçok esnafı etkisiz hale getiriyor. Bu şartlar altında küçük esnafın varlığını sürdürmesini gelişmesini beklemek hayal dünyasında yaşamak olur. Potansiyel güç kaybediliyor bunların düzeltilmesini düşündüğümüz zaman küçük ve büyük esnafın karşı karşıya gelip çatışması söz konusu olmayacağına göre bunun düzeltilmesi yasal çerçeve içerisinde olması gerekir.”(günebakış)

Son Güncelleme: 25.04.2017 09:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.