Filistin İçin Harekete Geçildi

16 Aralık 2020 Çarşamba 16:14
Filistin İçin Harekete Geçildi

İşleri yok, sıhhat ve eğitim hizmetlerinden yararlanamıyorlar. Mülk edinemezler, ülkede serbestçe dolaşamazlar. Daima geri dönecekler diye beklendiler lakin işgalci İsrail’in varlığı buna mani oldu. Kamplardaki elektrik ve şebeke suyu sınırlarının iç içe ve açıkta bulunması ise yağan yağmurlar nedeniyle yılda ortalama 50 kişinin hayatına mal oluyor. Türel olarak “vatansız” Filistinliler, tam 72 yıldır Lübnan’nın çeşitli bölgelerindeki mülteci kamplarında ve güneş görmeyen çok katlı gecekondularda hayat çabası veriyor. Lübnan’daki nüfusları 500 bini aşan ve büsbütün dışarıdan gelen yardımlarla hayatlarını idame ettirebilen Filistinli mülteciler için Türkiyeli STK’lar harekete geçti. Besin, sıhhat, hijyen, eğitim ve kalkınma üzere çeşitli alanlar için startı verilen ortak kampanya ile birlikte Filistinli mültecilerin acil gereksinimlerinin giderilmesi hedefleniyor.

15 BİN MÜLTECİYE DAYANAK

Kampanya kapsamında İHH İnsani Yardım Vakfı, birinci etapta başşehir Beyrut, Trablus, Bekaa, Baalbek ve Sur üzere Lübnan’ın değerli kentlerindeki 15 bin mülteciye ulaştı. Bin aileye besin ve hijyen paketi, bin aileye ısınmak için 40 bin litre mazot ve 343 aileye de sıcak yemek ulaştıran İHH, ayrıyeten Beyrut’taki Burc el-Baracne Mülteci Kampı’nda bir sıhhat kliniğini hizmete açtı.

22 AİLE İŞ SAHİBİ OLDU

Açılışına Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl’ın da katıldığı klinik, bölgedeki mültecilerin sıhhat gereksinimlerine fiyatsız hizmet verecek. Gelir Temini Takviyesi ismi verilen kalkınma projesiyle birlikte ise İHH, 22 işsiz mülteci aileye, kamplar içinde nakliyat işlerinde kullanılan Tuk-Tuk aracı, meyve sıkacağı, pamuk şeker, sac tava, felafel kızartma ve mısır patlatma makineleri hibe etti.

“ELEKTRİK KABLOLARI İÇİN FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Başlatılan kampanya ile birlikte birinci etapta 15 bin Filistinli mülteciye insani yardım ulaştırdıklarını belirten Bilal Gündoğdu, “Kış aylarındayız. Kamplardaki durum sahiden çok sıkıntı. Hayırseverlerimizin dayanaklarıyla mültecilerin muhtaçlıklarını bir nebze de olsa karşılayabilirsek ne mutlu bize. Hassas vatandaşlarımıza şimdiden teşekkürler.” sözlerini kullandı. Gündoğdu, ayrıyeten kamplarda insan hayatına mal olan elektrik kablolarına bir tahlil üretebilmek için Teknik Elemanlar Derneği ile ve var olan pak su sorununu giderebilmek maksadıyla da Memleketler arası Su Kuyusu Derneği vasıtasıyla fizibilite çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı.

20 STK BİR ORTAYA GELDİ

Filistin Kampları – Kalkınma ve Güzelleştirme Kampanyası’na takviye veren STK’lar ise şu formda: Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen), Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), İHH İnsani Yardım Vakfı, Türkiye Diyanet Vakfı, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Sadakataşı Derneği, Teknik Elemanlar Derneği (TEKDER), Beşir Derneği, Deniz Feneri, Hayrat İnsani Yardım Derneği, Fetih Der, Umut Ol Derneği, Memleketler arası Tabipler Birliği (AID), Yetim Vakfı, Milletlerarası Mülteci Hakları Derneği, Sıhhat ve Medeniyet Derneği, Darüleytam Derneği, Memleketler arası Su Kuyusu Derneği ve Cihannüma Derneği.

 

Son Güncelleme: 16.12.2020 16:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.