TTSO BAŞKAN ADAYI ÇELEBİ AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR

CHP’li Oyman gündemi, siyaseti ve siyasetçileri eleştirdi CHP’li Oyman gündemi, siyaseti ve siyasetçileri eleştirdi

Trabzon Ticaret ve Sanayi odasında seçim maratonu devam ediyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı  ve Arsin Organize Sanayi Başkanı Erkut Çelebi, Zorlu Grand Otelde bir kahvaltı programı düzenledi. Çelebi, kahvaltının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunuyor. 

WhatsApp Image 2022-10-09 at 10.56.22

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası başkan adayı Erkut Çelebi bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi

“Bambaşka bir TTSO yaratacağız”

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda seçimler yaklaşırken adaylarda çalışmalarına hız verdi. Arsin Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası başkan adayı Erkut Çelebi, dün basın mensuplarıyla bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya aynı zamanda iş dünyasından da birçok isim katıldı. Çelebi’nin konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

YAKLAŞIK 10 BİN ÜYE VAR

TTSO’nun 10 bine yakın üyesi var. 6 bin 890 üye seçme ve seçilme hakkını elde etti. 31 komiteden 79 meclis üyesi seçilecek. Mevcut yönetim tarafından seçime yönelik çıkarları için farklı gruplara usulsüz şekilde kaydırılan işletmeler oldu. İtirazımızı yaptık, yüzde 80’ini düzelttik. Yüzde 20’si maalesef kaldı. Genelde Trabzon ve ülke  ekonomisine katma değer kazandıran bir üye kitlemiz var. Gerçekten her biri çok değerli. Gittiğimiz her yerde ilgi ve destekle karşılanıyoruz. Tabiki herkese ulaşmaya çalışıyoruz. Ama odamıza ait bilgi paylaşımında halen görevde olanlarla bizler arasında büyük farklılık var. Bilgileri alamıyoruz.  Çünkü odamızdaki bilgi paylaşımı diğer Ticaret ve Sanayi Odalarına göre çok kısıtlı ve üyelere ulaşmakta zorlanıyoruz. Ekip olarak ulaşabildiklerimizin eleştirileri, görüş ve önerilerini dinleyip not alıyoruz.

“Bambaşka bir TTSO yaratacağız” (6)

YATIRIM ADASINI HEMEN YAPACAĞIZ

TTSO yönetimi üye işletmeler konusunda bilgi vermemeye Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nu gerekçe gösteriyorlar. Oysa ki başka illerin TTSO’larında böyle bir uygulama yok. Ama kendi ekiplerinin tamamına bu bilgileri veriyorlar. Peki Kişisel Verileri Koruma Kanunu bu durumda ne oldu? Bu önemli bir haksızlık ve durumu bütün işletmelere buradan şikayet ediyoruz. Ulaştıklarımıza durumu izah ettik. Ulaşamadıklarımız varsa kusura bakmasınlar. Mevcut yönetimin neler yaptığı neler yapamadığı ya da neleri doğru, neleri yanlış yaptığı konusunda görüş beyan etmek istemem. Çünkü bizim yapmayı planladığımız tüm çalışmalar yapılmamış ya da eksik kalmış demektir. Biz olması gerektiğine inandığımız işleri yapmaya talibiz. Örneğin Yatırım Adası. Trabzon vizyonu, sanayisi ve ticareti için çok önemli. Önceliğimiz yatırım adası çalışmalarını hemen başlatıp bitirmek olacak.

STRATEJİK PLANI GÜNCELLEYECEĞİZ

2017-2020 yılları için yapılan sonrası için yapılmayan stratejik planı güncelleyeceğiz. Odamızın son 2 yılda stratejik planı olmaması çok acı bir gerçek. Trabzon için oluşturduğumuz Stratejik Vizyon  Planı için çalışmalara başladık. İlk iş olarak bunu devreye alacağız,  üyelerimizin ve şehrimizin istifadesine sunacağız. Odamızın başlatmış olduğu fakat uzun yıllardır tamamlayamadığı projeleri sonuçlandıracağız. Sil baştan yapmadan ayrıştırmadan ilerleyeceğiz. Her komisyon üyemizle beraber yılda en az 2 kere toplanıp görüş alışverişinde bulanacağız. Üyelerin projeler üretmesini isteyip daha sonra meclisimizle ve yönetim kurulumuzla değerlendireceğiz. Ticaret odasında çok ağır işleyen muhasebesel ve evraksal kısımları daha nezih ortamlarda yapılmasını sağlayıp hızlandıracağız.

