KTÜ, 2021 Yılı Girişimcilik ve Yenilikçilik Üniversite Endeksi sıralamasına göre 31. sırada yer aldı. TÜBİTAK tarafından hazırlanan Girişimcilik ve Yenilikçilik Üniversite Endeksi'nde, ülkedeki Öğretim Üye sayısı 50’nin üzerinde olan toplam 191 üniversite içerisinde; 2020 yılında 33. sırada bulunan KTÜ, 2 basamak yükselerek Türkiye’nin 31. Karadeniz Bölgesi'nin ise 1. en Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesi oldu. Endeks göstergelerine katkı sağlayan tüm akademisyenlerimizi tebrik ederiz.

KTÜ adından başarıyla söz ettiriyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi dışında ilk 50’ye Karadeniz Bölgesi’nden girme başarısı gösteren tek üniversite ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi oldu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi listede 46. sırada yer aldı.

DOĞU KARADENİZ'İN İLK 3’Ü

İstatistiki bölge birimleri sınıflamasını açıklayan TÜBİTAK, her bölgenin ilk üçünde yer alan üniversiteleri de açıkladı. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde KTÜ’nün ardından Ordu Üniversitesi ikinci ve Artvin Çoruh Üniversitesi üçüncü sırada yer buldu.

KTÜ adından başarıyla söz ettiriyor 2

ENDEKS NASIL HAZIRLANIYOR?

Girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi sıralaması öğretim üye sayısı 50'nin üzerinde olan 191 üniversiteden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti, 9 aylık bir çalışmayla değerlendirilmekte. TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, YÖK, Savunma Sanayii Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, TAGEM, TENMAK, TÜBA, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve üniversitelerinde aralarında bulunduğu 287 kurum katkılarını sunmakta.