GESOB belediyelere destek çağrısı yaptı 

03 Nisan 2021 Cumartesi 08:40
GESOB belediyelere destek çağrısı yaptı 

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, koronavirüs salgınının küçük esnaf ve sanatkarı bitirme noktasına getirdiğini belirterek, komşu illerin belediyeleri tarafından peş peşe esnafa maddi destek paketleri açıkladığı ve el uzattığı bir süreçte başta Giresun Belediyesi olmak üzere tüm belediyelerden açık ve net tavır beklediklerini bildirdi. Kara,  “Bu zor zamanlarımızda bizim yanımızda olunuz, toplumun her kesimi bir şekilde hayatını idame ediyor ancak zorunlu kapatmalar nedeniyle biz artık bitme noktasına geldik, biz birbirimize lazımız, zor günümüzde kimler yanımızda bunları bu gün görmek istiyoruz” dedi.
GESOB Başkanı Ali Kara yaptığı yazılı açıklamada, esnafın mağdur ve yardıma muhtaç durumda olduğunu kaydetti. Toplumun her kesimini olumsuz etkileyen koronavirüsün küçük esnafı bitirme noktasına getirdiğini vurgulayan Kara,  “Alınan tedbirlerle normal hayata dönebilmeyi bekleyen esnaf ve sanatkârlarımız bu süreçte ayakta kalabilmek için varını yoğunu ortaya koymuş normal hayata dönüş için yeşil ışık aramakta ancak salgın hızla yayılmakta, esnafında gücü tükenmektedir. Salgının önlenmesi sürecinde kurallara uymayanların sorumsuzluğunun bedelini esnafa ödetmeye kimsenin hakkı yoktur. Kurallara uymayanlara caydırıcı ağır cezalar çıkarılmadığı takdirde bu salgının önünün alınamayacağı anlaşılıyor ve bu konuda hükümetimizden radikal kararlar bekliyoruz. İkinci yılına giren salgın sonunda yasaklar esnafı vurmuş, kapalı işletmeler iflasın eşiğine gelmiş, hükümetimizin kısmi destekleri ise yetersiz haldedir. Bu desteklerden kira yardımlarını esnafımızın çoğunluğu müracaat etmesine karşı alamamıştır. Ahilik ocakları devletimizin temelini oluşturan kuruluşlardır, sürecin uzaması görülüyor ki daha da devam edecek bu durumda Anayasanın 173 üncü maddesinde devlet esnaf ve sanatkârını koruyucu ve destekleyici tedbirler alır hükmü gereğince özellikle kapalı işyerlerine ve salgından en çok etkilenen kesime hemen acil destekler açıklamalıdır. Tarih boyunca Ahilik gelenekleri ile toplumun her kesimine yardımcı olmuş el uzatmış esnaf ve sanatkârlar bugün en mağdur kesimi oluşturmakta ve üzülerek ifade etmek gerekirse de yardıma ve desteğe muhtaç durumdadırlar” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.