başkanlığında yapıldı. Toplantıda TTSO Başkanvekili Ahmet Kazaz, projelerin son durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkanvekili Ahmet Kazaz, ilk olarak Yatırım Adası hakkında bilgi verdi. Yatırım Adası için 1 Temmuz 2017’de kanun çıktığına işaret eden Kazaz, projenin bakanlık tarafından kabulünün ise 5 Ağustos 2018’de gerçekleştiğini kaydetti.  2023 programı başvurusunun da 7 Mart 2022’de yapıldığını aktaran Başkanvekili Kazaz, "Ben sadece sizinle verileri paylaşacağım. Yatırım Adası Trabzon'un değil Türkiye'nin projesidir. Yatırım maliyeti 5.5 milyar TL'dir.” İfadelerini kullandı.

İNOVASYON MERKEZİ İÇİN 8 MİLYON 682 BİN LİRA HARCANDI

İnovasyon Merkezi hakkında da Başkanvekili Kazaz, “kullanılan arazi hazine arazisidir. TEKNOKENT’in içerisinde Odalar Birliğinin desteğiyle İnovasyon Merkezi olan bir yapı yaptık. 8 milyon 682 bin liralık bir maliyet harcadık. Sürecin söz sahibi daha çok TEKNOKENT gözüküyor. Burada da belli sorunlarımız var. Amacımız bu sorunları çözmeye çalışmak. Görmek isteyen herkes gidip ziyaret edebilir. Orada neyin olup olmadığını görebilir. Bizim niyetimiz burayı projenin amacına yönelik inovatif, teknolojiyi barındıran, gençler için alan yaratabilecek bir merkez oluşturmak.” şeklinde konuştu. Yansıda yer alan bilgilendirmede ise projenin toplam maliyetinin 15,6 TL olduğuna yer verildi.

İZABEL ÜZÜM PROJESİNİN YATIRIM DEĞERİ 2 MİLYAR 2 MİLYON EURO

İzabel üzüm projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Başkanvekili Kazaz, “Her düşüncenin fayda oluşturmak amacı taşıdığı düşüncemizde bir sorun yok. Bölgemizin ürünü olan bir meyvenin ekonomiye dönüştürülmesi projesidir. Proje amaçlarını gerçekleştirebilecek rakamlar Ticaret ve Sanayi Odasının üretebileceği bir ekonomi değil. Haliyle bu işin yatırım değeri 2 milyar 2 milyon euro değerindeki bir yatırım yapılırsa ekonomiye dönüştürülebiliyor." şeklinde konuştu.

Trabzon'da felsefe Konferansı! Trabzon'da felsefe Konferansı!

EN ÖNEMLİ VE ÖNCELİKLİ OLMASI GEREKEN PROJE GÜNEY ÇEVRE YOLU

Projelerin tartışılması gerektiğini kaydeden Kazaz, "Bu meclis çatısı altında projelerin tartışılması gerek. Trabzon’u tartışmak Trabzon’u müzakere etmek hepimizin görevidir. Ben de bu amaçla birkaç konunun altını çizmek istiyorum. Trabzon'un önünü açmak ve ticaretini geliştirmek için en önemli ve öncelikli olması gereken proje Güney Çevre Yoludur. Bu şehir geriye doğru gelişmedikçe yeni ticari alanlar, yeni fayda alanları oluşma imkanı yok. Bizim önemli konularımızdan biri bu olacak.” açıklamalarında bulundu.

DENİZİ DOLDURUP İŞ ÜRETECEĞİZ DERKEN GERİ GİTTİK

Deniz dolgu süreçleri hakkında da konuşan Başkanvekili Kazaz, “20 senedir denizi doldurup burada iş üreteceğiz ve Trabzon’u geliştireceğiz derken biz geri gittik.  Deniz dolmadı. Çok büyük deniz ve ortada da bir şey olmadı. Buradan bu yol geçtikçe biz ne yaparsak yapalım sahil ve şehri çok buluşturabileceğiz gibi gözükmüyor.” eleştirilerinde bulundu.

Turizm konusunda da açıklamalarda bulunan Başkanvekili Kazaz, “Turizm konusunda çok gürültü çıkarılıyor ama bu şehrin turizm şehri olduğunu herkesin idrak etmesi gerekiyor. En büyük gelir kaynağımız turizm. Bununla ilgili yapılması gerekenleri yapmak, Trabzon'u 4-5 aylık turizm sezonundan çıkarmak için Meclisin ağır bir sorumluluğu var. Çünkü en önemli ses burası.” İfadelerini kullandı.

Fuarlarla ilgili de açıklama yapan Kazaz, “Fuarlar çok gündeme geliyor. Bu şehri dışarda temsil ettiğimiz kadar, dışardaki temsilleri de bu şehre taşıyacak şeyler yapıyor olmamız lazım. Dünya Ticaret Merkezine girmeyeceğim. Orası başka bir süreç. Fuar yapmak için Dünya Ticaret Merkezini bekleyemeyiz. Bu şehrin bekleyecek zamanı yok.” değerlendirmelerinde bulundu.

İş yapma kültürü hakkında da eleştirilerde bulunan Kazaz, şunları kaydetti: “Trabzon'da bir kaos ve bu kaostan beslenen bir iş yapma kültürü var. Kurumların faydası işin faydasından daha çok tartışılır hale geliyor. Şehrin önünün tıkanmasının en büyük nedenlerinden biri de bu. Haliyle bizlerin çözüm sunacak her türlü etkinliği sağlıyor olmamız lazım. TTSO binası ile ilgili de revizyon düşüncemiz var. Üyemiz ve müşterilerimizin şikayeti var. Konforlu bekleme alanı yaratmak önceliklerimizden biri. Zaman teknoloji çağı. Bu Meclis Trabzon'un en önemli şemsiyesi ise bu şemsiyeyi büyütmek amacı olmalı."