Trabzon TÜRKAV başkanlığında Kadırga Yaylası’nda Trabzon’un 561. Fetih Günü etkinlikleri yapıldı.

Trabzon’da yaşanan silahlı saldırı olayının görüntüleri ortaya çıktı! Trabzon’da yaşanan silahlı saldırı olayının görüntüleri ortaya çıktı!

Trabzon TÜRKAV başkanlığında Kadırga Yaylası’nda Trabzon’un 561. Fetih Günü etkinlikleri gerçekleştirildi. Kadırga Şehitlik mevkiinde toplanan vatandaşlar mehteran eşliğinde tören alanına yürüdü. Tören alanında mehteran konseri verilirken, programın açılış konuşmasını TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru yaptı.

TÜRKAV'dan getih yürüyüşü (2)

Başkan Kuru, “Trabzon’ un fetih etkinlikleri kapsamında her yıl 15 Ağustos’un bir önceki Cuma gününe rastlayan tarihte geleneksel olarak düzenlediğimiz “Her Yıl Burada Olacağız” etkinliğin ikincisini gerçekleştirmekteyiz.  Birliğimiz, dün olduğu gibi, bu yüzyılda da Türk Milletini birleştiren iradenin adıdır. Bu coğrafyanın çok önemli tarihini günümüzde de yaşamak için, TÜRKAV olarak “Her Yıl Burada Olacağız” etkinliğimizle tarihe not düşmekteyiz. Trabzon’ u Kuruluşundan günümüze kadar sekiz bölüm halinde kısaca inceleyelim.  O tarihlerdeki Trabzon’ u hatırlayalım; Birinci devir kuruluş yılları M.Ö. 2000- M.Ö. 750, ikinci devir Serbest Şehir devri dönemi M.Ö. 750- M.S. 50, Üçüncü devir Roma devri M.S. 395, dördüncü devir Müslüman akınları, beşinci devir Kommenoslar devri 1204- 1461, altınca devir Osmanlı Hâkimiyeti 15 Ağustos 1461, altınca devir Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı Devri ve sekizinci devir Cumhuriyetten günümüze Trabzon. Bu coğrafyanın çok ama, çok önemli tarihini günümüzde yaşamak için, TÜRKAV’ la geleneksel olarak her yıl 15 Ağustos’ un bir önceki gününe rastlayan tarihte burada olmaktayız.  Fatih Sultan Mehmet ordusuyla bilinmeyen yollardan, geçit vermeyen zor şartları aşarak çok zor şartlar içinde Trabzon’ a girdiğini, ordusunu ikiye ayırarak kendisinin doğudan Vezirinin batıdan geldiği bilinmektedir.” açıklamalarında bulundu.

TÜRKAV'dan getih yürüyüşü (3)

15 AĞUSTOS’TA 2022 TARİHİNDE KUTLANILACAK FETHİN BAHTİYARLIĞI İÇİNDEYİZ

Trabzon Valiliğinin öncülüğünde ilk kez 15 Ağustos’ta fetih gününü kutlayacaklarını ifade eden Başkan Kuru, “Türk Milletinin tarihinde yaptıkları işler dolayısıyla minnet duyulan şahsiyetlerin sayısı çoktur. Fatih Sultan Mehmet handa bunlardan birisidir. Ve en önemlilerindendir... O halde, yüreğinde ve ufkunda vatan duygusu,  Türklük şuuru, millet sevgisi, devletine bağlılık ülküsüyle tarihe saygı, şehide minnet, gaziye hürmet, ecdada vefa gibi yükselen değerleri yeniden hatırlamaktayız.  Önemli işler yaparak iz bırakan şahsiyetleri yâd ederken, açık hava mabedi eserini hayata geçirenlere şükran duyuyoruz. Bakın, Dünyada Müslümanların iki açık hava mabedi bulunmaktadır. Bunlardan; biri Mekke’dedir diğeri ise, Kadırga’daki bu mabettir. 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’ un fethinden sekiz yıl sonra Trabzon’ un fethini önemli görerek 15 Ağustos 1461 tarihinde gerçekleştiren Fatih’ in, ordusuyla bu coğrafyalarda tarihi izleri vardır. 15 Ağustos 2022 tarihinde Trabzon’ un fethinin 561 yılını Trabzon Valiliğimizin önderliğinde kutlayacağız. Bakın 561 yılının son iki rakamı 61 Trabzon’ un plakasını da ifade ederken 15 Ağustos’ da 2022 tarihinde kutlanılacak fethin bahtiyarlığı içindeyiz.  Toplum hayatı ve tarihi hakikatlerin varlığı için çok önemli bir dönüm noktasıdır.” diye konuştu.

TÜRKAV'dan getih yürüyüşü (1)

MİNNET VE ŞÜKRANLA YAD EDİYORUZ

Tüm şehitlerimizi saygıyla andıklarını kaydeden Kuru, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Kadırga Açık Hava Camisi, Trabzon ve Gümüşhane sınırlarında iki ayrı il olarak yer almaktadır. Sekiz devir olarak adlandırdığımız Trabzon’ un tarihinde; 7. devir, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı devri olmaktadır. Aklı, bilimi benimseyenlerden Güvenç Abdal’ın bu coğrafyada hizmetleri çoktur. Kabaktepe Şehitliği, Harman tepe Şehitliği, Çanakkale savaşı sonrası bu coğrafyayı vatan yapmak için 157 askeriyle Harman Tepe’de yatmaktadırlar. Sivritepe, Çataltepe, Sultan Murat gibi buraları bize yurt edinen kahramanlarımız bu toprakların anlamlı bir özeti sayılabilmektedir.  Türk Milleti tarihinde ve devlet geleneğinde onurlu yerini hep muhafaza etmiştir. Vatanı vatan yapan bütün şehitlerimize Allah’ tan rahmet dilerken, minnet ve şükranla yâd ediyoruz.  Ruhları şad olsun.