Yerel bir gazetede arkadaşımızın biri turizmci iş adamı Şükrü Fettahoğlu’nun basın toplantısını ve toplantı sonrası söylemlerini eleştirdi. Uzungöl’de yaşanan yüksek fiyat ve düşük hizmet kalitesinin konuşulmasını ise ‘ayağa kurşun sıkmak’ olarak nitelendirdi.

“Uzungöl’e köstek olmayın” başlıklı yazıyı yıllarını bu mesleğe vermiş olan gazeteci arkadaşımıza yakıştıramadık. Gazetecilik mantalitesini yerle bir eden bu yaklaşımla ne Uzungöl kazanabilir, ne Trabzon…

Arkadaşımız yazısında diyorki; “Rize Ayder Yaylası’ndaki fahiş fiyat veya hizmet kalitesinin tartışıldığını hiç duydunuz mu? Ordu’nun Çambaşı, Giresun’un Kümbet yaylalarındaki fiyat belirsizliğinin hiç konuşulduğunu duydunuz mu? Veya Antalya’da, İzmir’de, İstanbul’da, Diyarbakır’da, Bodrum’da fiyat kargaşalığından şikâyetçi olanı duydunuz mu?” Listeyi uzatıyor... Ülkeden ve dünyadan örnekler verdikten sonra ‘Uzungöl’de hizmet kalitesi yok. Fahiş fiyat uygulanıyor. Arap Arapı kazıklıyor. Aceme başka Türk’e başka fiyat uygulanıyor’ Söylemleri Uzungöl’e yarar değil zarar verir.” diyor.

Arkadaşımız iş adamı Fettahoğlunu söylemleriyle ve dolayısıyla bunları yazan gazetecilerin de haberleriyle bir nevi ayaklarına sıkmış olduklarını söylercesine, “Destek olmuyorsanız bari köstek olmayın. Başka Uzungöl yok” sözleriyle bitiriyor.

Bu kentte belki onlarca turizm manşeti ve yüzlerce turizm yazısı yazmış bir gazeteci olarak ve gazetecilik adına böyle bir yaklaşımı talihsizlik olarak nitelendiriyoruz. Uzungöl’deki yanlışları, eksikleri, hataları yazmayarak Uzungöl’e nasıl katkı sağlanırmış anlayamadık. Halbuki açık toplumlarda hata ve eksikler konuşularak, tartışılarak ve üzerine gidilerek çözülebilir. Dünyaya açık bir Uzungöl’ü yine Uzungöl’deki bir iş adamına ve Trabzon basınına kapatmak acaba nasıl bir şeydir?

O zaman KTÜ’deki hataları eleştirmek de KTÜ’ye ve Trabzon’a zarar verir!.. Büyükşehir Belediyesindeki hataları yazmak da Büyükşehir’e zarar verir!.. Böyle mi bakacağız?

Bu liste o kadar uzar gider ki gazetecilik gö-revi sona erer. Halbuki yapılan eleştiriler daha iyi bir Uzungöl içindir. Yeni bir ‘Rus turizmi’ vakası yaşamamak içindir. Kaldı ki Uzungöl, Uzungöl’den ibaret de değildir. Uzungöl Trabzon’dur. Trabzon Uzungöl’dür. Uzungöl’deki bir hata Trabzon’undur. Trabzon’daki bir hata da Uzungöl’ündür. O zaman bu iş nasıl olacak?

****

1- Gazeteci arkadaşımız keşke sayın Fettahoğlu’nun basın toplantısına katılsaydı. Bir işadamının tüm samimiyeti ile Uzungöl ve bu kent için nasıl çırpındığını vücut dilinden ve reflekslerinden anlayabilirdi.

2- Devletin Trabzon’da yıllardır yapamadığı Teleferiği kendi cebinden 50-60 milyon lira harcayarak Uzungöl’e yapmak için gün sayan fedakar bir işadamına, “Destek olmuyorsanız, bari köstek olmayın” demek ayıptır.

3- İlanlardan okuyabilirsiniz. 40 m2’lik bir apartın geceliği 800 TL…

Tek yataklı oda 800 TL… İki kişilik oda 1000 TL… Bu rakamlar artık ilanlara yansıyor. Sizce Uzungöl ve Trabzon mu kazanıyor? Sizce böyle bir turizm mantığı sürdürülebilir mi?

****

Sonuç olarak ne Sayın Fettahoğlu çıkıp Türkiye’ye konuştu ve ne de yerel basın Uzungöl’deki sıkıntıları Araplar’a ulaştırdı. Araplar salak değil. Kazıklandıklarını anlayacak kadar aptal da değil. Biz kendi aramızda, kendi içimizde bu hatalarımızı bile konuşamayacaksak yarın turizm dibe vurduğunda salasını dinleriz. Dinleriz de iş işten geçmiş olur.

Turizm ve özellikle Arap turizmi bu kentin, bu bölgenin kalkınmada lokomotifi ise… Uzungöl, Ayder gibi turizm destinasyonları, bölgenin marka değerinde turizm merkezleri ise (ki öyledir) hepimiz üzerlerine titremeliyiz.  Turizmi, hataları ve yanlışları gizleyerek değil, konuşarak ve olumlu anlamda  sonuçlandırarak... Turizmi, hizmetleriyle ödül verilecek işadamına, ‘gölge etme’ diyerek değil, söylemlerine değer vererek geliştirebiliriz..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.