TESCİL ÜCRETLERİNİ NORMAL SEVİYEYE ÇEKECEĞİZ

Odamızda tescil ücretleri diğer odalara göre çok yüksek. Bunları  daha normal seviyeye çekeceğiz. Odamız para kazanmak için değil, üyelerimize hizmet için vardır.Bölgesel Kalkınmanın öne çıkması, buna yönelik üretime dayalı sanayi hamlesinin geliştirilmesini - çoğaltılmasını sağlayarak istihdamı  artırmaya çalışacağız. Burada büyük - küçük,  ilçe - merkez ayırmadan herkes ulaşacağız.  Biz üreten, paylaşan çok genç ve dinamik bir ekip oluşturduk. Sektör bazlı, komite bazlı 3 yıldır yoğun biçimde çalışarak Trabzon'un sorunlarını tespit ettik.  Göreve geldikten sonra bunları çözmek için yoğun bir çalışma başlatacağız.

“Bambaşka bir TTSO yaratacağız” (4)

TURİZMİ 4 MEVSİM CANLI TUTACAĞIZ

Turizm sektöründe artık bir milyar doları aşkın rakamlar konuşuluyor.  Sektörün bu kadar arka planda bırakılmasının önüne geçip işin ehli ekiplerle, Trabzon turizmini 4 mevsim canlı tutma çalışmaları yapacağız. Turizm çok önemli, bu şehrin ve ticaret yapan üyelerimizin büyük gelir kaynağı. Bunu daha üst noktalara taşımak için stratejiler geliştireceğiz.

YENİ PROJELER ÜRETECEĞİZ

Bölgemizde yetişen ürünlerin tanıtılması için fuarlar düzenlenecek. Uzun süredir fuar düzenlenmeyen Trabzon fuar merkezi haline getirilecek. Mevcut binamız ihtiyaca cevap vermiyor. Ferah çalışma alanları, geniş salonları, kapalı-açık otoparkları, sosyal tesisleri olan yeni bir tesis yapılacak. Sanayi ve ticari kuruluşlarımızı tüm Türkiye’de tanıtacak, işletmelerin izin verdiği bilgilerine elektronik ortamda rahatlıkla erişilebilecek sistem kurulacak.  İşletmelerin gerekli evrakları online alabilecekleri teknolojik alt yapı oluşturulacak. İş dünyası ile daha fazla iletişim, daha fazla paydaşlık sağlanacak.  Şehrin vizyonuna uygun yeni projeler üretilip üyelerimizle değerlendireceğiz. KTÜ, Trabzon Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi, büyükşehir ve ilçe belediyeleriyle TTSO işbirliği artırılacak, projeler üretilip hayata geçirilecek.  Üyelerin sürekli ilişki kurularak onore edilmeleri, her etkinlikten haberdar edilmeleri sağlanacak. 20 yılını, 40 yılını dolduranlara özel üyelik ve ödüller verilecek.

PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN TALİP OLDUK

Bir önceki seçimde mecliste sayısal üstünlüğü sağladığımız halde, Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanlıkları ve Yönetim Kurulu Üyeleri seçiminden bir gece önce asla onaylamadığımız ve seçim kaybetmeye neden olsa bile kesinlikle içinde olmayacağımız pazarlıklar yapıldı ve bu sonuç ortaya çıktı. Yine de sonuca saygı duyduk. Ama gelinen noktada TTSO için düşündüğümüz projelerin hiçbir maalesef gerçekleştirilemedi. Bu projeleri hayata geçirmek için yeniden göreve talip olduk. Ekibimiz; vatanını, bayrağını, cumhuriyeti seven, vizyonu geniş, sanayi ve ticareti bilen arkadaşlardan oluşuyor. Her biri bizim için çok değerli olan bu ekipteki arkadaşlarımızdan yürütme kurulu diyebileceğimiz yönetim kuruluna kim seçilirse seçilsin farketmez.

“Bambaşka bir TTSO yaratacağız” (2)

ARSİN OSB İÇİN YAPTIKLARIMIZ

Siyasete girmeyip Organize Sanayi Bölgesi’ni tercih etmek ile sanayicilerimize katkı sağlamayı ve Trabzon sanayisine yaraşır bir OSB olması için çaba sarfetmeyi amaçladık. Nitekim 5 yıllık süre içinde; Trabzon Arsin OSB olarak 2 proje ile Dünya Bankası'na yaptığımız başvuru olumlu yanıt almıştır Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Desteği ile Arsin OSB’ye kadar gelen Yer Altı Kablolu Enerji Nakil Hattı Projesi tamamlandı. Trabzon Arsin OSB’de Üretim yapan Firmalar Enerjisini Bir Kısmını Çatı Tipi Enerji Santrali (GES) ile karşılamaya başladı.Arsin OSB’nin ortak kullanım alanlarına da güneş panelleri kurduk. Rızvan Deresi'nin ıslah çalışmalarını tamamlandık. Arsin OSB’de atölyelerin yapımı tamamlandı. Arsin OSB Üreten Eller Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi’ni kurduk. Karayoluna bitişik yaklaşık 400 metre uzunluğunda yürüyüş yolu yaptık. Bölgede büyük çaplı ağaç dikim çalışmaları başlattık. 2 bin adet fidan dikimi gerçekleşti. Çevre düzenlenmesi çalışmalarımız devam ediyor.OSB’nin giriş noktasının kontrol altına alınması için orta refüj ve çevresinin düzenlenme çalışmaları devam ediyor. OSB içme suyu hattına ait çalışmalarımız devam ediyor. Tüm vanalar değiştirildi. Bölgede bulunan Atık Su Arıtma Tesisi iyileştirme çalışmalarımız yapılıyor. Yenileme ve kapasitesini artırmayı planlıyoruz. Yürüyüş yolunda 3 adet satış ofisi kurulumu yaptık. Bir tanesini kurmuş olduğumuz Arsin OSB Üreten Eller Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi'nin kullanımı için tahsis edildi. Bölgeye doğal gaz getirildi. Arsin OSB’nin doğu kısmında bulunan 5. Cadde üzerindeki kuru derede baks çalışması yapıldı. Sanayi Bakanlığı ve başkanlığımızın iş birliği ile bölgede model fabrika kurulması için çalışmaları başlattık.

