Suudi Arabistan’dan Trabzon’a uçak seferleri dün başladı

Trabzon’da Cumhurbaşkanına hakaret eden kişiye gözaltı Trabzon’da Cumhurbaşkanına hakaret eden kişiye gözaltı

Trabzonspor’un 2021-2022 Süper Ligi’nde şampiyon olmasının ardından yaşanan hareketlilik Trabzon turizmine yaradı. TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Gümrükçüoğlu, “Trabzonsporluluk üzeri külle kaplanmış köz gibiydi. Üzerindeki kül üflendi. Trabzonsporluluk ortaya çıktı. Cayır cayır yanan ruh ortaya çıktı. Bundan sonra şehir bu heyecanını devam ettirecektir. İç turizminde de ciddi ivme kazandıracaktır” dedi.
SUUDİ ARABİSTAN’DAN TRABZON’A DİREKT SEFERLER BAŞLADI
TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Gümrükçüoğlu, “Bugün itibariyle Suudi Arabistan’dan direkt Trabzon seferleri başladı. Bugün iki uçak indi. Bu sene Trabzonspor’un şampiyon olmasıyla birlikte mutluyuz. Trabzon’a ciddi hareketlilik kattı. Hiçbir siyasi partinin toplayamadığı kitle Meydan ve diğer noktalara toplandı. Bu da Trabzonspor’un büyüklüğünü gösteriyor. Yine bu sene pandeminin de hafiflemesiyle Sayın Cumhurbaşkanının da Suudi Arabistan’ı ziyaretiyle Suudi Arabistan pazarının açılmasıyla ivme yapacağını düşünüyoruz Trabzon’un. Güzel bir sezon geçireceğiz. 
Şehre sadece turist gelmesi yetmiyor. Şehir bürokrasinin, kamunun bunun için gerekli altyapıyı yapması gerekir. Peyzaj mimarisi burada çok önemli. Altyapı çalışmalarından ötürü şehir merkezi sıkıntılı. Araçlarımızın zarar görmesi söz konusu. Yapılan altyapı çalışmasının sağlıklı biçimde kapatılmaması sıkıntı yaratıyor. Belediyemiz turizm hareketliliği başlamadan önce gerekeni yapacaktır.” dedi.
KAYBETTİRMEZ KAZANDIRIR
Rize Havalimanının açılmasıyla birlikte Trabzon’da uçak seferlerinin azalıp azalmayacağına ilişkin açıklama yapan Gümrükçüoğlu, “Rize’ye henüz yurt dışı uçuşları başlamadı. Önümüzdeki günlerde başlaması muhakkaktır. Şöyle bir görüş var. Trabzon’a kaybettirir mi? Kaybettirmez aksine kazandırır. Sezonda yoğun dönemlerde uçakların dolu olmasından dolayı gelemeyen insanlar vardı. Gerçekleşmeyen seferler vardı. Bunların gerçekleşmesi açısından faydalı olur. Trabzon, Karadeniz’in turizm başkentidir.” diye konuştu.
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNEMLİ
Doğa turizminin planlanması gerektiğini anlatan Gümrükçüoğlu, “Turizmimiz ağırlıklı doğa ağırlıklı. Doğa turizminde sürdürebilirliği sağlamamız gerekir. Bir sezonda çok fazla turist getirmenin faydası yok. Doğanın bozulmasına karşı tedbirler alınacak bicinde doğa turizminin planlanması gerekir.” dedi.
TRABZONSPOR RUHU YENİDEN CANLANDI
Trabzonspor’un üzerindeki külün üflendiğini belirten Gümrükçüoğlu, “Trabzonsporluluk üzeri külle kaplanmış köz gibiydi. Üzerindeki kül üflendi. Trabzonsporluluk ortaya çıktı. Cayır cayır yanan ruh ortaya çıktı. Bundan sonra şehir bu heyecanını devam ettirecektir. İç turizminde de ciddi ivme kazandıracaktır.” şeklinde belirtti.
TURİZMDE EN ÖNEMLİ 3 NİTELİK
Turizmde 3 şeye ağırlıklı verilmesi gerektiğine değinen Gümrükçüoğlu, “Birincisi nitelikli destinasyonlar oluşturmamız gerekiyor. Nitelikli destinasyonlar oluşturduktan sonra bunun da nitelikli pazarlanması üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor. Harcama kapasitesi yüksek nitelikli turistle birlikte sürdürülebilirliği sağlamamız gerekiyor. Çünkü bölgemiz 3 ay turizm yapan bir destinasyon. 3 ay hareketli turizmimiz nitelikli turistle ivme kazanmalıdır.” ifadelerini kullandı.
SUUDİ ARABİSTAN ZİYARETİNDEN ÇIKAN SONUÇ BEKLENİYOR
Trabzon’da stadyuma yakın otellerde son zamanlarda doluluk olduğunu kaydeden Trabzon Oteller Birliği ve Turizm Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dündar, genel olarak çok büyük yansımasının olmadığını belirtti. Dündar, “Mayıs itibariyle turizm hareketliliği başladı. Bu dönem daha yoğun olarak Ürdün ve İsrail’den kısmi katkılarla birlikte Kuveyt, Katar, BAE ve biraz da olsun Umman’dan ziyaretçi var. Yaza yaklaştıkça turizm ivme yapacak. 12 ay İran’ı getirebilir miyiz çabasındayız. İranlı turistlerin alışveriş etme merakları var. İranlı turistler hem konaklamayı hem alışverişi ucuz buluyorlar. Umarız bunu başarabiliriz. Suudi Arabistan’ın yansımasını tam kestiremiyoruz. Cumhurbaşkanının ziyaretiyle ilgili sonuç bilgilerini net almadık. Kamuoyuna da yansımadı. Bu yıl ne kadar müsaade edilecek bilmiyoruz. Sonuçların emin değiliz ancak hazirandan sonra Suud pazarının oluşacağını düşünüyoruz. Otellerimizin ağustos ayının sonuna kadar tam kapasite olacaklarını düşünüyoruz. 30 Ağustos’a kadar Trabzon turizmi ivme kazanacak.” diye konuştu.
YASA DIŞI TESİSLER TRABZON TURİZMİNİ BALTALIYOR
Turizm için çabaların yanı sıra önlerinde engellerin olduğunu kaydeden Dündar, “Yasa dışı tesislerin Trabzon’daki turizmi baltalaması gün geçtikçe artıyor. Çok mücadele etmemize rağmen kamuoyunu bu yönde aksiyon almaya ikna edemedik. İkna edebilirsek Trabzon turizmi 12 ay canlı olacak. Hem esnafa hem tüccara hem konaklama ve  yeme içme tesislerine maksimum fayda sağlayacak. Amacımız Trabzon’a 12 ay turizm yolunu açmak.” dedi.
Rabia MOLLAOĞLU