Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İstatistiklerle Aile verilerini paylaştı.

Fransa'da yaşayan Havva Reis enflasyonu konuştu Fransa'da yaşayan Havva Reis enflasyonu konuştu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İstatistiklerle Aile verilerini açıkladı. Verilere göre, bölgede en çok evlilik Trabzon en az evlilik Gümüşhane’de yapıldı. Akraba evliliklerinin oranı  normal evliliklere göre en fazla Gümüşhane’de en az Artvin’de oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İstatistiklerle Aile verilerini açıkladı. Bölgede en fazla evlilik Trabzon’da yapıldı. 2021’de toplam 4 bin 946 evlilik yapılırken, bu evliliklerin   82’si akraba evliliği olarak verilere yansıdı. Artvin’de toplam evlenme sayısı 953 olurken bu evliliklerin sadece 12’sini akraba evlilikleri oluşturdu. Giresun’da evlenme sayısı 2 bin 639 bu evliliklerin 54’ünü de akraba evlilikleri oluşturdu. Gümüşhane’de 709 evlilik yapılırken akraba evliliği sayısı da 28 oldu. Rize’de ise toplam evlilik sayısı bin 836 olurken, bu evliliklerin sadece 41’i akraba evliliği oldu.

AKRABA EVLİLİKLERİNİN EVLİLİKLER İÇİNDEKİ ORANI

TÜİK yayınladığı istatistiklerde akraba evliliğinin normal evlilikler arasındaki oranına da yer verdi. Akraba evliliği oranı bölgede en az Artvin’de en fazla ise Gümüşhane’de oldu. Akraba evliliği oranı Artvin’de yüzde 1,3, Giresun’da yüzde 2, Gümüşhane’de yüzde 3,9, Rize’de 2,2 ve Trabzon’da 1,7 oldu.

Songül MAZLUM