ÜRÜNLERİ DIŞ ÜLKELERE TANITACAĞIZ

OSB başkanlığına sanayicilerin ısrarlı isteği ve desteğiyle geldim. Yaptıklarımızı yukarıda anlattım.  Başkanlık süresince enerjimin neredeyse tümünü  OSB’nin işlerine ayırdım.  Trabzon bir sanayi şehridir. Buna karşın sanayiciler son yıllarda yeterince desteklenmiyor. Biz geldiğimizde sanayimizi yeniden hareketlendirmek için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Öncelikle sanayicilerimizin üretimlerini daha geniş alanlarda daha modern tesislerde yapmaları gerek.  Şehrimize yeni sanayi alanları kazandırmaya çalışacağız. Yatırım Adası bu nedenle çok önemli. Üretilen ürünlerimiz için dış ülkelerde odamıza ait ofisler açıp sanayicimizin ürünlerini tanıtarak satmalarına destek olacağız. Firmalarımızın ülke içinde ve dışında yapılan fuarlara  katılmaları için destek olacağız, teşvik edeceğiz.

DÜNYA TİCARET MERKEZİNDE TRABZONLULAR YOK

Dünya Ticaret Merkezi'ndeki ana sorun bu yatırımın içinde Trabzonluların olmaması. Sayın başkana öneride bulunmuştum, “Trabzonlular olarak toplanalım, bu projeyi biz yapalım” diye. Ama hiç haberimiz olmadan bir anda Dubaili bir firmaya verildi. Konu hakkında pek bir bilgimiz yok, ne oluyor ne bitiyor, son durum ne bilmiyoruz. Çünkü hiçbir bir bilgilendirme yapılmıyor. Sadece göz boyama var, bir çevre düzenlemesi yaptılar. 3-5 ağaç diktiler, çim ektiler. Onlara bile bakmadılar, hepsi kurudu. Göreve gelir gelmez konu hakkında üyelerimizi, halkımızı bilgilendireceğiz, sürecin ne durumda olduğunu paylaşacağız. Projeyi en doğru şekilde tamamlamak ve şehrimize kazandırmak için çalışacağız.

“Bambaşka bir TTSO yaratacağız” (1)

LOBİ EKSİKLİĞİ VAR MI?

Kesinlikle yok. Çünkü bu şehir tarihte de bugün de çok önemli değerler yetiştirip ülkemize kazandırdı, kazandırmaya da devam ediyor. Bu nedenle Trabzon'un hiç bir zaman lobi eksikliği olmamıştır, olmaz da. Burada sorun o değerlerden yararlanamamak, onlara ulaşamamak daha doğrusu ulaşmamakla ilgili. Biz odamızın istişare kurulunda Trabzon'un bu değerlerinin olmasını istiyoruz, seçim kaybedenlerin değil. Ve bu konuda da ekip olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her bir değerimize ulaşacağız.

BAMBAŞKA BİR TTSO YARATACAĞIZ

Üyelerimizin ve Trabzonluların bilmesini istiyoruz ki; bambaşka bir Ticaret ve Sanayi Odası yaratacağız. Ticaret Odası demek bu şehrin en önemli sivil toplum örgütü demektir. Bu nedenle en aktif sivil toplum örgütü olmalıdır. Her işletmeye faydası olan bir Ticaret ve Sanayi Odası olacak. Herkesin her konudan haberi olan bir Ticaret ve Sanayi Odası olacağız. Ekip olarak çalışıp Trabzon'un hem ihracatını hem de ülke içindeki ticaret hacmini genişleterek bütün üyelerimizi bu organizasyonun içinde tutarak beraber ilerleyeceğiz. Yeni bir anlayışla, zihniyet değişimi ve bunu gerçekleştirebilecek yepyeni bir kadroyla geliyoruz.