Tükenmişlik; Bireyin normal zamanda keyifle yaptığı şeylerden eskiden olduğu gibi zevk almaması nedeniyle duygusal, zihinsel ve fiziksel olarak yaşadığı tükenme durumudur. Tükenmişlik sendromu yaşamın her aşamasında ortaya çıkabilmektedir. Stres, çalışma hayatındaki gerilimler, ailevi sorunlar, okul hayatındaki aksaklıklar, sosyal hayatın bozulması tükenmişlik sendromunun meydana gelmesinde önemli etkenler arasındadır. Kişi bu gibi durumlarla başa çıkmakta zorlandığı zaman isteksizleşir, tatminsizlik duygusunu yaşar. Bu durum devam ettikçe bireyde motivasyon kaybı yaşanır. Tükenmişlik sendromunun belirtilerine gelin birlikte bakalım;

Yetersizlik Hissi; Tükenmişlik duygusuyla mücadele etmekte zorlanan kişi kendini yetersiz hisseder. Eskiden enerjik bir şekilde yaptığı şeyleri artık yapamayacağını hisseder. Kendini güçsüz, beceriksiz, başarısız olarak görmeye eğilimlidir. İnsanlardan uzaklaşarak kendini yalnızlığa yaklaştırır.

Bununla birlikte keyif alamama, eskisinden daha kolay öfkelenme, özgüvende azalma, kendini değersiz biri gibi hissetme, yoğun karamsarlık duygusu, motivasyon eksikliği de yaşanabilir. Aynı zamanda yalnızlık şiddetli bir şekilde hissedilirken genel bir memnuniyetsizlik hali de görülür.

Tükenmişlik sendromunun fiziksel belirtilerinde ise; yorgunluk hissi, enerji azlığı, uykuya dalmada veya uyanmada zorluk çekme, iştahta belirgin bir şekilde görülen değişiklik, sık sık hastalanma, mide sorunları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, çarpıntı hissi, sindirim sisteminin bozulması yer almaktadır.

Tüm stres durumları tükenmişlik sendromuna yol açmayabilir. Bunun ayrımını doğru şekilde yapmak gerekir. Ruhsal sorunların tanısı için mutlaka psikiyatri hekimine gidilmelidir.

Tükenmişlik sendromuyla mücadele ederken, hobi edinmek, sınırlılıkları bilmek ve kabullenmek, psikolojik destek almak, danışmanlık gruplarına katılmak, gevşeme egzersizlerini kullanmak, yaşam tarzını değişerek daha huzurlu bir yaşam tarzını benimsemek size yardımcı olacaktır.