TTSO Eylül ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Şadan Eren başkanlığında yapıldı. TTSO'da yeni dönem seçiminden önce yapılan son toplantıda Meclis Başkanı Eren, üyelere seslendi.

Başkan Eren, "Pandemi nedeniyle iş dünyası zor bir süreçten geçti. Birçok sektör iş yerini kapattı. Yoğun gayretle çalışarak tabanda yaşanan sıkıntıların ulaştırılmasını sağladık. Seçim döneminde de dikkatli olacağınıza siyasi ve kısır çekişmeler içinde olayacağınıza eminim. Seçimler amaç değil hizmet yolunda araçtır. Katkı verebileceklerin zaman ayırabileceklerin göreve talep olması noktasında uyarımı yenilemek isterim. Salgın sebebi ile zorunlu ve yoğun geçen dönemde önemli çalışmalar yapılmıştır.  Değerli Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür ederim." dedi. Daha sonra Meclis üyelerine plaket verildi.

Ardından gündem maddelerine geçildi. Eylül ayı faaliyetleri anlatılarak başlayan toplantıda, kokulu üzümden güzellik kremi üretildiğini dikkat çekildi. Diğer faaliyetler şu şekilde sıralandı: AB Türkiye Delegasyonu heyeti TTSO'yu ziyaret etti. Dış ticaret yöneticisi yetiştirilmesi için DOKA ile sözleşme imzalandı.

İYİ Parti Ortahisar'da sular durulmuyor! Başkan Adayı usulsüzlükleri 61medya'ya anlattı İYİ Parti Ortahisar'da sular durulmuyor! Başkan Adayı usulsüzlükleri 61medya'ya anlattı

DHMİ Müdürü Sezgin Değirmenci TTSO'yu ziyaret etti. Türkiye Gürcistan İş İnsanları Forumu TTSO'da gerçekleştirildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriye  Başkansolosu Çağatay TTSO'yu ziyaret etti. Hisariçi Çikolata ziyaret edildi. Hekimoğlu Dökümün yeni tesisinin açılışı yapıldı. Beşikdüzü OSB Müteşebbis Heyet Toplantısı yapıldı. TTSO'da  Türk Somonu Yumurta Üretim Tesisi için imzalar atıldı. Trabzon Ticaret Gazetesi 30 yaşına girdi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM YATIRIM DÖNEMİ OLACAK

Başkan Suat Hacısalihoğlu, "Hepinizi saygıyla selamlıyorum. 1 Ekim henüz gelmedi ama Ali Osman Ulusoy'un ölüm yıldönümü geliyor onu da anacağız. Sizlerle birlikte 2018'de başladığımız bu yolda üyelerimizin bize verdiği yetkiyle bizler çalışmak için stratejik planla yola çıktık. Faaliyetlerimize başladık. Elbette ekonomi, pandemi, Rusya-Ukrayna arasındaki çatışma hepimizi etkiledi. Özellikle ekonomi ile ilgili sorunların giderilmesi noktasında çalıştık.

Sorunların bizlere iletilmesi suretiyle bizde TOBB'a ilettik. Sorunlar kısa sürede çözüldü. Yüzde 90'ı çözüldü. 200'ün üzerinde sorun geldi. Proaktif olarak üyelerimizin çalışmaları TOBB'un çalışmaları ve Bakanlarımız çalışmaları ile en az hasarla attığımızı söyleyebiliriz. Şükranlarımı sunmak istiyorum. Pandeden kurtulduk derken Rusya-Ukrayna çatışması gündeme geldi. Ekonominin canlanması için faaliyetlerde bulunduk. Turizm sezonunu hareketli geçirmek için çalışmalarımıza başladık. Turizmde şehrin ekonomisine önemli katkıda bulundu. Gelen misafirlerin adedinde ve geceleme de çok önemli artış olduğunu belirledik.

Şehrimize ve bankalarımıza önemli miktarda döviz girdi. Kısa vadede 3 ay bize nefes aldırdı. Önümüzdeki dönem için çalışmalara başladık. Beklentimiz önümüzdeki yıl bu yıldan daha kalabalık olacak ve daha uzun bir turizm sezonu olacak. Kuzeyden şehrimize gelen turistlerin uzun süre kaldığını belirtmek isterim. Konut satışında da artış olabilir. Hep birlikte yapmış olduğumuz çalışmalar için sizleri kutluyorum. Şehir olarak sorunlar üzerinden geldik gelmeye de devam ediyoruz. 4.5 yıl beraber çalıştığımız bu dönemde dostane ilişkilerle bu süreci tamamladık. Kırmadan dökmeden bu süreci tamamladık. Şehrin ekonomisinin gelişmesine hep birlikte katkı sağlayacağız. Önümüzdeki dönem yatırımlar yönünden de ihracatı destekleyecek yatırımların ön plana çıkarılması bizlerin en büyük önceliğimiz. Projelerimi dahilinde hazırlık yaptığımızı belirtmek isterim. Önümüzdeki dönem yatırım dönemi olacak.

Ticaret kısa vadede yatırım uzun vadede kazanılan paradır. Hepimize görev düşüyor. Oda olarak başlattığımız bir gelenek var. Geçmiş meclis üyelerimiz de toplantılarımız davet edilmektedir. Çalışmaları hep birlikte yürüyeceğiz. Bütün kurumlarımızın görev alanlara divana ve yönetme kuruluna teşekkür ederim. Yönetim kurulu adına tüm personelimizin kutlamak isterim." dedi.

TURİZMLE İLGİLİ ÇAĞRIDA BULUNDU

25. Meslek Komitesinden Hamit İnan, "Pandemi sonrası sektör çok zor bir süreç geçirdik. Geçen yıl beklentimizin üzerinde bir sezon yaşadık. Suudi Arabistan'a uyguladığı seyahat yasağı konusunda sıkıntımız oldu. Yapılan tanıtımlar ve destinasyon sadakati çok iyi olmasa da iyi bir sezon yaşanmasına neden oldu. Farklı Körfez ülkelerden çok fazla turist ağırlamış olduk. Suudi Arabistan pazarının açılmasıyla herkesi tatmin eden önemli bir sezon yaşadık. Sadakat gösteren misafirlerimizin gelmesi bizim bu pazarda daha da güçlenerek çalışmamıza yol açtı. Umarım gelecek yıl daha iyi bir sezon yaşanır. Herkesin sorumlu davranması gerekiyor. İnsanların ve özellikle basın mensuplarının haberleri çok önemli oluyor. Bazı olumsuz geri dönüşleri oldu. Bunları minimize etmemiz lazım. Bir video viral oldu yakın zamanda. Arabanın pis oluşu viral oldu. Arabayı değerinin üzerinde kiralamışsın ver 50 lira temizlet. Bunun için paylaşımda bulunma. 1 milyar dolar üzerine bir rakam Trabzon ekonomisine girdi. Oluşturduğu katma değer var. Bu sektörde ilerlemenizi ve daha ciddi yatırımlar yapmamı lazım.

Maçka Vadisi inanç turizmi açısından çok önemli bir vadi. Kendi değerlerimizi sergileyecek bir müze daha orada yapılabilir. Değerlerimizin de sektöre kazandırılması lazım. Herkesin katkı sağlaması lazım. Kış turizminde Uzungöl'ün değerlendirilmesi lazım. Birçok işletme atıl durumda kalıyor.
Ortahisar aynı gayreti turizm noktasında da bekliyoruz.