TÜBİTAK ödüllü Trabzonlu öğrenciler geleceğe ışık tutuyor.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından 28-31 Mart 2022 tarihlerinde Erzurum’da düzenlenen 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması'nda Biyoloji Alanında Sürmene İmam-Hatip Ortaokulu 7. sınıf öğrencileri Zeynep Çobanoğlu ve Salih Çetinkaya tarafından öğretmenleri Furkan Bıçak’ın önderliğinde hazırlanan ve nanolif teknolojisi ile dünyada bir ilk olarak üretilen “Tıbbî Kekik Bitkisi Maskesi” adlı proje birinci olarak Türkiye finaline katılmaya hak kazandı. Biz de 61medya olarak genç araştırmacılarla ve öğretmenleri Furkan Bıçak’la projenin nasıl ortaya çıktığını ve başarılarını konuştuk.

Onlar Türkiye’nin geleceği (1)

OKULUMUZ ADINA GURUR KAYNAĞI OLDULAR

Sürmene İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Halime Ateş, öğrencileriyle gurur duyduğunu söyleyerek,Yarışma süreci Şubat ayında başladı. Furkan Bey daha önce planlamasını yapmıştı. Kendisinin yarışmaya katılmakla ilgili isteği olmuştu. Onun üzerine ben kendisini aradım ve kabul etti. Kendisinin aklında bir proje örneği vardı. Sonra öğrencilerimizi belirledik. Öğrencilerimizi aynı seviyede tuttuk. İkisi de yedinci sınıf öğrencisi. Zeynep öğrencimiz ve Salih öğrencimiz bu konuda çok istekliydi. İkisini belirledik yarışmaya gönderdik. Okulumuzu ve ilimizi güzel temsil ettiler. Projemiz kabul edildi. Ankara’da sergiye çıkacak ve tekrar kendini gösterecek. Ben Ankara’da da dereceye gireceğini düşünüyorum. Hem öğrencilerimiz hem öğretmenimiz büyük emek verdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Güzel bir başarı oldu. Okulumuz 2015 yılında kuruldu. Yeni bir okul ama bu başarı bizim için güzel oldu. İnşallah daha da güzel projelere imza atacağız. Yarışmaya tek bir projeyle başvurduk. Ancak Teknofest’te de varız. Her okulun bir projesi olsun projesinde arkadaşlarımız var. Çeşitli projeler yürütüyoruz. İnşallah onlardan da güzel sonuçlar alırız” sözleriyle yeni başarılara imza atmaya devam etmek istediklerini söyledi.

Onlar Türkiye’nin geleceği (3)

PROJE FİKRİ ÖĞRENCİMİZDEN GELDİ

Projede öğrencilere danışmanlık yapan Matematik Öğretmeni Furkan Bıçak, proje fikrinin ilk olarak öğrencisi Salih Çetinkaya’dan çıktığını ve birlikte projeyi geliştirdiklerini söyledi. Aşama aşama projede nasıl ilerlediklerini anlatan Bıçak,  Proje Salih öğrencimizden çıktı. Kekik bitkisi ile ilgili bir şey yapalım dedi. Korona zamanında herkes kekik çayını kullanalım dedi. Bunu geliştirip korona virüsle mücadelede daha etkin kullanabilir miyiz diye sordu. Biz de Salih’le ve Zeynep’le birlikte araştırmaya başladık. Kekik bitkisinden çay dışında nasıl ki pamuktan elyaf üretebiliniyorsa bizde böyle bir şey yapabiliriz dedik. Pamuktan üretilen elyafın farklı bitkilerden de üretilme şekli de varmış. Her lifli bitkiden pamuk gibi elyaf üretilebiliyormuş. Bazıları doğal yolarla üretilebiliyor, bazıları da vektör yöntemlerle üretilebiliyor. Kekik bitkisini araştırdık. Bunun için bir cihazın olduğunu öğrendik. O cihazla birlikte yüksek elektrik akımı verildiğinde aynı pamuktaki gibi beyaz elyaflar elde edildiğini gördük. Bunu dokursak kumaş elde edebilir miyiz, maske elde edebilir miyiz diye sorduk. Birkaç firmayla görüştük. Bazıları olur dedi bazıları daha önce böyle bir şey yapmadık dedi. En son bir firmayı ikna ettik ve örnek gönderdiler. Kekik elyafı gönderdiler. Onula ip, kumaş ve maske üretimine ulaşabildik” ifadelerini kullandı.

