Bu yıl Trabzon turizm açısından çok bereketli günler yaşadı. Şehrin geliri 1.5 milyar dolar civarına ulaştı. Şehre gelen turistler ise buradan memnun ayrıldı. Sezon şu an tam bitmemiş olsa da, yoğunlukta ciddi bir azalma yaşanıyor. Bazı turizm işletmeleri ise yeni sezon hazırlıklarına ve projelerine başladı. Ancak turizmde yaşanan bazı aksaklıklar oldu. Özellikle yerli personel, ulaşım ve kapasite konusunda eksikler göze çarptı. Ancak bunların içinde en büyük sıkıntı yerli personelden kaynaklı yaşanıyor. Turizmde pastanın en büyük dilimini dil bilen personeller alıyor. Fakat bunların bir yabancı uyruklu personeller. Bu da bazı noktalarda sıkıntılar yaşatıyor. Bu konu hakkında açıklamalar turizmci Mervan Şengül, personel, kalite ve destinasyonlar konularına değindi. Şengül’ün açıklamaları şu şekilde konuştu:

ŞEHRİMİZ DÜNYA EŞSİZ

Sezon kapıların açılmasından sonra çok güzel geçti. Şehrimiz ve hemşehrilerimiz olarak güzel şeyler yaşadık. Ancak hizmet ve konaklama konusunda bazı sıkıntılar vardı. Yoğun talep karşısında biraz kalite sorunun yaşadık. Çok daha iyi yerlere gelinebilir. Eksik gördüğüm şeylere gelecek olursak reklam konusunda bazı problemler yaşadık. Daha farklı destinasyonlar da açabiliriz. Sabit ve ezber kalıpların dışına çıkmak için çalışmalar yapabiliriz. Şehrimiz dünyada eşsiz bir bölge. Doğal, kültür, tarih ve insan güzelliğine sahibiz. Bunları topladığımız zaman çok daha iyi noktalara gelebiliriz.

EN BÜYÜK PASTAYI DİL BİLENLER PERSONELLER YİYOR

Ulaşım ağında da bazı sıkıntılar var. Kendimizi de negatif torbanın içine koyduğumuz zamanlar oluyor. Çok daha iyi noktalara taşınabiliriz. Verilen kalite daha iyi yerlere gelmeli. Hizmet ağının içinde kim varsa daha nitelikli hale gelebilir. Kışın az çalıştığımız zamanlarda, şehir turizm konusunda eğitimler verilmeli ve personeller daha nitelikli hale gelmeli. Zaten en büyük problemimiz dil. Herkesin çalıştığı alanda daha kalifiye hale gelmeli. Zaten en çok yerli personel sıkıntısı yaşıyoruz. Yetişmiş eleman çok az. Bu noktada da en büyük pastayı yabancı dil bilenler alıyor. Buna bizlerde dahiliz dil noktasında eksikliğimiz çok fazla. Bu noktada yabancı arkadaşlar bu pastayı yiyor. Bu da şehrin yapısını sezonda bozuyor. Hiyerarşi bozuluyor. Büyük mağduriyetler yaşanıyor. Çalışan personellerde Türkler azınlıkta kalıyor. Bu da sıkıntılar doğuruyor. Bunu dengelememiz lazım. Bu şekilde turizm açısından daha iyi yerlere gelebiliriz.

CHP'li Meclis Üyesi Zorlu'dan Seyir Terası tepkisi! CHP'li Meclis Üyesi Zorlu'dan Seyir Terası tepkisi!

DAHA İYİ HİZMET VERMELİYİZ

Trabzon turizmi yaşadığı serüvende kat etmesi  gereken çok uzun bir yolu var. Atamamız gereken adımları atmalıyız. Geç olmadan bunu yapmalıyız. Yeni destinasyonlar açmalıyız. Çok güzel yerlerimiz var. Bunu bırakın yabancı misafirleri bizim yerli halkımız bile bilmiyor. Adeta bunların üzerine toprak örtülmüş. Bunların açılması lazım. Yeni rotalar çizilmeli. Sadece Uzungöl, Ayder gibi ezber destinasyonlarla yetinmemeliyiz. Bunlarla koordineli yeni yerler açılmalı. Kalifiye elemanlar yetişmeli. Verilen hizmetin kalitesinin artmalı.  Trabzon sadece yazdan ibaret değil. Trabzon şehrinin kış mevsimi de çok güzel. Turizmi en az 9 aya çıkartmamız gerekiyor.  Bu noktada bize ve medyaya büyük bir iş düşüyor. Daha fazla çalışmamız lazım ve müşterilerimize çok daha iyi hizmet vermemiz gerekiyor.