Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası mevcut başkanı Suat Hacısalihoğlu TTSO seçimleri ve adaylık çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Hacısalihoğlu seçimlerin çok heyecanlı olacağını söylerken bu sadece Trabzon'da değil Türkiye'de olacak.

Ekim Ayında şeçimi işaret etti

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu seçim çalışmaları ile ilgili şunları söyledi;

"Arkadaşlarımız ile görüşük önümüzdeki dönem de başladığımız işlerin tamamlanması konusunda aday olmaya karar verdik. bugünden itibaren de çalışmalarımızı başlattık. Önümüzde yaklaşık 1- 1,5 ay süremiz olduğu gözüküyor. Bu süreç heyecanlı bir dönem olacak.

Trabzon'da tarım için önemli haber! Oy birliği ile kabul edildi Trabzon'da tarım için önemli haber! Oy birliği ile kabul edildi

Bugüne kadar en fazla 2 dönem yapıldı. Ancak önemli olan ekibin heyecan duymasıdır. Heyecan bitince görevin bırakılması lazım. Biz hala ilk günkü heyecanla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Başlamış olduğumuz projeler bize büyük bir heyecan veriyor. Bunların bir kısmı tamamlandı, bir kısmıda önümüzdeki süreçte uygulamaya geçecek. Bu bakımdan bu heyecanı o projelerde ekip arkadaşlarımız yaşadığı için bu süreçte de bunları tamamlamak istiyoruz" dedi.

TRABZON'UN MEGA PROJELERİ

Trabzon şehrinin mega projelerine de değinen Hacısalihoğlu Tekno kente değinerek şu ifadeleri kullandı; Şuanda tamamladığımız ve ticari faaliyeti önünü açacak olan biyoteknoloji ve inovasyon merkezi bildiğiniz gibi Tekno Kent'te büyük bir bina yaptık. Bu bina aslında şehir ve bölge için yapılması gereken bir altyapıydı. Altyapıyı tamamladık. Bu proje tam bitmeden dahi bölgenin ürünlerini özellikle ekonomiye katılması konsunda çalışmalarımızı başlatmıştık. O  çalışmalar da şuanda sonlanmak üzere. Amacımız bölgenin özellikle de florasında ilaca dönük ürünlerin ticarileşmesi ve sağlık sektörüne ve ekonomiye kazandırılması. Bu proje bizim çok önemsediğimiz bir proje.

Stratejik planı açıkladı!

Şehri bir teknoloji üretim şehri haline getirmekti. Bunda 5 ayak vardır. Bu ayaklardan bir tanesi tasarım merkezi. Bunu 2009 yılında tekno kentin içerisinde yapılanmayı yaptık. 750'nin üzerinde kişiye eğitim verdik. Bu insanların tamamı şuan sektörde. Tasarımla birlikte ikinci ayak bir kuluçka merkeziydi. Şimdi özellikle yüksek teknolojide üretimi kuluçka merkezi haline getiriyoruz. Bunun için tüm stratejik adımlar atıldı. Bunun da bir sonraki ayağı teknoloji üretimi.

İşte Trabzon'daki Mega Projeler;

  • Tasarım Merkezi
  • İnvasyon Merkezi
  • Endüstri Bölgesi - Yatırım Adası
  • Yüksek Teknoloji Üniversitesi
  • Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kurmak

5 Mega projenin yanında projerlerin hali hazırdaki durumlarına değinen TTSO Başkanı Hacısalihoğu; "3 ayağı biz başlattık. Bir kısmı faaliyete geçti. Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve bunun yanında da bir enstitü kurmak. Bu ikisi kaldı. İlk üç projeye çalışıyoruz bunlar tamamen tamamlandıktan sonra diğer ikisi önümüzdeki süreçte tamamlanacak. Bunların yanında projelere bağlı olarak örneğin şehrin ekonomisinin gelişmesi için başlattığımız somon balığının gelişimyle ilgili en büyük ihtiyaç olan yumurta üretiminin altyapısını oluşturan, yumurta üretim tesisinin kurulma ihalesini yaptık. Yaklaşık bir yıl içerisinde bunu tamamlamayı planladık. Artık bundan sonra yumurtamızı kendimiz üreteceğiz" dedi.

Turizm konusundaki yeniliklere de değinen Hacısalioğlu; "Başlatmış olduğumuz turizm konusundaki çalışmaları özellikle 2009 yılından bugüne kadar olanların somut sonuçlarını bugün görüyoruz. O dönemlerde turizm şehirde kesilmişti. Bunun açılması konusunda turizm strateji planı açıklamıştık. Bununla birlikte Köfez ülkeleri planımızın içindeydi. O zamanki turizm planı doğruydu. Şimdi ekonomide yaklaşık bir milyar dolar veya biraz daha üzerinde gelir geliyorsa bundan kaynaklı" ifadelerini kullandı.