DEVLETİMİZ İMKAN VERSİN HER ŞEY OLUR

Öğrencilerin bu tür faaliyetlerle araştırma ve üretme bilinci kazandıklarını söyleyen Bıçak,Öğrenciler de bu süreçte yoğun araştırma faaliyeti içinde bulundular. Yaparak, yaşayarak öğrenme eğitimin temelindedir. Öğrencilerimiz de sevdiler ve araştırdılar. Proje basamaklarını, rapor yazmayı, günümüzün problemlerine çözüm bulmayı öğrendiler. Hatta Salih dedi ki hocam insan kanında naylon, polimer madde bulundu. Acaba bizim kullandığımız kıyafetlerden insan kanına naylon türevi ürünler mi geçiyor? Biz ürettiklerimizi piyasaya sürsek insan kanındaki naylonu da temizler mi? Sırf maske değil elbise de doğal ürünlerden üretilse daha sağlıklı yaşarız dedim. Bu şekilde çocuklarımızın araştırma bilinci oluştu. Yeter ki devlet imkan versin bize her şey olur. Ülkemizde pamuk üretimi azalmaya başladı. Değişik bitkiler pamuğa alternatif olabilir” sözlerini kaydetti.

Trabzon'da sel ve taşkınlara yönelik tatbikat yapıldı! O anlar kameralara yansıdı! Trabzon'da sel ve taşkınlara yönelik tatbikat yapıldı! O anlar kameralara yansıdı!

Onlar Türkiye’nin geleceği (2)

KONU ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR YAPTIM

Birincilikle ödüllendirilen projenin fikir sahibi 7. sınıf öğrencisi Salih Çetinkaya aklına bu fikrin nasıl geldiğini anlatarak, “Öncelikle Trabzon yöresinde çok kekik çayı içilir. Kekik çayının da hastalıklara iyi geldiği bilinir. Ben de bu konuyla ilgili bir takım araştırmalarda bulundum. Kekiğin antioksidanlarının bir sürü mikrobu öldürdüğünü gördüm. Ayrıca lif yönünden de zenginmiş ve dokuması yapılabilirmiş. Ayrıca ilgimi çeken bir başka nokta da ülkemiz kekik üretiminde dünya da lidermiş. Kekik lifinden maske yapılması olanaklı bir durum. Fikirlerimi Furkan öğretmenimle paylaştım. O da böyle bir çalışma yapılabilir dedi. Bu yönde araştırmalarda bulunduk. Ödül töreninde başta çok heyecanlanmıştım. Biyoloji alanında iki birincilik ödülü alınmıştı. İlk ödül açıklanınca üzüldüm. Bizim alamadığımızı düşündüm. Sonra ikinci ödül açıklanınca açıkçası çok sevindim. İleride ne olmak istediğim konusunda iki düşüncem var. mekanik ve mekatronik alanına ilgim var. Fakat daha çok pilot olmayı hayal ediyorum” sözleriyle birlikte gelecekteki hedeflerini anlattı.

BİRİNCİ OLMAK TARİF EDİLEMEZ BİR DUYGU

Ödül alırkenki duygularının tarif edilemez olduğunu söyleyen 7.sınıf öğrencisi Zeynep Çobanoğlu,Ben Salih arkadaşımın fikrini duyunca yardım etmek istedim. Sunum hazırlama, rapor hazırlama konusunda yardım ettim. Biz bu fikri geliştirdik. Ben ödül töreninde çok heyecanlandım. Başta bende  Salih gibi ilk birinci açıklandığında üzüldüm ve şaşırdım. Biz birinci olamadık dedim. Sonradan bizim olduğumuz açıklanınca çok sevindim, heyecanlandım. O duygu tarif edilemez. Ben ileride doktor olmak istiyorum. İnsanların hayatlarını kurtarmak istiyorum” diyerek kendisinin projeye verdiği katkıyı anlattı.

Haber: Fatoş YETİMHELLAÇ