Macaristan Büyükelçisi H.E. Viktor Mátis ve beraberindeki heyet Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni başkanı Erkut Çelebi'yi makamında ziyaret etti.

Trabzonspor'un UEFA Avrupa Ligi'nde oynayacağı Ferencvaros maçını takip etmek ve bir dizi ziyarette bulunmak üzere Trabzon'a gelen Macaristan Büyükelçisi H.E. Viktor Mátis ve beraberindeki heyet, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni başkanı Erkut Çelebi'yi makamında ziyaret etti.

WhatsApp Görsel 2022-11-03 saat 11.45.318778098

Taze başkan Erkut Çelebi’yi mazbatasını almadan önce ziyaret eden ilk yabancı isim olan Büyükelçi Viktor Mátis, seçimlerdeki başarısından dolayı Başkan Çelebi’yi ve ekibini tebrik etti. Büyükelçi Matis’i makamında ağırlayan Çelebi, büyükelçiye Macaristan’da hayata geçirmeyi planladıkları projelerden bahsetti. Kaliteli Türk ürünlerini yurt dışı pazarına açmayı hedeflediklerini dile getiren Başkan Çelebi, Büyükelçi Matis’ten bu proje için uygun bir yer temin edilmesi konusunda destek istedi. Türkiye ve Macaristan dostluğunu vurgulayan Başkan Çelebi, Türk çarşısı projesinin yapılması için en doğru yerlerden birinin Macaristan olduğuna işaret etti.

WhatsApp Görsel 2022-11-03 saat 11.45.30

Başkan Erkut Çelebi’nin projesini dinleyen Macaristan Türkiye Büyükelçisi Viktor Mátis, ülkesinin bu tür yatırımlara önem verdiğini belirterek "Macaristan yatırımları çekmek için fazla çabalayan bir ülke. O nedenle bütün yatırım teşvik sistemimizi oluşturduk. Özellikle Şengen bölgesi içinde yatırımlarınızı Macaristan'da yapabilirsiniz. Bu çok net. Burada detaylara bakarsak; yatırımı en kolay, en ucuza, en iyi kalite ve maliyete Macaristan'da yapabilirsiniz. Bu nedenle de girişimleri detaylı konuşmamız lazım. Ne gerekiyor sizin için biz nasıl destek sunabiliriz. Zaten Macarsitan'da Macaristan Yatırım Teşvik adlı bir kurum var. Ticaret Bakanlığı'na bağlı. Kendileri de her yatırım düşüncesiyle ilgilenirler. Bir kişi görevlendirilir. Yatırım yapmayı düşünen kişilerle görüşüyor. Ondan sonra tam yatırımı düşünen kişiye özel bir dosya hazırlıyor ve her türlü desteği sağlıyor." İfadelerini kullandı.

WhatsApp Görsel 2022-11-03 saat 11.45.3178978677

CHP'li Hacısalihoğlu'ndan Ekrem İmamoğlu çıkışı! CHP'li Hacısalihoğlu'ndan Ekrem İmamoğlu çıkışı!

“AVRUPA PAZARINA GİRMEK İSTİYORUZ”

Yatırımların desteklenmesinden dolayı memnun olduğunu dile getiren Başkan Erkut Çelebi, "Biz mazbatayı almadan önce de komisyonlar kurduk. Avrupa Komisyonu ile ilgili bir ekip oluşturduk. İnşallah orada da muvaffak oluruz. Ben Macaristan'ın da çok iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Biz bir şekilde Avrupa'ya girmek istiyoruz. Şimdi Türk ürünler artık kaliteli bir ürün haline gelmeye başladı. Bu ürünleri yurtdışı pazarına sunmak istiyoruz. Diğer taraftan Türk işçilerin de potansiyelleri belli, altyapıları da iyi. Biz faydalı bir iş birliği olacağını düşünüyoruz. Sizin de ekibinizin de çok iyi Türkçe konuşması bizim için bir artı. Ben iyi bir çalışma olacağını düşünüyorum. Pandemi sürecinde arada bir boşluk oldu. Bu boşluktaki bizim yavaşlayan ilişkilerimizi daha da hızlandırıp bir noktaya geleceğiz. Sizin de desteklerinizi bekliyoruz. Bu konuda bütün Avrupa ülkeleriyle çalışmaya hazırız." Dedi.

BÜYÜKELÇİ ŞART KOŞTU

Büyükelçi Matis, Başkan Çelebi’ye gereken desteğin ve uygun şartların sağlanması konusunda destek olmaktan memnun olduklarını belirtti. Başkan Çelebi ile fikir alışverişinde bulunan Macaristan Büyükelçisi Matis, “Başkanım ama bir şartımız var. O da bu akşamki maçı bizim kazanmamız lazım.” Diyerek şakalaştı. Büyükelçi Matis’in şartına bütün ekibinin Trabzonsporlu olduğunu söyleyerek karşılık veren Başkan Çelebi, “Hak eden alsın, dostluk kazansın.” Dedi.

Macaristan heyetinin TTSO ziyareti, Büyükelçi Viktor Mátis'in ve Başkan Erkut Çelebi'nin birbirlerine karşılıklı hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu. Trabzonspor- Ferençvaroş maçı için Trabzon’da bulunan Macaristan heyeti ve Trabzon protokolü, Trabzonspor karşılaşması öncesi dostluk maçı düzenleyecek.