TTSO Başkan Adayı Erkut Çelebi, ziyaret ettiği 61medya'ya yeni döneme ilişkin açıklamalar yaptı. Mevcut yönetimin hiçbir yatırım yapmadığını sadece projeler üzerinden algı yarattığını söyledi. Seçimi kazanmaları halinde iş insanlarının önünü açmak adına yurt dışında bazı ülkelerde oda olarak ofisler açacaklarını söyledi.  Çelebi şunları kaydetti; “Ticaret ve Sanayi Odası, ticaret yapıp üyeleriyle rekabet edemez diyorum. Rekabet yapacak işleri girmemesi lazım. Ancak oda yurt dışında ofis açıp üyelerinin işlerini rahatlatabilir. Bunun parası oda veremiyorsa o bölgeye ticaret yapan insanlardan bunun parasını karşılayabilir. Bunlar çok büyük rakamlar değil.  Oda bunun önünü açmalı. Bununla ilgili örnek olarak Bosna Hersek’te bir yer kiraladık. 500-600 metrekarelik bir yerdi. Bunun alt katında Türkiye’den gelen iş adamlarına yerler ayarladık. Ürünlerini tanıttılar. Müşterileri ayaklarına getirdik. Bu tür yerler hem Trabzon’a hem Türkiye’ye değer katar. Biz bunu yapacağız. TTSO başkanı olmasak bile bunu yapacağız. Oteli de, yeri de ayarladık. Seçimlerden dolayı bir ara verdik. Ama buna devam edeceğiz. Sadece Bosna-Hersek’te değil bunu birçok yerde yapmamız lazım. Çok büyük gelebilir ancak çok basit bir proje bu. Devletin verdiği desteklerde var. Sadece yetişmiş bir personel ile yapılabilir. Bunun karşılığını zaten tüccar alacaktır.”

İNOVASYON YAZILIM MERKEZİ PROJESİ

TTSO mevcut yönetiminin Biyoteknoloji Merkezinde kokulu üzümden krem ürettiği iddiasını “Aldatıcı” bir algı olarak nitelendiren Çelebi, “Bina bomboş. Laboratuvar falan hiçbir şey yok. Şu an o bina kapalı. Avusturya’da bir laboratuvarda krem ürettirmişler. Bomboş binanın önünde sepetin içine üzüm ve krem koyup, ‘Siyah üzümden krem ürettik’ diyorlar.” diye bir dizi eleştiride bulundu. Çelebi, “Bu merkezin içerisinde çalışan bir makine ve insan yok. Şu an orası kapalı. Laboratuvar falan hiçbir şey yok. Avusturya’da bir esans üretimi yapıldı. Krem üretimi çok farklı. Bu iş içinde çok yüksek paralar harcadılar. Avusturya’da bir laboratuvarda üretildi ve numune olarak buraya geldi. Patent falan herhangi bir şey. Sepetin içinde üzüm ve krem getirmişler. Gazeteci arkadaşlara sunmuşlar, ellerinin üzerlerine sürmelerini istemişler. Hakikaten fiyasko. Bir gazeteci de içeri girip bakmamış, çalışan veya laboratuvar var mı diye. Önüne bir yazı yazılmış tamamen halkı ve üyeleri kandırmak için. Çok yanlış bir olay. Trabzon’a veya odaya yakışmayan bir durum. Tamamen üyeleri aldatmak için yapılan bir olaydı. Şu anda orası çalışmıyor. Tamamen atıl durumda duruyor. Oraya da 100 milyon lira para harcandığını Suat Hacısalihoğlu bir toplantıda söylemişti. Ben ne kadar para harcandığını bilmiyorum. Ancak üzerinde güneş enerjisi sistemleri var.” şeklinde konuştu.

Trabzon'a verilen demiryolu vaatlerini Saadet Partisi tiye aldı! Trabzon'a verilen demiryolu vaatlerini Saadet Partisi tiye aldı!

KAPALI DEVRE BALIK YUMURTASI PROJESİ

Enerji üretiyorlar.” Çelebi, Kapalı Devre Balık Yumurtası Tesisinin de başlatılamadığını, arazide sıkıntılar yaşandığını sözlerine ekleyerek şu eleştirileri sıraladı; “Bu proje Karadeniz için olmazsa olmaz projelerden bir tanesi. Doğru bir proje. Ancak burada şöyle bir eksiklik var. Bu proje olarak var. Oraya hala bir kazma vurulmadı. Bizde proje çok olur. Herhangi bir başlangıç yok. Arazi ile bir sıkıntı olduğu kulağıma geliyor. Devirlerde bir sıkıntı var. Burası hakikaten çok önemli. Çünkü burada balıkçılık iyi noktalara doğru gitmeye başladı. Ancak bu işi Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası değil, üyeleri yapması gerekiyor. Bunlar üyelere bırakılmalı. Daha önce söylediğim gibi oda üyelerine rakip olmamalı. Böyle projelere de çok fazla insan katılır. Biz gelirsek, Kayseri, Konya, Gaziantep’te olduğu gibi iş insanlarını bir araya getirerek birçok projeyi ortak yapacağız.” dedi.