TRABZON Turizm Meclisi toplantısına gittiğimizde 200 civarında işletme yetkilisi ile karşılaştık. Acente yetkilileri sorunlarını dile getirecekti. Güzel bir tablo vardı.

İlk kez onlar konuşacak, yetkililer dinleyecekti. Biz de bir anlamda sorunlara vakıf olacaktık.

Dün TÜRSAB’ın ve TESOB’un yaklaşımlarını yazdık. TESOB’un çalışmalarını alkışladık. Yalnız kaldıklarına da işaret koyarak… Bugün de işletme yetkililerinin isim vermeden ne tür sorunları aktardıklarını kaydedeceğiz. Son bölümde de kişisel yorumumuzu ekleyeceğiz.

***

Acente Yetkilisi (1): “TÜRSAB Başkanı’nı kınıyorum. Bu şehre gelenlerin %99’u Uzungöl için geliyor Her yer normal Uzungöl mü sorunlu? Kabul etmiyorum”

Acente Yetkilisi (2): “Uzungöl’de konaklama işletmelerinde problem varmış. Bunu kimse söyleyemez!”

Acente Yetkilisi (3): “Uzungöl olmasa bu şehirde ve bölgede turizm olmaz!..”

Acente Yetkilisi (4): “Sahillerimiz çöpten geçilmiyor. Çöpler toplanmalı.”

Acente Yetkilisi (5): “Kaşüstü Dal-Çık Projesi biran evvel bitmeli. Ayrıca şehir merkezinde yeterince turistik destinasyon yok. Teleferik biran evvel yapılmalı.”

Acente Yetkilisi (6): “Yazları deniz kıyısı yerli ve yabancı turist kaynıyor. Ancak kayalıklarda ellerinde içki şişesiyle taşların üzerinde içenlere emniyet müdahale etmeli.”

Acente Yetkilisi (7): “Turizmde ‘Yetişmiş eleman yok’ diyoruz. Turizm Meslek Liseleri ve Yüksek Okullarından mezun olanlara 12 ay iş vermiyoruz. Kışın hepsini işten çıkartıyoruz. Sonra da eleman bulamıyoruz.”

Acente Yetkilisi (8) “Sektörde personel eksikliğini bilenlerdenim. Kurs düzenlemesi bir çözüm. Ancak işletmeler mesai saati içinde kursa eleman göndermiyor.” (Vali Yavuz: Siz boş saat ayarlayın, ben kursu o saatlerde verdireyim)

Acente Yetkilisi (9) “Ortadoğu’nun alışkanlığı 4 ay. Alternatif turizm arayışı içinde olmalıyız.”

***

200 civarında turizm işletmesinin katıldığı Turizm Meclis Toplantısında ortaya konan irade böyleydi. Dikkat edilirse hiçbir turizmci TESOB Başkanı’nın ele aldığı sorunlara yaklaşmadı. Ortaya ciddi hiç bir sorun getirilmedi. İlgiye bakınca Trabzon bir turizm kenti ama tartışılan meselelere bakınca henüz turizm kenti olamadık!

***

Uzungöl, Trabzon ve bölge turizmi açısından elbette çok önemli. Uzungöl turizmde bir marka değeri. Ancak unutulmamalı ki bu değere yönelik eleştiriler karşısındaki tepkilerin karşılığı yok. Uzungöl tüm Trabzon’un ve hatta Türkiye’nin önemli turizm merkezi. Ayrıca bölge turizmini tek başına Uzungöl’e bağlamak da yanlış. Ordu’da, Bursa’da da Arap turizmi var ama oralarda Uzungöl yok. Yani Uzungöl tek başına kriter değil.

***

Yetişmiş eleman konusu bu bölgenin kangreni… Ne yazık ki yıldızlı otellerimiz de 6 ay eleman çalıştırıp 6 ay çıkartıyor. Böyle olunca da o eleman şehirde kalmıyor. Eleman istihdamına 6 ay ihtiyaç olabilir. Lakin işletme, başarılı elemanını kaybetmemek için bir çözüm üretmelidir. Aksi halde sürekli eleman yetiştirsek dahi, 6 ay çalışma şartlarıyla bu kentte tutamayız. Her yıl aynı sorunla karşılaşırız. Sonra bir gün topyekûn turisti kaçırır suçlu aramaya başlarız. Halbuki kaçıran biziz.

Her şeyde olduğu gibi turizmde de empati yapmalıyız. Bir Turizm Meclisi toplantısından bunları naklettik. Henüz turizm kentine dönüşemedik.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.