DEVA, Trabzon'da saha çalışmalarına devam ediyor! DEVA, Trabzon'da saha çalışmalarına devam ediyor!

Trabzon Üniversitesi Rektörlüğü için aday başvuruları başladı. Adaylık başvurusunda bulunan KTÜ Mühendislik Fakültesi Malzeme Mühendisliği ve Metalurji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aykut Çanakçı akademik hayattaki bilgi birikimini ve idari tecrübelerini Trabzon Üniversitesine taşımak istediğini ifade etti.
1990 yılından bu yana KTÜ Mühendislik Fakültesinin gerek öğrenci gerekse akademisyen olarak bir ferdi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çanakçı Memursen Konfederasyonuna bağlı Eğitim-Bir-Sen Trabzon 2 Nolu şube başkanlığı döneminde üniversitelerin problemlerine yakından tanıklık ettiğini dile getirdi. 
Trabzon Üniversitesinin de yeni kurulan bir üniversite olarak pek çok sorunla boğuştuğunu, üniversitenin kuruluşundan bu yana geçen dört yıllık süreçte gerek fiziki gerekse de idari problemlerin üstesinden gelemediğini ileri süren Çanakçı, “Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle rektör olarak atanmam durumunda Trabzon Üniversitesi’ni sadece başarılı değil, marka bir üniversite yapmaya geliyoruz” dedi. 
2018 yılında 7141 sayılı kanunla KTÜ’den bir takım fakültelerin ayrılarak Akçaabat Fatih Kampüsünde kurulan Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaşkanlığı kararıyla Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu atanmıştı. Mevcut rektörün görev süresinin ağustos ayı içerisinde dolmasıyla birlikte YÖK Trabzon Üniversitesinin de aralarında bulunduğu 15 üniversite için rektör adaylığı başvuru ilanına çıkmıştı. 
Trabzon Üniversitesi rektörlüğü için başvuran güçlü adaylardan birisi de KTÜ Malzeme Mühendisliği ve Metalurji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aykut Çanakçı. Rektör adaylığı için Memursen Konfederasyonuna bağlı Eğitim-Bir-Sen Trabzon 2 Nolu Şube Başkanlığı’ndan istifa etti. Prof. Dr. Çanakçı, yaptığı açıklamada Trabzon Üniversitesindeki akademik ve idari sorunları bildiğini, kuracağı ekiple bu problemlerin üstesinden en kısa sürede geleceğini ve Trabzon Üniversitesini marka bir üniversite haline getireceğini vadetti. 
Trabzon’da sivil toplum örgütleri ve akademik çevreler ile sanayi alanının yakından tanıdığı Çanakçı, 2019’da KTÜ Mühendislik Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Anabilim Dalı’na Profesör olarak atandı. “İleri teknoloji malzemeleri”, “yeni nesil malzemeler”, “nanokompozitler”, “biyomalzemeler”, “fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeler”, “elektrik malzemeleri”, “hibrit nanokompozitler”, “metal matrisli kompozitler”, “seramik malzemeler”, “toz metalurjisi”, “alaşım ve kompozitler malzemelerde korozyon” alanlarında çalışmalar yürüten Prof. Dr. Çanakçı, ulusal ve uluslararası düzeyde yüzün üzerinde akademik yayın yapmış olmasının yanı sıra yetiştirdiği genç akademisyen adayları ile de bilime önemli katkılarda bulunan bir akademisyen. 2020-21 yıllarında dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer alarak önemli başarılara imza atan Prof. Dr. Çanakçı, seçilmesi durumunda, Trabzon Üniversitesi’nde adaleti, şeffaflığı, ulaşılabilirliği, katılımcılığı, paylaşımcılığı, kurumsallığı ön planda tutacağını, eğitim-öğretimin kalitesini artırmak amacıyla akreditasyon çalışmalarını başlatacağını, şehrin problemlerini çözmeye yönelik üniversite ile şehir arasında iletişimi ve birlikteliği öne çıkaracak projelerde bulunacağını ifade etti.