Yunanistan, Onikiadalar olarak bilinen Batnoz, Lipsi, İleriye, Kelemez, İstanköy, İncirli, İstanbulya, İleki, Herke, Kerpe, Çoban, Sömbeki, Rodos ve Meis adalarını silahlandırdığı ve yasak olmasına rağmen bu adalara ağır silahlar yerleştiriyor.

tsk haber (2)-1

Geçtiğimiz gün TRT Haber, Bodrum`un Turgutreis Mahallesi`ne en yakın ada olan Keçi Adasında,  Yunan askerlerinin nasıl silahlandığını görüntülemişti.

Türkiye'ye karşı tehdit olarak kabul edilebilecek ve yasak olmasına rağmen yapılan askeri hamlenin yaklaşık bir hafta öncesinde yani 13 Haziran'da da yine Yunan ordusu Meriç'teki kara sınırına tank geçişini engelleme amaçlı hendek kazma çalışmalarına başlamıştı.

Sünnet olmamak için kaçan çocuk ortalığı birbirine kattı! Sünnet olmamak için kaçan çocuk ortalığı birbirine kattı!

tsk haber (1)-1

Dün Yunanistan neden Türkiye’yi tahrik ediyor? sorusuna askeri uzmanlar ile görüşerek yanıt aramış ve sizler ile paylaşmıştık.

tsk haber (5)

Bugün ise Yunanistan'ın Meriç nehri kıyısına bu hendekleri kazarak ve onikiadayı silahlandırarak neyi hedefliyor? sorusunu askeri uzmanlar ile görüşüp aldığımız cevapları derleyerek sizler ile paylaşacağız. 

YUNANİSTAN MERİÇ NEHRİ KIYISINA HENDEK KAZARAK HANGİ STRATEJİYİ GÜDÜYOR?

Bu eski bir savunma yöntemi. İki ülke arasındaki tank üstünlüğü Türkiye lehine olduğu için, Yunanistan sınırımız olan Meriç Nehri boyunca muhtemel tank saldırılarını önlemek için hendekleme çalışması yapıyor.  Ancak Türkiye’nin elinde bu hendekleri geçebilecek ve geçerken geçişini ateşlerle himaye ederken bölgeyi ağır baskı altına alabilecek imkanlar da mevcut.

tsk haber (1)

Bunun yanı sıra Meriç nehri coğrafi olarak deniz seviyesine yakın seviyede bir yatağa sahip.  Bulgaristan’da bu nehir üzerindeki barajların su tutma durumlarına göre nehrin debisi artmakta veya azalmakta. Öyleki barajlardan su bırakıldığında nehir boyunca hem Yunan hem de Türk kara sahasındaki tarlaları su basmakta, tam aksine su tutulursa da deniz seviyesinden aşağıda olan nehir yatağına deniz suyu hücum eder. Bu durum aslında nehir boyunca pirinç tarımı yapılan Türkiye için bir sorun. Zira Yunanistan tarafında etkili olarak tarım alanları yok. Ama önemli bir otoyol o bölgede bulunduğundan yapılan hendekler hem Türkiye’den gelmesi beklenen bir tank saldırısı için bir engel hem de taşkınlardan korunma maksadı da güde bilmektedir.

tsk haber (4)

YUNANİSTAN'IN 12 ADAYI SİLAHLANDIRMASI BİZİ NE KADAR TEHDİT EDER?

12 Ada Lozan Anlaşmasında “silahlarda arındırılmak, havaalanı ve silah bulundurmamak” koşulu ile Lozan Anlaşmasına taraf olan ülkeler tarafından Yunanistan’a terk edilmiştir. Öncelikle bu adaları silahlandırmak Lozan Anlaşması hükümlerine aykırı bulunuyor. Aslında çok da mantıklı bir durum da değil.

EW2rPcSWkAAHbAh

Evet orada silah ve birlik olması Türkiye için açık ve net bir tehdit. Orada birliğin bulunması aynı zamanda bir deklarasyondur da ancak Yunanistan anakarasına uzak Türkiye’ye ise çok yakındır. Oluşabilecek bir fiili durumu Yunanistan için desteklemek çok sıkıntılı bir süreçtir ve uluslararası hukuka göre kendisine karşı silahlandırıldığı belli olan bu adalara karşı kendini savunmak ve o silahların kullanılmasını engellemek de Türkiye’ye bir hak vermektedir. Öncelikle diplomatik arenada hak aramak sonra da anlaşmalardan doğan hakları korumak anlaşma taraflarının haklarıdır. Bunu da bilinmesi gerekir.

tsk haber (3)

OLASI BİR OPERASYONDA OBÜSLER ADAYI DOĞRUDAN VURABİLİR Mİ? 

Böyle bir durumun yaşanmasını elbette istemeyiz ama yaşanırsa da geri durmayız. Türkiye’nin elindeki silah gücü 12 Ada bölgesindeki adalara operasyon yapacak ve bu operasyonu sürdürecek yetenek ve sayıya sahip. Ancak teorik olarak böyle bir şeyin olması mümkün görünmüyor.

Zira her iki ülke de NATO müttefiki ve NATO zaten üye ülkelerin kolektif savunması için teşkil edilmiş bir organizasyondur. Aslında askeri gibi görülmekle beraber NATO sivil ve ağırlıklı olarak siyasi bir organizasyondur.