Turizmin en büyük eksiği koordinasyonsuzluk

USAD TGC’de ziyaretinde Trabzon turizminin sorunlarını açıkladı

28 Mart 2021 Pazar 09:25
Turizmin en büyük eksiği koordinasyonsuzluk

Uluslararası Seyahat Acenteleri Derneği (USAD), Trabzon Gazeteciler Cemiyetine ziyarette bulundu. Trabzon’da turizm sektörünün sorunlarının neler olduğundan bahseden dernek yöneticileri en büyük sorunun koordinasyon eksikliği olduğunu kaydetti. Usad Başkanı İsmet Özpınar, Trabzon’da turizm için ne yapabiliriz, nasıl yapabiliriz diye Trabzon turizmin sorunlarını bildiğimiz için bir dernek kurmaya karar verdiklerini söyleyerek şehrin turizm sorunlarından bahsetti. Özpınar, “Trabzon turizminde şu bir gerçek ki bu alanda çalışan yeterli kalifiye elemanları yok. Bu konuda büyük bir eksiklik var. Restoranlarda, otellerde dil konusunda uzan kişilerin bulunmayışsı Trabzon turizmine otomatik olarak olumsuz olarak yansıyor. Bunun yanında altyapı çalışmalarında da sıkıntılar var. Denetlemelerde sorunlar var. Suriye’den gelen vatandaşlar burada dil bildikleri için bizim işlerimizi elimizden alıyorlar. Korsan sıkıntısı var. Buna çare olmak için arkadaşlar ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Buradaki arkadaşlarımızın hepsi TÜRSAB üyesi. Korsan TÜRSAD üyesi olmayan bir kişi arabasını alıp, turisti hava alanından alıyor. İkna ediyor ve o gezdiriyor. Bizim işlerimizi elimizden almış oluyor. TÜRSAB’a her yıl yaklaşık olarak, 5-6 bin civarında bir aidat ödüyoruz. Bizim dernek olarak kurulma amacımız öncelikli olarak STK olarak yapılması gereken şeyler vardır, bunlarla ilgili olumsuz şeyleri dile getirmek, çözüm üretmek. Bizim amacımız sorun üretmek yerine, çözüm üretmek.” ifadelerini kullandı.

ARZ VAR TALEP YOK

Trabzon’da yılık turizm potansiyelinden daha fazla yatırım yapılmasının sorun teşkil ettiğini söyleyen Özpınar, “Trabzon’un en büyük sıkıntılarından biri yıllık turizm potansiyeli dolar olarak ve ya kişi sayısı olarak diyelim ki 1 milyon oluyor yüzde on artış sağlanıyor. Ama yapılan yatırım her açıdan yüzde otuz artıyor. Otel yapımı, seyahat acentesi açılması, araç firması açılması, gibi şeyler çok daha hızlı bir şekilde artıyor. Bu şöyle bir sıkıntı getiriyor. Pasta çok bölünüyor. Aşırı rekabet olmuyor. Ve en büyük sıkıntı kalifiye eleman bu hızla yetişmiyor. Bu yüzden burada hitap edilen pazarın satın alma gücü yüksek. O yüzden bu da bazı yatırımcıları cezp ediyor. Ama bu satın alma gücünün karşısında sunulan hizmet aynı kalitede değil. Bu acenteler için de geçerli, Taşıma firmaları için de geçerli, rehberler için de geçerli, oteller içinde geçerli.  Bizim öncelikli amaçlarımızdan bir tanesi bununla ilgili seviyeyi eğitimler vermek, donanımlarla ilgili eksiklikleri dile getirilmesi ya da projelendirilmesi olur. Öncelikli amacımız bu.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

BİRLİKTE HAREKET EDİLMELİ

Trabzon’da İlçe Belediyeleri ve Büyükşehir Belediyesinin birbirinden bağımsız çalışmalar yürüttüklerini ve aralarında bir koordinasyon eksikliği olmasının turizm açısından en büyük sorun olduğunu söyleyen Özpınar, “Bizim dışımızda kamunun Trabzon’da bir takım yatırımları var. İl müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Valilik ve İlçe Belediyeleri turizm adına bir şeyler yapıyorlar. Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediye Başkanımızla da konuştuk, aynı meseleyi orada da dile getirdik. Bizler için görülen en büyük sorun yapılan yatırımların yapılan yatırımların koordinasyon eksikliği. Yani Ortahisar Belediyesi bir takım şeyler yapıyor, Büyükşehir Belediyesi turizm adına bir şeyler yapıyor. Ortahisar Belediyesi Tünel Akvaryum diye bir proje yaptı. Büyükşehir Belediyesi başka bir yerde otopark projesi yapıyor. Aynı hinterlant. Burada ortak bir turizm alanı oluşturmak gerekiyor. Gelen misafir Bahçecik Tekfur Sarayından gelerek, oradan yürüyerek aşağıya inecek. Akvaryuma girer, oralardan başka yerlere geçer, sahilden yürür, aracına biner. Trabzon’u diğer illerle karşılaştırdığımızda ciddi bir koordinasyonsuzluk var. bu kopukluğu ortadan kaldırıp tek elden yönetilmek gerekiyor.  Bu yönetimin içerisinde güçlü STK’ların olması gerekir. Hep birlikte işin içinde olunduğu bir müdahale gerekiyor.  Bu turizm tek elden yönetim anlayışı, karşınızda bir muhatap bulmak gerekiyor. Önemli bir koordinasyonsuzluk var.  Bunu eğere başarabilirsek Trabzon’da birçok şeyi halletmiş olacağız. Bunun içine yatırımlar da var. Talep yok, arz fazla. Meydanda bir tane doğru düzgün acentelerin durup kalabileceği durak yok. Üç beş dakika izin verilen duraklar var. Bunlar üzerinde birlikte hareketliliği ateşleyebilirsek gelecek yıllarda Trabzon’da kalıcı turizmi oturtmuş oluruz. Yani sadece belli bölgelere bağlı bir turizm değil, uzun yılların kökleştirecek hem tarihi, hem kültürel, hem doğa turizmi anlayışı içine girebiliriz. Gelen misafirlerin dert ve sıkıntılarını anlayarak ve sivil acenteler ve otelcilerin fikirlerini de ciddiye alarak yapılması gerekiyor. Bu işleri böylelikle daha hızlı, kolay ve fazla paraya ihtiyaç duyulmadan yapılabileceğini düşünüyorum.” diyerek tüm belediyelerin ve STK’ların bir araya gelerek ortak bir şekilde turizm için planlamalar yapması gerektiğini söyledi.

Haber:Fatoş BATMAN

 

Son Güncelleme: 28.03.2021 12:08
Anahtar Kelimeler:
TurizmTrabzonTGCUSAD
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.